Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cennet Kuşu ve Yetenekleri

0 368

Cennet Kuşu ve YetenekleriCennet kuşları Passeriformes düzenin Paradisaeidae ailesinin üyeleridir. Türlerin çoğunluğu doğu Endonezya, Papua Yeni Gine ve doğu Avustralya‘da bulunur. Onların habitatları, açık ormanlıklarda bulunan birkaç tür ile yağmur ormanları ve orta-montan ormanlarıdır. Yaklaşık 42 cennet kuşu türü vardır. Yaşam boyu vahşi ve hayvanat bahçelerinde 30 yıla kadar bilinmemektedir. Büyüklükleri, 110 santimetre siyah omurgaya yaklaşık 15 santimetre kadar türlere bağlı olarak değişir. Çoğu tür, çarpıcı renkler ve sarı, mavi, kırmızı ve yeşilin parlak tüyleri ile ayırt edilir. Bu renkler, onları dünyanın en dramatik ve çekici kuşlarından bazıları olarak ayırt edici kılar.
Cennet kuşlarının çoğunluğu cinsel dimorfiktir yani cinsiyetler arasındaki renk farklılığına sahiptir. Dişilerin tüyleri daha sıkıcı iken erkeklerde parlak renkli ve ayrıntılı tüyler bulunmaktadır. Erkeklerde genellikle teller veya flamalar olarak bilinen canlı tüylü şaşırtıcı derecede uzamış tüyler bulunur. Bazı türlerde meme başlıkları veya vantilatörler gibi muazzam baş tüyleri veya başka belirgin süslü özellikleri bulunmaktadır.
Cennet kuşlarının beslenme alışkanlıkları iyi bilinmemektedir, ancak çoğu türün meyve yiyen olduğuna inanılmaktadır. Cennet kuşlarının çoğu da böcekleri yerler, böceklere ulaşmak için ölü odunları parçaladıkları gözlemlenmiştir. Bazı türler tohumları, kurbağaları ve sürüngenleri yerken görülmüştür.
42 cennet kuşu türü birbirinden çok farklı görünüyor ve ayrıca birbirlerinden çok farklı geliyorlar. Ancak araştırmacılar sadece çağrılarını ayrıntılı olarak araştırmış olup, yaptıkları sesler, görünüşte mekanik seslere, melodik ıslıklara, seslerini hiç de içermeyen seslere koşarlar. Cennet kuşları yalnız kuşlardır ve sadece çiftleşmek için bir araya gelirler.

Cennet Kuşu ve YetenekleriErkekler, kadınlar için sergiledikleri zaman parlak renklerini ve sıra dışı süslemelerini iyi bir kullanıma sokarlar. Çoğu erkek potansiyel kadın ilişkilerini çekmek için garip ve karmaşık kurban görüntüler sergiler. Bazı türler solo, diğerleri ise leks olarak bilinen büyük gruplar halinde performans gösterir. Çiftleştikten sonra, çoğu dişi kuş cenneti yalnız bırakılır ve yavrularını yalnız bırakırlar.
Cennet kuşları, yuvalarını tipik olarak bir ağaç çatalına yerleştirilmiş yapraklar, eğrelti otları ve asma dalları gibi yumuşak malzemelerden inşa ederler. Büyük türlerde, neredeyse her zaman sadece bir yumurtadır. Daha küçük türler 2–3 arası kavramalar üretebilir. Yumurtalar 16–22 gün sonra yumurtadan çıkarlar ve 20 ila 30 günlük genç yavrular kendi başlarına çıkmadan önce haftalarca anne-baba ile kalabilirler.
Küçük yabani cennet kuşu davranışı hakkında çok az şey bilinmektedir, ancak doğal yırtıcıların şahin ve yılanları içerdiği düşünülmektedir. Yumurtalar ve piliçler saldırıya en hassas olanlardır.
Çiçekler ve habitat tahribatı için avlanma bazı türleri tehlike altındaki duruma düşürmüş olup, ormansızlaşma nedeniyle habitat tahribatı şu anda baskın bir tehdittir.
Carola’nın Parotia cennet kuşu, hayvan krallığındaki en karmaşık kurban danslarından bazılarını gerçekleştirir. Tüm kuş cenneti türleri parlak renkli veya tüyleri süslü değildir. Cennet kuşlarının avlanması, insan yerleşiminin başlangıcından bu yana, uzun zamandan beri meydana gelmiştir. Cennet kuşları, yeni Gine kabileleri tarafından para olarak kullanılıyor. İnsanlar yüzyıllardır güç, zenginlik ya da cinsellik sembolleri olarak cennet kuşu kuşlarını kullandılar.

Cennet Kuşu ve YetenekleriBir erkek Raggiana cennet kuşu Papua Yeni Gine’nin bayrağı ve pulları üzerindedir. Kuş, sosyal ve kültürel etkinliklerde önemlidir ve tüyleri genellikle tören dekorasyonları olarak kullanılır. Cennet kuşundan gelen tüyler, bir cumhuriyetin kurulmasından önce Nepal Kralı tarafından giyilen Kraliyet tahtında kullanıldı. Şimdi, taç Naraynhiti Sarayı Müzesi’nde yer almaktadır. Avrupa edebiyatındaki cennet kuşlarının ilk kaydı 1522 idi. Güney yarımküre takımyıldızı Apus bir kuş cenneti temsil eder.
Cennet kuşu bitkisi, kuş cenneti kuşağını keşfettikten sonra Avrupalılar tarafından keşfedildi. İkisi birbirine benzediğinden, bitkiler kuşlar için seçildi.

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.