Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğum Turizmi: "Kanada Vatandaşlığı"

0 475

Kanada, Kuzey Amerika kıtasında yer alan son derece zengin ve refah bir ülkedir. Oldukça yüksek bir refah seviyesine sahip olan Kanada, her yıl milyonlarca yabancının yerleşmek ümidi ile göçmenlik başvurusu yaptığı küresel bir devlettir. Ancak Kanada’nın göçmenlik şartları, komşusu Amerika Birleşik Devletleri’nden de daha ağırdır. Amerika her yıl kura usulü ile binlerce göçmen alımı yapar. Ancak Kanada böyle bir uygulamaya gitmez. Onun yerine belirli şartları haiz ve bu şartlar bağlamında maksimum yetkinlik düzeyinde olan göçmenleri ülkeye kabul eder. Ancak çok sınırlı bir sayıdır ve bu kotaya girmek oldukça zordur. Bu anlamda Kanada vatandaşı olan bir kimse son derece avantajlı olarak kabul edilir. Dünyanın en Doğum Turizmi: "Kanada Vatandaşlığı"refah ülkeleri arasında olması sebebiyle birçok ülkeye vizesiz seyahat etme imkanına sahip olan Kanada vatandaşları bu anlamda seyahat serbestisine sahip olarak dünyaya gelirler. Ancak Kanada vatandaşlığını kazanmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Kanada Vatandaşlık Kanunu uyarınca vatandaşlığın iktisap yolları belirlenmiştir. Bu anlamda bir kimse, Kanadalı anne ya da babadan herhangi birine sahip ise, doğumla beraber otomatik olarak Kanada vatandaşı olur. Buna hukukta soybağı ile vatandaşlık iktisabı denir.

Bu yol dışında ayrıca toprak esası bağlamında vatandaşlık da mümkündür. Bu vatandaşlık kazanma şekli ise, kişinin Kanada topraklarında doğmasından kaynaklanan vatandaşlık hakkı olarak açıklanabilir. Burada kişinin ebeveynlerinin ne amaçlı olarak Kanada’da bulundukları çocuğun vatandaşlık iktisabı açısından nazara alınmaz. Kişinin Kanada topraklarında dünyaya gelmesi ve bunun doğum belgesi ile ispat edilmesi vatandaşlığın kazanılması bakımından yeterli olacaktır. Bir de kazanma yoluyla vatandaşlık iktisabı vardır. Bu kişinin vatandaşlığa hak kazanmasının sadece ama sadece belirli şartlar altında isteğe bağlı olarak gerçekleştiği durumdur. Burada otomatik olarak vatandaşlık kazanımı söz konusu değildir. Başvuru ve entegrasyon şartının kesinlikle sağlanmış olması gerekir. Ayrıca son sözü Kanada makamları verir. Yani kişiye mutlak olarak bahşedilmiş bir hak yoktur. Mutlaklık sadece başvuruya hak sahibi olma bağlamında mevcuttur. Hal böyle olunca, birçok yabancı çocuğunu Kanada’da dünyaya getirmeye gayret gösterir. Burada birçok kişiden kasıt, ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülke vatandaşlarıdır. Bunlar arasında Türkler de bulunur. Ancak Türklerin Kanada’ya vize alması da zaten başlı başına bir sorundur.

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseniz ve Kanada’ya geçerli bir vize ile ulaşma imkanınız bulunuyorsa, çocuğunuzu burada dünyaya getirmeniz size herhangi bir ayrıcalık sağlamasa da çocuğunuza Kanada vatandaşlığını kazandırır. Bu da çocuğunuzun devamında sahip olacağı nesillerin de otomatik olarak Kanada vatandaşı olacağı anlamına gelir. Bu durumu fark eden Türkler Kanada’ya muvazaalı bir şekilde doğum turizmi altında ziyaret gerçekleştirmektedir. Bu alanda bir pazar dahi oluşmuş durumdadır. Yapılan her şey legal ve yasalara uygundur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku