Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çiçek Anatomisi Hakkında Bilgiler

0 739

Çiçek Anatomisi Hakkında BilgilerGenelde çiçeklerin gösterişli ve renkli olduğu düşünülürken teknik olarak çiçek, Angiosperm olarak da bilinen bir grup bitki olan Magnoliophyta’daki herhangi bir bitkinin üreme kısmıdır. 300.000’in üzerinde anjiyosperm türü ile oradaki birçok çiçek çeşidi var! Söğüt ve çörek gibi bazı bitkilerde sadece pollinatör ile oluşan çiçekler bulunur.Ancak çoğunun tek bir çiçek üzerinde hem erkek hem de dişi parçaları vardır.Çiçeğin çoğunda tozlayıcı çekmek için yapraklar bulunurken, diğerleri tozlama için rüzgar veya suya güvenir
Bir çiçek, çakıl veya lotus gibi tek başına bir çiçekse, bitki geri kalanına bir sap pankarı olarak bilinen bir sap ile tutturulur.Çiçekler bir çiçeklenme içine kümelenirse, her çiçek, bir pedikel olarak bilinen kısa bir gövde ile ana gövdeye bağlanır.Pedikür veya pedikül çiçekleri, çiçek kısmı ve yumurtalık gibi diğer çiçek kısımları için de bağlanma yeri olarak işlev gören, hazne olarak bilinen koyulaştırılmış bir bölgede birleştirir.

-Çiçek Örtüsü

Çiçek, çiçeklerinin yaprakları ve sepalslarından oluşur ve her ikisi de değiştirilmiş yapraklardır. Sepals genellikle yeşil fakat aynı zamanda yapraklarla hemen hemen aynı olabilirler. Onlar bir çiçek tomurcuğunun en dış tabakası olarak hizmet eder ve daha sonra çiçeğin üreme yapılarını desteklemek için açılırlar. Sepals gibi yapraklar da üreme alanlarının korunmasına yardımcı olur ve çoğunlukla polinatörler çekmek için parlak renklendirilirler.Örneğin, sarı ve mor yaprakları arılar ve kelebekler için çekici. Ek olarak, perianth genellikle Penstemon’da sinekkuşları için uyarlanmış erimiş, boru şekilli yapraklar gibi belirli polinatörleri barındıracak şekilde şekillendirilir . Birlikte çiçek sepalslarının tümü çiçek saksığı olarak adlandırılır ve yaprakları da taç yapraklarından oluşur.
-Ercik
Stamens çiçeklerin erkek kısımları olup anterler ve filamentlerden oluşur. Her biri iki sperm hücresi içeren polen taneleri anter denilen kutu benzeri yapılarda üretilir. Her anther filament olarak bilinen uzun ince bir kol tarafından desteklenmektedir. İlginçtir, kalem sayısı genelde yaprakların sayısı ile aynıdır.Toplu olarak, bir çiçek üzerindeki tüm bölümlerr androecium olarak bilinirler.Örneğin, zambak altı portakali androecium’a sahipken turuncu anterler açıkça polenlerini paylaşmaya hazırdır.
-Pistil
Pistil çiçeğin dişi üreme kısmıdır. Temel olarak bir pistil, dişiçik tepesi denilen stigma, dişiçik borusu olarak adlandırılan stilusve ovaryumdan (yumurtalıktan) meydana gelir. Çiçeğin orta kısmında yer alan pistil veya pistiller, bir vazo şeklini andırırlar. Pistillerin tamamına birden ginekeum denir.Bir polen tanesi stigmaya düştüğünde, yumurtalığa ulaşana kadar stilus kanalında büyür.Tek bir yumurta döllenerek embriyo ve besin kaynağını oluşturur.Yumurta, gelişmekte olan tohumlarını korumak, nihai dağılmalarına yardımcı olmak ve meyve oluşturmak için olgunlaşır.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/5-fast-facts-about-flower-anatomy

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku