Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ceviz Suyunun Mucizevi Faydaları

0 302

Ceviz Suyunun Mucizevi FaydalarıEvde hazırlayabileceğiniz bu basit karışımın faydaları o kadar fazla ki; neredeyse vücudumuzun tamamı için sağlık kaynağı diyebiliriz. Cevizin kendisi kadar suya geçirdiği vitaminlerle de şifa kaynağı oluyor. Su ile vücuda giren mineral ve vitaminler daha hızlı emilerek, daha çabuk yarar sağlamaya başlamaktadır. Ayrıca günümüz şartlarında cevizin faydalarından suyu ile yararlanmak kendisini tüketmekten çok daha ucuza mal olmaktadır. Gece uyumadan önce 1 bardak içme suyuna, bir adet kabuğu kırılmış ve ayıklanmış cevizi eklerseniz sabah uyandığınızda bu suyu içerseniz, gün boyu cevizin size sağlayacağı enerji ve faydaları ile sağlığınıza sağlık katmış olursunuz. Ceviz suyunu bir dikişte içmek yerine yavaş yavaş içmeniz daha faydalı olacaktır. sabah içtikten yarım saat geçtikten sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Ceviz Suyunun Mucizevi FaydalarıCeviz Suyunun Faydaları:

– Özellikle diyet yapan ve obezite tedavisi gören kişiler için kilo vermede çok etkilidir. Çünkü ceviz suyu metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığı gibi kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

– Kolesterol düzeyini dengeleyerek vücuttaki kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Damar tıkanıklığını önlediği gibi diyabet hastaları için dengeleyici olarak kullanılabilir.

-Tansiyonu düşürücü etkisi olduğundan hipertansiyon hastaları kullanabilirler.

– Kansere karşı koruyu etkisi olduğu gibi kansere yakalanan hastalarda yapısı bozuk hücrelerin büyümesini ve üremesini engellemektedir.

– İçerdiği omega 3, folik asit ve magnezyum sayesinde kalbi korur
ve kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.

– Bağırsak sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak, kabızlık giderici olarak kullanılabilir. Ayrıca midedeki gaz ve şişlik problemini ortadan kaldırır.

– Hamilelik döneminde fazla kilo almayı engellemek amacı ile kullanılacağı gibi, emzirme döneminde kullanıldığında da vitaminini anne sütüne geçiren ceviz suyu bebeğin daha iyi beslenmesini sağlar.

Ceviz Suyunun Mucizevi Faydaları– Biraz balla tatlandırıldığında çocukların da tüketebileceği bir vitamin deposu haline gelir.

– Kemik erimesini engelleyici özelliği bulunmaktadır. İçeriğindeki kalori sayesinde kemiklerin gücüne güç katar. Dişlerinizin sağlıklı ve güçlü olmasına katkıda bulunur.

– Gece uyuyamayan, çeşitli uyku bozuklukları çeken kişiler için içerdiği Triptofanlar sayesinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.

– Çağımızın hastalığı olan stres ve depresyonu engeller. Bu dönemlerde içilmesi ise vücuda huzur ve rahatlık verir.

– Hızla kana karıştığından vücuda enerji verir ve halsizliği engeller.

– Beyni ve sinir sistemini içerdiği vitamin ve kalori sayesinde güçlendiren ceviz suyu alzemier ve demans hastalıklarının oluşumunu engellemektedir. hafızanızın güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

– Adet döneminde düzensizlik yapan bayanlarda düzenleyici etkisi bulunmaktadır.

– Topuk dikeni çoğu insanın şikayetçi olduğu ağrılı bir rahatsızlıktır. Ceviz suyunun düzenli tüketilmesi durumunda topuk dikenine iyi geldiği bilinmektedir.

Ceviz Suyunun Mucizevi Faydaları– İçerdiği Omega 3 yüklü yağ asitleri, E vitamini, Demir ve Çinkonun etkisi ile saç bakımı için bulunmaz bir tazeleyici ve onarıcıdır. Saçınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna ekleyeceğiniz ceviz suyu sayesinde saçlarınız yumuşacık olacaktır.
Ayırca ceviz suyu, saç dökülmesini azaltır ve saç köklerinizi güçlendirici etkisi bulunmaktadır. saçlarınızın rengini koyulaştırmak için doğal bir boya olarak kullanabilirsiniz. Beyazlarınızın kapanmasına da yardımcı olmaktadır.

– Cildinizin daha canlı ve taze olmasını desteklerken, banyo suyunuza eklediğinizde cildinizde doğal bir bronzlaştırıcı etki yapmaktadır.

Kaynakça:
https://www.faydalari.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.