Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çiğ Sütün Faydaları

1 313

Çiğ Sütün FaydalarıÇiğ süt tüketmenin zararlı olduğu size söylendiyse eğer, yanıltıldığınızı fark edeceksiniz. Çiğ süt hakkındaki gerçek nedir? Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırmalarda, çiğ sütün tehlikeli olduğuna dair iddiaların tamamen dayanıksız olduğu ifade edilmektedir. Tehlikeli olduğu konusunda kötü bir ün kazanmış olsa da aslında çiğ süt vücuda birçok açıdan fayda sağlamaktadır ve bu faydalar oldukça etkileyici olduğundan bu süper gıdadan mahrum kalmamalısınız.

Çiğ süt tam olarak nedir? Çimenler ile beslenen ineklerden alınan, pastörize ve homojenize edilmemiş süt demektir. Bu da demektir ki, çiğ süt onu her yönüyle tam bir yiyecek yapan vitamin, mineral, yağ asidi ve doğal enzimlerin tamamını içermektedir.

Fakat çiğ süt bakteri tüketme riski olduğundan çeşitli problemler yaratır mı? Bu riskin oluşması oldukça düşük bir ihtimaldir. Tıp araştırmacısı Dr. Ted Beals’a göre, diğer besinleri tüketerek hasta olma ihtimaliniz çiğ süt tüketerek hasta olma ihtimalinizden tam 35 bin kez daha fazladır. CDC, her yıl teşhis edilen yaklaşık 48 milyon gıda kaynaklı hastalık olduğunu rapor etmiştir. Bu 48 milyon hastalıktan sadece 42 tanesi (yüzde 0.0005) taze ve işlenmemiş süt tüketmekten kaynaklanmaktadır.

Gördüğünüz gibi çiğ sütle alakalı suçlama ve endişelerin çoğu abartılmıştır ve bu sebeple çiğ sütün faydaları azımsanmıştır. Çiğ sütün faydaları çok fazladır ve klasik şekilde beslenen insanlarda görülen çoğu besin eksikliğinin çözümünde yardımcı olabilir. Örneğin, alerjilere ve cilde iyi geldiği gibi işlenme tehlikesi olmadan bir besinin sağlayabileceği tüm faydalı bileşenleri içermektedir.

Çiğ Sütün 5 Faydası

Çiğ Sütün Faydaları1. Alerjileri Azaltır.
Yapılan çalışmalara göre, çiğ süt tüketen çocuklar tüketmeyen çocuklara kıyasla yüzde 50 daha az alerji oluyorlar ve yüzde 41 daha az astım geçiriyorlar. Alerji ve Klinik Bağışıklık Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada farklı diyetlere sahip 8 bin çocuk incelenmiş, araştırma sonuçlarından birinin ise çiğ süt tüketen çocukların doğal olarak bağışıklık kazanma belirtileri gösterdiği olmuştur.

Son yüzyılda yapılan çoğu çalışma da göstermiştir ki çiğ süt faydalıdır ve çocukların büyümesi ile gelişimlerini desteklemektedir. Örneğin; enfeksiyonlara karşı artan bağışıklık, diş sağlığını artırma, iskelet gelişimini destekleme vb.

Çiğ sütün alerjiler nasıl azaltabildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Probiyotik, D vitamini ve antikor gibi besinleri içinde barındıran çiğ süt doğal olarak bağışıklık sistemini güçlendirir ve böylece hem çocuklarda hem yetişkinlerde alerji riskini oldukça düşürür. Ayrıca, çiğ sütte bulunan enzimler sindirime de yardımcı olmaktadır. Sütün pastörize edilmesi aşamasında işte bu enzimler azalabilmekte veya tamamen yok olabilmektedir.

Çiğ Sütün Faydaları2. Cilt Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olur.

Sivilce ve cilt iltihabına neden olduğunda veya kötüleştirdiğinde süt ürünleri kötü bir üne sahip olabilir, ancak çiğ sütte bu olay tamamen farklıdır. Anladığımız gibi, çiğ sütün faydaları çok fazladır, fakat şaşırtıcı bir şekilde insanların çiğ süt tüketmesinin en yaygın sebebi cilde olan katkısıdır. Psoriasis, egzama ve akne gibi durumları iyileştirmek için çiğ süt tüketen kişilerin başarı hikâyeleri çok geniş bir şekilde bildirilmiştir.

Çiğ sütün cilt sağlığına bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

• Sağlıklı yağlar içermektedir: Çiğ sütte çok fazla miktarda doymuş yağ ve omega-3 yağları bulunduğundan deri hidrasyonunu desteklemektedir.
• Probiyotikleri artırır: Çiğ sütte bulunan probiyotikler bağırsaklarınızda bulunan ve cilt sağlığını oldukça etkileyebilen kötü bakterileri tamamen yok eder veya dengeler. Araştırmalar, inflamasyon ve dengesiz bağırsak florasının, sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarına neden olabildiğini göstermektedir.

Çiğ Sütün Faydaları3. Besin Yetersizliklerini Önlemeye Yardımcı Olur.

ABD Tarım Bakanlığı’na göre, ortalama bir Amerikalının diyetinin yaklaşık 1000 kalorisi katkılı yağlardan ve şekerlerden gelmektedir. Bir kıyas yaparsak, besin değeri yüksek çiğ süt ürünlerinin, meyvelerin ve sebzelerin payı ise 424 kaloridir. Magnezyum, potasyum, A vitamini ve K vitamini eksikliklerinin neden bu kadar yaygın olduğunun cevabı işte budur.

Bir servis çiğ süt 400 miligram kalsiyum, 50 miligram magnezyum ve 500 miligram potasyum içermektedir. Bu mineraller, hücre fonksiyonları, hidrasyon, kemik yoğunluğu, kan akışı, kas sağlığı ve metabolizma için çok önemlidir.

Çiğ Sütün Faydaları4. Probiyotik Gıdalar Yapmak İçin Kullanılabilir.

Probiyotikler bağırsak hattınızda bulunan besin emilimini destekleyen mikro organizmalardır. Ayrıca E.coli ve parazitler gibi işgalci organizmalardan sizi korur. Probiyotikleri diyetinize eklemenin en kolay yolu onları en doğal hallerinin bulunduğu çiğ süt ürünlerinden (peynir, kefir, yoğurt) temin etmektir. Gerçek, çiğ ve organik probiyotik yoğurtlar, peynirler ve kefir yüzyıllardır dünyanın en sağlıklı popülasyonları tarafından tüketilmektedir. Probiyotik besinlerin faydalı olabileceği bazı hastalıklar şunlardır:

• Kolon Kanseri
• İshal
• Enflamatuar Bağırsak Hastalığı
• Bağırsak Enfeksiyonları
• İrritabl Bağırsak Sendromu
• Deri Enfeksiyonları
• Zayıflamış Bağışıklık Sistemi
• İdrar Yolu Enfeksiyonları
• Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Çiğ Sütün Faydaları5. İşlenmiş Şeker ve Yapay Bileşen İçermez.
Pastörizasyona ek olarak klasik sütler ayrıca homojenleştirme sürecine de tabi tutulurlar. Homojenleştirme, küçük parçalar içindeki yağları parçalayan yüksek basınçlı bir süreçtir. Ancak, yüksek sıcaklık ve basınç oksitlenmeye ve küflenmeye yol açar. Birçok düşük yağlı süt ürünlerin de, kaybolan dokuları telafi etmek için kalınlaştırıcı maddeler kullanılır ve bu maddelerde yüksek oranda kanser gibi hastalıklarla ilişkilidir.

Günlük süt ürünleri gibi çoğu gıda laktoz olarak adlandırılan doğal bir şeker içermektedir. Süt ürünlerindeki doğal şeker diğer besinlerle dengeli bir seviyededir ve bu sebeple herhangi bir endişe yaratmaz. Ancak, çoğu süt ürünü, tadı artırmak için ekstra şeker veya yapay tatlandırıcılar gibi işlenmiş maddeler içermektedir. İşlenmiş şekerler farklı formlarda olabilirler. Ancak fazlası tamamen gereksiz ve zararlıdır.

Kaynakça:
https://draxe.com/raw-milk-benefits/ adresinde yer alan makaleden çevrilerek derlenmiştir.

Yazar: Fatih Kokoç

1 yorum
  1. Deniz diyor

    Teşekkür ederim.. Gayet güzel bir yazı olmuş..
    Elinize ve zihninize sağlık..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.