Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Deve Kuşu Yumurtası Neden Pahalıdır?

0 286

Deve Kuşu Yumurtası Neden Pahalıdır?Sağlık bakımından zengin olan yumurtanın her türlüsü faydalıdır. Fakat bazı hayvanların yumurtaları hem çok pahallıya satılmakta hem de inanılmaz şifa depolamaktadır. Vitamin takviyesi,zengin içeriklere sahip deve kuşu yumurtası çok ama çok faydalıdır. Neredeyse tanesi 120 liradan satışa sunuluyor. Çok şaşırtıcı değil mi ? bir yumurta nasıl olur da bu kadar pahallıya satılıyor ? Deve kuşu yumurtasını diğer yumurtalardan üstün tutan özellikleri bulunmaktadır. Deve kuşlarının kökeni Afrika’ya dayanır. Bu kuşların en değişik özellikleri kanatları olmalarına rağmen uçamayan kuş türüdür. Struthio cinsinin yaşayan üyelerinden en gözde tek üyesidir. Kuşlar arasında uçamayan fakat hepsinden en hızlı koşan bu değişik kuş türü ,deve kuşlarının birde en büyük yumurtaya sahip olmaları, bir diğer ilgi çeken özellikleri arasında yerini alır.

Deve Kuşu Yumurtası Neden Pahalıdır?Uzun boylara sahiptirler. Ortalama olarak boyları 2-2,5 m kadardır.Ağırlıkları ise 101-152 kg arasında değişmektedir.100 kilonun altında bir deve kuşu neredeyse hiç yoktur. Deve kuşlarının altı farklı türü bulunmaktadır. Bunların başında önce,deve kuşu olarak hafızalara kazınan Suriye ve Arap çöllerinde hayatlarını sürdüren ”Arap deve kuşu öne gelmektedir.Tanzanya ve Kenya’da masai deve kuşu olarak bilinen bu birbirinden değerli 3 değişik kuş türü de deve kuşu soyundan gelir.Tepeli deve kuşu ise onlardan daha aktif ve görsel olarak uzundurlar. Yapıları iridir. Deve kuşlarına bu nedenle bu isim uygun görünmüştür. Yumurtaları çok büyük ve faydalıdır. Herkes her gün alamazsa bile ayda bir kere 120 küsür verip bu yumurtaya sahip olabilir,sağlıklı faydalarından yararlanabilirsiniz. O halde çok merak edilen deve kuşunun bir de faydalarından sizlere bahsedelim. Bakalım bunlar neler ?

Deve Kuşu Yumurtası Neden Pahalıdır?Deve Kuşu Yumurtasının Sağlığa Faydaları

Görüntü olarak tavuk yumurtasından neredeyse 20 kat büyüklüğünde olan deve kuşu yumurtası her türlü sağlık sorununa iyi geliyor. Sadece bir  adet deve kuşu yumurtasının içinde 80 kalori var. Zayıf ve iştahsız kişilerin ayda en az 2 kere yemesi gerekir. Her gün alınıp yenilmesi tavsiye edilmez. Yüksek oranda vitamin,potasyum,kalsiyum barındırır. Fazlası vücut şartlarına uygun olmayabilir. Bol miktarda , A vitamini, Folik asit, kalsiyum ve fosfor içerir.Kolesterol seviyesi için idealdir. Özellikle diş sağlığı için çok faydalı bir besindir. Diş çürümelerinin önüne geçer. Cilde inanılmaz güzellikler katar. buzdolabında uzun süreli saklanmaz. Alındıktan 1 hafta kadar sonra yenilmesi gerekir. Fazla bekletilen deve kuşu yumurtası bozulabilir ve vitamin değeri ölebilir. Bu nedenle taze tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Deve Kuşu Yumurtası Neden Pahalıdır?Ağız sağlığı için koruyucu etkiye sahiptir. Hatta ağız kokusu çekenler deve kuşu yumurtası ile bu hastalıktan tamamen kurtulabilirler. Ayrıca göz sağlığına,beyin sağlığına vücudun temelini ele alan iç sağlığına ,kattığı faydaları fazlasıyla çoktur. Bağışıklığı güçlendirip,sizin daha zinde olmanıza katkıda bulunur. Sağlık bakımından zengin besin değerlerine sahiptir. Haftada bir kere yenilebilir. Her gün tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Her ay düzenli 4 adet deve kuşu yumurtasını haftanın belirli bir gününe ve saatine uygun koşullarda tüketen biri her daim zinde kalır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
yumurta.gen.tr

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.