Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yüzmenin Sağlık için Faydaları Nelerdir?

Swimmer Doing Butterfly Stroke
0 4

Sağlıklı bir yaşam için spor çok önemlidir. Birçok spor dalının içinde en zevklilerinden biri yüzmedir. Bebeklikten başlayarak yaşam boyu yüzülebilir. Özellikle yaz sıcaklarında yüzme çok daha zevklidir. Bu anlamda deniz kenarında yaşayan insanlar daha şanslıdır. Sıcak havalarda istedikleri zaman yüzme imkanına sahiptir. Ama gelişen ve değişen yaşam koşulları her daim herkesin kolayca yüzmesine ortam hazırlamıştır. Birçok yerleşim yerinde bulunan havuzlar sayesinde yaz- kış demeden gidilip yüzme imkanı mevcuttur. Asıl önemli olan yüzmeyi istemektir.
Spor yapmayı sevenler için zevklidir ama bazı insanlar daha düzgün bir vücut için spor yaparlar. Bu zorunluluk olarak görülüp yapılabilir. Ama yüzme her daim herkese büyük bir zevk verir. Su vücudu rahatlatır, gerginliği alır.

Yüzmenin faydalarını sıralarsak;
1- Kilo vermede yardımcıdır.
2- Kasları güçlendirir.
3- Stresten uzaklaştırır.
4- Kalp sağlığı için faydalıdır.
5- Düzenli yapılan yüzme ile düzenli spor yapılmış olur ve yaşam kalitesi yükselir.
6- Vücudun daha dinamik ve enerjik olmasını sağlar.
7- Vücudun genel sağlığını korur.
8- Meme kanseri başta olmak üzere kanser hastalıklarına karşı vücudu korur.
9- Daha sıkı bir vücuda kavuşulmasını sağlar.
10- Omuzların genişlemesini ve kaslanmasını sağlar. Aynı bacakların da daha sıkı ve kaslı olmasını sağlar. Bacak kaslarında problem olan kişiler yüzme sayesinde daha sağlıklı olur.
11- Vücudun daha orantılı olmasını sağlar.
12- Düzenli yüzen kişiler daha genç ve sağlıklı görünür.
13- Çok sıcak havalarda vücudun serinlemesini ve rahatlamasını sağlar.

14- Vücudun kan dolaşımını düzenler.
15- Uyku problemi olanlar yüzme sonrası kolaylıkla uykuya dalabilir. Çünkü yüzme esnasında hem vücut yorulur hem de rahatlar.
16- Hamile bayanlara yüzme çok iyi gelir.
17- Yüzme sporu ile zayıflamak isteyenler, kaslarını güçlendirmek isteyenler, daha güzel ve sıkı bir vücut isteyenler düzenli olarak yüzer ise beklentilerine kavuşmuş olur. Haftada 3 ya da 4 gün 1 saat kadar yüzmek çok faydalıdır.

Yüzme sporunun yapıldığı yerin hijyen koşulları da çok önemlidir. Deniz suyu sürekli devir daim ettiği için daha sağlıklıdır ama yine de kalabalık plajlarda dikkatli olmak gerekir. Eğer yüzmek için havuz tercih ediliyorsa havuzun temizliği, ilaçlanmış olması gibi hususlara dikkat etmek gerekir. Umumi yerlerde her zaman mikrop, bakteri üreme olasılığı yüksektir.
Yaz aylarında denize giriliyorsa da güneşin en dik olduğu zamanlar tercih edilmemeli ve güneş kremi mutlaka kullanılmalıdır. Özellikle bebekler ve çocukların cildi daha çabuk yanar. Cilt problemleri oluşmaması dikkatli olmak da yarar vardır.

Kaynakça:
https://www.sifalibitkitedavisi.com › Şifalı Bilgiler
https://www.faydalari.com › Manşet

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.