Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Vajinal Kuruluk ve Vajinal Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 9.348

Vajinal Kuruluk ve  Vajinal Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Tüm kadınların hayatında en az bir defa karşılaştıkları vajinal mantar, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda hemen ortaya çıkmaktadır. Vajinal mantarı tetikleyen bir takım dış etkiler de olabilir. Antibiyotik kullanımı, hamilelik sırasında oluşan etkiler, pamuk oranı düşük iç çamaşırlarının kullanımı, şeker hastalığı kaynaklı mantarlar ve dışarıdan mikrop kapmak gibi sebeplerden ani mantar oluşumu gelişebilir. Halk arasında yaygın kullanılan sirke, bir miktar su ile karıştırılarak, vajinal mantar oluşan dönemlerde bu su ile yıkanmalıdır.

Vajinal Mantar Nedir?

Vajinal Kuruluk ve  Vajinal Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Kadınların büyük çoğunluğunda, mantar dış etkiler ile bulaşmaz. Zaten vajina çevresinde bulunan mikroorganizmaların azalması sonucu, vajinada bulunan az sayıdaki mantar hızla çoğalır ve harekete geçer. Böylece vajinal mantar oluşacaktır.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajina çevresinde oluşan kızarıklık, şişme, şiddetli kaşıntı ve idrar yaparken yanma ile ortaya çıkmaktadır. Kısa sürede tedavi edilmezse, vajen dokusunda soyulma ve tahriş oluşturacaktır.

Vajinal Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal Kuruluk ve  Vajinal Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Doktor kontrolünde kullanılan ilaç tedavisinin yanında, tedavi süresince ve tedavi sonrasında iç çamaşırlarını yüksek ısıda yıkamak, ütüleyerek kullanmak, mutlaka pamuk içeren iç çamaşırları kullanmak gerekmektedir. Adet döneminde kullanılan kokulu tampon, pedler ve prezervatif mantar oluşumunu hızlandırmaktadır. Son yıllarda piyasaya sürülen hijyen sıvıları ve parfüm içeren her türlü ürün mantar oluşumunu etkiler. Vajen hijyeni sadece eczaneden temin edilen jeller ve su ile yapılmalıdır. Şiddetli akıntısı olan kadınların kısa süre içinde doktora gitmesi de önerilmektedir. Vajinal kuruluktada mantar hastalığı gelişebilir. Peki,vajinal kuruluk nedir ,ne zaman ortaya çıkar ?

Vajinal Kuruluğa Neden Olan Etkenler

Bayanların jinekolojik olarak en çok şikâyet ettikleri rahatsızlıklardan bir tanesi de vajinal kuruluktur. Bu rahatsızlık bazı nedenlerden dolayı cinsel birleşme sırasında vajinada yeterli ıslaklık ve kayganlığın oluşmaması şeklinde tam olarak açıklanabilmektedir. Cinsel birleşme için yeterli kayganlığın ve ıslaklığın oluşmaması durumunda ise cinsel birleşme güçleşmekte, olsa dahi bayanın ağrılı bir birleşme yaşamasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın nedenleri ve tedavisi konularını yazımızda bulabilirsiniz. Vajinal Kuruluğun Nedenleri Vajinal kuruluğun nedeninin öncelikle östrojen hormonu eksikliği olduğunu belirttikten sonra bu hormonun vajinayı daha elastik hale getirdiğini söylemek gerekiyor. Bu nedenle kadınların östrojen seviyelerini etkileyen bazı dönemler vajinal kuruluk nedenleri olmaktadır. Sözü edilen nedenler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

Vajinal Kuruluk ve  Vajinal Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?1- Doğum ve emzirme dönemlerinde değişen östrojen seviyeleri nedeniyle kuruluk
2- Radyasyon ya da kanser tedavisi için kemoterapi görmek
3- Yumurtalık ameliyatı sonrasında
4- Miyom tedavisi sırasında kullanılan östrojeni düşüren hormonlar
5- Sjönren sendromu olarak adlandırılan vücut sıvılarında meydana gelen bağışıklık kaynaklı değişimler
6- Anti depresanlar, soğuk algınlığı ve alerji ilaçları
7- Ön sevişmenin yeterli olmaması Vajinal Kuruluğun
Tedavisi

Vajinal kuruluk rahatsızlığı tedavi edilmediğinde cinsel birleşmeyi kabusa çevirdiği gibi bazen tahrişlere de neden olarak normal zamanlarda bile acı duyulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlıkta doktora mutlaka başvurulmalıdır. Tedavi genelde östrojen terapisi ve vajina içi nemlendiricilerin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Ayrıca, tedavi sırasında vajina bölgesine kimyasal kullanmaktan da kaçınmanız önemlidir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku