Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cildin Yaşlanmasının Sebepleri Nelerdir?

0 180

Cilt bakımını düzenli yapmanıza rağmen hala cildinizde bir takım olumsuzluklara rastlamaktasınız. Bu olumsuzlukların nedenini öğrenmek ve bu konuda ne yapmanız gerekir hakkında bilgiler edinmek istiyorsunuz. Size doğru yöntemler ile cildin yaşlanmasını ve zarar görmemesini sağlayan bakımlar ve önerilerden bahsedeceğiz yapmanız gereken bizi dikkatli bir şekilde dinlemeniz olacaktır. Cildin düşmanı olan öğelerden bazılarını saymak gerekirse,

Sigara içmek ve içenlerin yanında durmak: Sigara içenlerin güzel bir cilde sahip olmasını istemek ancak hayal olur. Bunun nedeni içinde bulunan kötü zehrin cildinize nüfus ederek yoğunlaşmasıdır. Cilt bundan son derece etkilenecek ve zarar görecektir. Yüzde sararmalar meydana gelir . Yüzünüzde var olan güzelliği de bir zaman sonra öldürecektir. Sigara içmezseniz bile bulunduğunuz ortamda sigara içenler varsa ve o duman sizin yüzünüze doğru geliyorsa içmiş kadar olur yine zarar görürsünüz.

indir– Solaryuma giderken cildinizin çok fazla gençleşeceğini o buhardan iyi sonuçlar alacağınızı sanırsınız. Burada en büyük hata sık yapılan solaryumdur. Cildin doğal olarak nefes almasını engelleyerek daha hızlı yaşlanmasına sebep olursunuz. Solaryum çok fazla etkili çözüm değildir. Aynı zamanda cildinizde ani yanmalara sebebiyet vererek kötü görünmesine sebep olur. Uzmanlar cilt kanserlerinin çoğunlukla bu tür solaryumlardan ve benzeri güneş yanıklarından meydana geldiğini savunmaktadır.

– Cilde her gün sürülen kremler cildin doğal neminin de kaybolmasına neden oluyor. Siz cildinizi nemlendirdiğinizi zannederken aslında cildinizin gerçek yağını da yok ediyorsunuz. Cildinizi yormadan haftada iki kez gün farklı olacak şekilde yoğun miktarda e vitamini olan kremlerden kullanmanız gerekir. Bu sizin cildinizi aynı zamanda yumuşatacak ve besleyecektir.

– Cilde yapılan kürler çok fazla yapılmamalı ve bekletme süreleri en az 15 dakika kadar olmalıdır. Bir de sağlıklı beslenip bol miktarda su içerseniz cildiniz parlak ve canlı görünecektir.

– Gül suyu ile günlük yüzünüzü bir pamuk yardımı ile temizlemenizde hiçbir sakınca yoktur.

– Sağlıklı ve canlı ciltler için kötü kokulardan, alkolden, sigaradan, yağlı yiyeceklerden, asitli içeceklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Yaşlanmayı Geciktiren Besinler

indir-1Yaş ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan etkiler çoğu zaman moral bozucu olsa da bu süreci yavaşlatmak ve bu etkileri tersine çevirmek de mümkün. Elbette her sorunu önce doğal yollardan çözmek en önemli kurallardan birisidir. İşte yaşlanmayı yavaşlatan yiyecekler! Avakado Yağ içerdiği için birçok kişi tüketmekten kaçınsa da aslında avakado doymamış yağ içeriyor. Doyamamış yağ ise hücre duvarını güçlendiriyor ve hücrelerin korunmasını sağlıyor. Yani avakado tüketerek zindeliğinizi arttırabilir ve cilt dokunuzu güçlendirebilirsiniz. Avakadonun içeriğinde yer alan bor minerali de kemiklerin yapısını güçlendirdiği için yaşlılık karşıtı sayılıyor. Toksinleri vücuttan atmak için tüketebileceğiniz bu meyve 14 gram lif içeriyor. Avakadoyu salatalıkta ya da çorbanın içinde tüketebilirsiniz. Püre haline getirdikten sonra üzerine limon suyu dökerek de tüketmeniz mümkün.

Zerdeçal Vücut için sayısız yararı bulunduğu uzmanlar tarafından da dile getirilen zerdeçal, kanseri önleyici etki yapıyor. Beyin ve deri hücrelerini de koruduğu bilinen zerdeçal yaşlanma karşıtı bir besin. Her ne kadar acımsı bir tadı olsa da sebzelerle ya da yumurtayla birlikte kolaylıkla tüketilebilir. Muzlu ya da çilekli soğuk içeceklerin içine karıştırarak da rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yeşil Sebze suyu Yeşil sebzelerin suyunu tüketmek sindirimi kolaylaştırıcı etki yapar. Vücuttaki antioksidan, enzim, klorofil, vitamin, oksijen ve mineral eksiğini büyük ölçüde giderir. 1 bardak yeşil sebze suyu içtiğinizde 2 büyük salata yemiş kadar olursunuz. Elbette suyunu tüketeceğiniz sebzeleri mevsimlerine göre seçmelisiniz. Örneğin yaz aylarında salatalık, kivi, nane ya da limon, kış aylarında ise karahindiba, salatalık, ıspanak, elma ya da yeşil limon suyu tüketebilirsiniz.

Turunçgillerin de oksidan atımına faydalı olduğu biliniyor. Kenevir Tohumu Kenevir tohumunun cilde son derece olumlu etkileri vardır. Cildi gerginleştirir ve cildin parlamasını sağlar. Omega 6 açısından da zengin olduğu için iltihaplı hastalıkları da önleyicidir. Her 3 yemek kaşığında 15 gram protein içeren bu besini diyetinize dahil edebilirsiniz. Kenevir tohumlarını salatanızın üzerine, limon suyuna ya da domatese ekleyerek tüketebilirsiniz. Klorofil Klorofilin en önemli özelliği alkolün, kahvenin ya da sağlıksız besinlerin kötü etkilerini silip atmasıdır. Toksinleri atmayı sağladığı için vücudunuzu sıfırlayan bir özelliğe sahip. Kötü besinlerin etkilerini silmenin yanı sıra klorofil tükettiğinizde son derece zinde kalırsınız. Yeşil bitkilerde bulunan klorofil yaşlanmayı yavaşlatıcı etkiye sahiptir.

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.