Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kavun Kabız Yapar mı?

0 5.460

Kavun Kabız Yapar mı?Yaz aylarının en çok yenen meyvelerinden olan kavun çok lezzetli ve suludur. Farklı boyutlarda olup genellikle sarı tonlarındadır. Sert kabuklu olan bu meyve yerlerde yetişir. Sarı çiçekleri vardır. İçinde A, B, K, E ve C vitamini vardır. Ayrıca sodyum, magnezyum, demir, bakır, iyot ve krom içerir. Ege bölgesinde çok yetişir. Kavun idrar sökücüdür. Bu yüzden böbreklerde bulunan taşın, kumun dökülmesini sağlar. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar, böbrekleri temizler. Bağırsakları yumuşatır. Kavun kabızlık yapmaz aksine çok yenildiği zaman ishal yapar. Karaciğerlere fayda sağlar. Kalp- damar sağlığına iyi gelir. Kanser hücrelerini temizler. Serbest radikallere karşı mücadele eder. Kanser hücrelerinin büyümesine engel olur. Göz sağlığı için faydalıdır. Yanıklara da iyi gelir. Yanığın üzerine konduğunda ağrıyı azaltır. Uygun miktarda yenildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykusuzluğa iyi gelir ama fazla yendiği zaman iyi bir idrar sökücü olduğu için uyku bölünür ve tuvalete gitmek zorunda bırakır. Bunun için özellikle uykudan önce kavunun yenmemesi daha iyi olur. Sıcak yaz günlerinde serinlik verir. Vücudun ateşini düşürür. Yalnız kavundaki şeker oranı yüksek olduğu için çok fazla yememek gerekir.

Kavun Kabız Yapar mı?Kabızlık günümüzde birçok insanın başına gelen sorundur. Beslenme düzeni, tercih edilen yiyecekler, sıkıntı, stres, hareketsizlik gibi birçok etmenden dolayı kabızlık problemi ortaya çıkar. Bağırsaklar dışkıyı dışarıya atamayınca kabızlık oluşmuş olur. Kabızlık problemi yaşayan kişi bu durumdan çok rahatsızlık duyar. Kabızlık bazı bünyelerde daha sık görülür. Bağırsaklar susuz kalmasıyla oluşan kabızlıkta kavun sayesinde bağırsaklardaki su miktarı artar ve kavun düzenli tüketildiğinde kabızlık sorunu ortadan kalkar. Aynı zamanda basur şikayetlerini azaltır. Bağırsaklara faydası bu kadarla kalmaz. Bağırsak kurtlarının yok olmasını da sağlar. Ve bağırsak sağlığını korur.

Kavun Kabız Yapar mı?Sıcak yaz günlerinde vücut su kaybeder ve kavun sayesinde kaybedilen su kazanılmış olur. Romatizma ağrılarına iyi gelir.
Kavunun çekirdekleri de faydalıdır. Çekirdekleri öğütülüp kaynatılır. Bu su içildiğinde öksürüğe faydası olur.
Sigarayı bırakmak isteyenler kavun yemelidir. Çünkü kavunun içindeki maddeler sigara içilmesine engel olur. Nikotin ihtiyacını ortadan kaldırır.
Kavun akciğerleri korurken kadınların regl dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar.
Güzel ve sağlıklı bir cilt ve güzel saçlar için kavun tüketilmelidir.

Kaynakça:
https://saglikistiyorum.com/kavun-faydalari-ve-zararlari-kavunun-faydalari-nelerdir
https://www.saglik.im/kavun/
https://www.kabiz.gen.tr/kavun-kabizliga-iyi-gelirmi.html

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku