Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alexa Sıralama Değerleri Hatalı, Tamamen Yanlış Ölçüm Yapıyor!

15 482

Son zamanlarda bu Alexa’ya iyice kafayı takmış durumdayım. Peki neden durduk yerde yıllardır umursamadığım Alexa ile cebelleşiyorum anlatayım:

Dün siteden başvuru yapan ve reklam vermek istediği için iletişime geçtiğim bir zat-ı muhtereme, blogun 7K günlük ortalama tekil hite sahip olduğunu söylediğimde Alexa değerine bakıp benimle yalan söylüyormuşum gibi bir diyaloğa girdi. Hayatımda hep dosdoğru olmamla övünmem ve değer verdiğim bana göre en önemli olan bu özelliğin basitçe ayaklar altına alınması çileden çıkmama yetti de arttı.

Alexa’da sıralama değerleri tam olarak kaç hite karşılık gelir tam bilmiyorum ama bu çok saygıdeğer arkadaşın dediğine göre günlük 7K tekil ziyaretçisi olan bir site en azından 60K sıralamasında olurmuş. An itibariyle blogun 140K gibi bir Alexa sıralamasında yer alması, yalan söylediğimin göstergesi olsa gerek! Peki ya Alexa hatalıysa?, bu da bir fikir…

Reklam vermek isteyen o kişiyi “aramızda güven olmayacaksa zaten hiç başlamayalım bu işe” diyerek uğurladım ve şu meşhur Alexa’yı araştırmaya koyuldum.

Sonuç: Alexa’nın yaptığı website sıralamasının ne kadar yanlış olduğunu ortaya deliller koyarak anlatacağım.

Öncelikle 2. yılını geride bırakmış olan eburhan.com’un çok değerli yazarı Erhan Bey’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Ve konuya geçiyorum;

İstatistikler Who’s amung.us’un detaylı istatistik sistemine ait:

Eburhan.com

eburhan-640x480
16 günlük istatistik verisine göre 24 saatlik zaman diliminde ortama 5 kişi sitede sürekli dolaşmakta. Bu istatistiklerin yanlış olma ihtimali neredeyse sıfır çünkü sistem her giren kullanıcıyı ip’sinden tek tek tespit edip gösteriyor. Sonuçta eburhan.com’da ortalama ve yaklaşık değer olarak 5 kişi hergün ve her saniye sürekli online diyebiliriz. Buradan eburhan.com’un detaylı istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

Bilgiustam.com
bilgiustam-640x480
Yine 16 günlük istatistik verisine göre oturup yukarıda gözüken bütün ortalama(Avg) ziyaretçi sayılarını toplayıp 16’ya böldüm. Sonuçta bilgiustam’da 56 kişi hergün ve her saniye sürekli online olarak gözüküyor. Buradan bilgiustam’ın detaylı istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

Aylara Göre İse Durum Şöyle:
aylaragore

Yukarıda gözüken tablolara göre bilgiustam blogunun eburhan.com’a göre kat be kat daha fazla ziyaretçisinin olduğu açıkça gözüküyor. Ama Alexa değerlerine baktığımızda eburhan.com dünya sıralamasında en yüksek hit alan 61 bininci site iken, bilgiustam 139 bininci site olarak gözüküyor. Peki neredeyse yaşları eşit olan bu iki blog arasında nasıl oluyor da, hiti az olan site Alexa’da daha yukarılarda olabiliyor? Yoksa hitler arttıkça Alexa sıralaması da mı artıyor? Veya Alexa bu saçma sapan sıralamasıyla nasıl referans olduğunu idda ediyor? Diğer yandan, reklam şirketleri Alexa verilerine güvenip nasıl hala reklam verebiliyor? gibi yüzlerce şey sorgulanabilir…

Hemen ilave edeyim bu duruma örnek olarak daha yüzlerce siteyi gösterebilirdim. Eburhan.com sadece bunlardan bir tanesiydi. Rankı yüksek olan hiçbir sitenin “rank boost” yaparak veya başka türlü oyunlarla yükseldiklerini ima etmiyor, kimseyi suçlamıyorum. Eburhan.com’un sahibi Erhan Bey’i de tekrar ve tekrar tenzih ediyor, sıralamalardaki asıl yanlışlığın bilgiustam blogunda olduğunu düşündüğümün altını çiziyorum.

** En nihayetinde olayın iki yüzü var; birincisi ya bu bloglar olması gereken yerde değildir birileri tarafından bir şekilde rank kasılmıştır ya da bilgiustam hak ettiği yerde değildir. Ben yazının başından beri ifade ettiğim üzere ikinci şıkkın olduğunu düşünmekteyim.

Son olarak Who’s Amung.us istatistik sisteminin çok doğru sonuç verdiğini ve Google Analytics ile tamamen örtüştüğünü belirteyim:

analytics-640x480
Google Analytics 12 Şubat – 14 Mart arası (30 günlük) ortalama tekil ziyaretçi sayısı ve grafiği(bilgiustam)

Alexa’yı blogu açtığımız 2006 yılından beri hiç önemsememiştim. İlk ve son kez onunla ilgili birşeyler yazıyorum. “Alexa çok salaxça” şeklinde lüzumsuz bir esprinin ardından; Ey Alexa, sıralamanı da al git hayatımdan! diyerek yazımı noktalıyorum.

Alexa Sıralama Değerleri Hatalı, Tamamen Yanlış Ölçüm Yapıyor!

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku