Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yüz Tipine Göre Kontürleme İşlemi Nasıl Yapılır?

0 1.473

5856_contourYüz tipi belirleme ve kontürleme nedir, nasıl yapılır?

İnsanlar birbirlerinden farklı yüz tiplerine sahiptirler. Bu yüz tiplerinin belirlenmesi ve buna uygun kontürün yapılması, kusursuz bir makyajın temelini oluşturacaktır.

Kontürleme yüzdeki istenmeyen yerlerin gölgede bırakılarak kapatılması için yapılan bir makyaj hilesidir. Yüz kontürleme tekniği ile estetiksiz ve uğraşsız bir şekilde ideal yüz tipine kavuşmak söz konusudur. Yüz kontürlemenin ilk aşaması yüz tipini belirlemektir. Yüz tipi belirlendikten sonra uygun kontür tekniği uygulanır ve böylece ideal bir yüz tipine sahip olunur.5856_face-chart (1)

Yüz tipi belirlemede izlenecek yol şu şekildedir: Yüzün düz bir şekilde tutularak ve yüzü kasmadan bir fotoğrafının çekilmesi, daha sonra bu fotoğrafta çene ucuna, çene çıkıntılarına, şakaklara ve alın tarafında saçların bitiş notlarına birer nokta koyulur. Daha sonra bu noktalar birleştirilerek yüzü çerçeveler. Böylece yüz şeklinin taslağı oluşturulmuş olur. Yüz tipleri oval, üçgen, kare, uzun, ters üçgen, yuvarlak, kalp, elmas olarak çeşitlendirilir. Kendi oluşturduğunuz taslağı bu şekillerle karşılaştırarak yüz tipi kolayca tespit edilebilir.

*Oval yüz bunlardan en ideal kabul edilen yüz şeklidir. Yapılan kontürleme işleminin amacı da yüzün oval yüz şekline yaklaştırılmasını sağlamaktır.

*Yuvarlak yüz şekli için yapılacak kontürleme, yan kısımlardan dikey olarak yapılmalıdır.

*Kare yani köşeli yüz şekli için yapılacak kontürleme ise köşeli olan alın ve çene kısımlarına bronzer sürerek oraların arka plana atılmasıdır.

*Üçgen yüze ise alın kenarlarına kontürleme yapmak yeterlidir.

*Ters üçgen yüze, elmacık kemiklerinin altından başlanarak çene çıkıntısına kadar kontürleme yapılır.

*Uzun yüzde ise alında saç diplerinden başlanarak hafif bir kontürleme yapılır. Çene de ise uç kısma bronzer sürülür.

5856_luxury_bronzersOval yüz en ideal yüz şekli olarak kabul edilir. Oval yüzde kontürleme yapmaya gerek kalmadan sadece alın ve göz altlarının aydınlatıcı ile aydınlatılması mükemmel bir görünüm için yeterli olacaktır. Aydınlatıcı olarak ten renginden bir iki ton açık olan bir aydınlatıcı tercih edilmelidir.

Kontürleme yapılırken kullanılacak kozmetik ürünleri de oldukça çeşitlidir. Kişinin kendi cilt tonundan bir iki ton koyu olan bir fondöten kullanılabileceği gibi, çeşitli bronzer veya allık ya da koyu renk pudrayla da kontörleme işlemi yapılabilir. Bunun dışında toprak tonlarında ya da cilt tonundan çok farklı olmayan kahve tonlarında mat bir far ile de kontürleme işlemi yapılabilir. Yüz kontürlemenin kolayca uygulanabilmesi için kesik uçlu yani açılı bir allık fırçası ya da düz uçlu bir yüz fırcası kullanılabilir.

Yazar:Özge Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku