Nilgün Marmara Kimdir?

Yaşamına Genel Bakış

Nilgün Marmara Balkan göçmeni olan bir ailenin çocuğudur. Babası Marksist bir adamdır. Bu yüzden babasının düşüncelerinin kendisi üzerinde ciddi anlamda etkileri olmuştur. Bunun yanında bir kız kardeşi daha vardır. Moda kentinde doğmuş ve yaşamı boyunca ağırlıklı olarak İstanbul’da yaşamıştır. Kadıköy Maarif Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı mezunudur. Okulu bitirme tezi Sylvia Plath üzerinedir. Sonrasında bu çalışma kitaplaşmıştır. Nilgün Marmara üzerinde Sylvia Plath izleri net bir biçimde eserlerinde görülür.
İş yaşamına önce Marmaris kentinde bir otelde başlamış, sonra Mısır Konsolosluğunda devam etmiş lakin daha fazla iş yaşamında kalmamıştır
Endüstri Mühendisi olan eşi ile önce arkadaş sonra eş olmuşlar ve ölene dek evli kalmışlardır. Yine bu dönemde bir süre eşinin işi sebebi ile Libya’da yaşamışlardır.Eşi ile yaşadıkları evde bir gün evlerinin balkonundan kendisini atarak intihar etmiştir. Ölümü üzerine ise uzun süre tartışmalar yaşanmıştır.
Eşi tedavi olması gerekir iken tedavi olmadığını ve bu yüzden bu durumun yaşandığını ifade etse de gerçek hiç bir zaman net bir biçimde ortaya çıkmamıştır. Günlükleri de kendisinden ve ailesinden izinsiz basılmıştır. Ama orada yer alan bilgilerin gerçeği tam olarak ifade edip etmediği konusunda tartışmalar mevcuttur.

Kitapları
Nilgün Marmara’nın yayınlanmış olan kitapları şunlardır
Sanatçının günlük, şiir ve inceleme alanında olan eserleri vardır.

Günlük Türündeki Eserleri 
Kağıtlar
Kırımızı Kahverengi Defter
Defterler

Şiir Kitapları
Metinler
Daktiloya Çekilmiş Şiirler

İnceleme Türündeki Eseri
Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar