Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklar İçin En İyi Evcil Hayvanlar

0 1.866

Evcil hayvanlar çocuklara sorumluluk, şefkat ve saygı duygularını öğretirken, alerji ve kaygı vakalarını azaltmaya yardımcı olabilir. Çoğu çocuk 5 yaşına kadar evcil hayvan bakmaya hazır değildir ve hatta o yaştan sonra bile ebeveynlerin evcil hayvanın günlük bakımı konusunda çocuklarına yardımcı olması ve etkileşimleri denetlemesi gerekir.
Küçük çocuklar, keşiş yengeçleri veya balıklar gibi küçük evcil hayvanlara bakma konusunda daha başarılıdırlar. İleri yaşlarda evcil hayvanların günlük bakımına daha fazla dahil olabilir ve fareler, kobaylar veya muhabbet kuşları, kanaryalar ve ispinozlar gibi belirli kuş türleri gibi etkileşimli ve arkadaş canlısı hayvanlara bakabilirler. Daha büyük çocuklar, kedi ve köpeklerden tavşanlara veya mısır yılanları veya diğer sürüngenler gibi egzotik evcil hayvanlara kadar çok çeşitli evcil hayvanlara bakmanın tadını çıkarabilirler.
Evcil hayvan sahipliğinin çocuklar için faydaları, onlara sorumluluk duygusunu öğretmekten, koşulsuz sevgi vermeyi öğrenmeye kadar çok büyüktür. Bu durumun kanıtı, bebeklik döneminde hayvan maruz kalmanın ileri yaşlarda, onları alerjilere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir ve anksiyete mustarip bir çocuğun riskini azaltabilir.
Evcil hayvan sahibi olmak, güven, merhamet, saygı ve yasla başa çıkma gibi yaşam dersleri de verir. Belki de bu pek çok olumlu yönden dolayı, birçok ebeveyn çocuklarının evcil hayvan bakmasını istiyor. Tahminlere göre her 10 çocuktan 4’ü evcil hayvanı olan bir ailede dünyaya gelirken,% 90’a kadarının çocukluklarının bir noktasında bir evcil hayvanla yaşayacağı tahmin edilmektedir. Çocuğu için doğru evcil hayvanı seçmek, hayvanlarla başarılı bir deneyim veya stresli bir deneyim yaşamak arasındaki farkı yaratır.

Bir Çocuğa Evcil Hayvan Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Çocuklar İçin En İyi Evcil HayvanlarÖncelikle, ebeveynler hayvanın bakımının nihayetinde kendi sorumlulukları olduğunu ve çocuk bunu yapmazsa, bakımı için müdahale etmesi gerektiğini anlamalıdır. Evcil hayvana bağlı olarak, ebeveynler muhtemelen bir çocuk evden çıktığında tek bakıcı olurlar.
Mesela bir köpek, kedi veya başka bir hayvana gerçek ilgi göstermeye başlanılma yaşı genellikle 5 yaşın üzerindeki çocuklardır. Bu iyi bir durumdur çünkü 5 yaşından küçük çocukların bir evcil hayvana bakma sorumluluğunu üstlenmeleri beklenemez. Çocuk 5 yaşında veya daha büyükse, en çok ne tür bir evcil hayvandan hoşlanacağını ve onunla bağ kuracağını (ve hayatı boyunca hangi evcil hayvanı birlikte ebeveynlik yapabileceği) düşünülerek başlanmalıdır. Bazı çocuklar için uygulamalı etkileşimler önemlidir, bazıları ise daha az zaman gerektirdiği için daha egzotik bir evcil hayvan bakmayı tercih edebilir.
Bunun yanında evde yeterince yer olup olmadığı ve hayvanın gece, özellikle bir çocuk için güvenli olup olmadığı gibi pratik hususlar da dikkate alınmalıdır. Ardından, bakıcılık sorumluluklarıyla ilgili beklentileri önceden belirlenmeli, böylece çocuklar ne üstlenecekleri konusunda net olurlar.

Küçük Çocuklar İçin En İyi Evcil Hayvanlar

Çocuklar İçin En İyi Evcil Hayvanlar5 (belki 4 kadar küçük) ila 7 yaş arası çocuklar için, izlemesi büyüleyici olan, ancak çok fazla zaman gerektirmeyen münzevi yengeç veya balık gibi küçük bir hayvan bakması düşünülmelidir. Bununla birlikte, balıklara bakarken bir Japon balığı için bile su kalitesine, sıcaklığa ve çevresel zenginleştirmeye dikkat edilmesi gerekir bu nedenle ebeveynlerin yardım etmesi şarttır. Bebekler ve küçük çocuklar yüksek salmonella riski altında olduğundan dolayı kaplumbağalar, kertenkeleler, yılanlar, kurbağalar ve semenderler gibi bazı evcil hayvanlar, ancak çocuk enfeksiyonlardan korunabileceği, kişisel hijyeni anladıktan sonra düşünülmelidir.

8-12 Yaş Çocuklar İçin En İyi Evcil Hayvanlar

8-12 yaş arası çocuklar, evcil hayvanların günlük bakımına daha fazla dahil olabilirken, etkileşimli ve arkadaş canlısı hayvanların tadını çıkarabilirler. Hamsterlar aynı bir köpek veya kedinin yaptığı gibi sarılma, çağrıldığında gelme, numaralar öğrenme ve çocukla bağ kurma yetenekleri nedeniyle ideal bir seçenek olabilir. Fareler günlük etkileşim, beslenme (taze yiyeceklerin hazırlanması dahil) ve egzersiz ihtiyacı olan evcil hayvanlardır. Bir köpeğin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olmayan ancak aynı düzeyde arkadaşlık isteyen çocuklar için harika evcil hayvanlar olabilirler.
Muhabbet kuşları, kanaryalar ve ispinozlar gibi belirli kuş türleri, sosyal oldukları ve insanlarla yakın bağları olduğu için erken yaşta çocuklar için de iyi evcil hayvanlar olabilir. Ayrıca eğitmek için eğlencelidirler ve hileleri çabucak öğrenirler, bu da onları oldukça etkileşimli hale getirir. Bununla birlikte, bir kuşun bir köpeğe veya kediye bakmaktan çok daha az sorumluluk gerektirdiği yanılgısına düşülmemelidir. Kuşların günlük zihinsel uyarıma, çevresel zenginleştirmeye ve özel diyetlere ihtiyacı vardır, bu da onların bir köpek veya kedi kadar yüksek bakıma ihtiyaçları olduğu anlamına gelir. Bir ebeveynin bakıma katılmaya istekli olması koşuluyla, çocuklar için harika evcil hayvanlar olabilirler. Kuşların da uzun ömürleri vardır, bu da dikkate alınması gereken başka bir faktördür.

Gençler için En İyi Evcil Hayvanlar

Çocuklar İçin En İyi Evcil HayvanlarDaha büyük çocuklar, kediler ve köpeklerden tavşanlara veya sakallı ejderhalar, mısır yılanları veya diğer sürüngenler gibi egzotik evcil hayvanlara kadar çok çeşitli evcil hayvanlara bakmanın tadını çıkarabilirler. Daha büyük çocuklar, en çok ilgilendikleri evcil hayvan türünü seçmede ve ihtiyaçlarını aktif olarak nasıl karşılayacaklarını öğrenmede aktif katılımcılar olabilecek kapasitededir.
Eğer ergenlik çağındaki çocuk sessiz, benzersiz bir evcil hayvanı tercih ediyorsa, özellikle uzun ömürlü bir evcil hayvan isteniyorsa bir kaplumbağa bile, harika bir seçenek olabilir. Kedilerin ve köpeklerin gençlere arkadaşlık ve öz saygı açısından sunacakları çok şey vardır ve daha büyük çocuklar bu hayvanların bakımında günlük yürüyüşlere, çöp kutularının temizlenmesine ve beslenmelerine katılabilirler.
Tavşanlar, kırılgan oldukları, kolayca ürkebilecekleri için büyük çocukların bakması için de iyi evcil hayvanlar olurlar. Bu da tavşanları sakin ve nazikçe nasıl idare edileceğini bilen çocuklar için iyi bir tercih haline getirmektedir. Bir çocuk ergenlik çağındayken, farklı evcil hayvanlar hakkında kapasitesinden dolayı fikir sunabileceğinden dolayı onlar kendisi için doğru olarak kabul ettiği hayvanı bakmasına izin verilmelidir.
Nihayetinde hangi evcil hayvan türüne karar verirse versin, bu hayvanı çevredeki hayvan barınaklarından alabilme imkanı vardır. Neredeyse her tür hayvan için artık özel kurtarma organizasyonları vardır (kaplumbağalar ve yılanlardan kuşlara ve kobaylara kadar), bu nedenle bakmak istediği hayvanı petshop tan almadan önce öncelikle bu barınaklardan edinmeye bakılmalıdır.

Kaynakça:
https://petlifetoday.com/best-pets-for-kids/
https://www.petmd.com/dog/pet-lover/these-are-best-pets-kids-each-age

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.