Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve Tedavi

0 431

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve TedaviArtan Bir Trend

Onlarca yıldır tip 2 diyabet sadece yetişkinlere yönelik bir sağlık sorunuydu. Aslında tip 2 diyabet bir zamanlar yetişkin başlangıçlı diyabet olarak adlandırıldı. Ancak bir zamanlar yetişkinlerin yüz yüze kaldığı bu hastalık, çocuklarda da yaygın olmaya başladı.

Tip 2 diyabet, vücudun glikoz olarak da bilinen şekeri nasıl metabolize ettiğini etkileyen kronik bir durumdur. 2011 ve 2012 arasında çocuklarda yeni diyabet tanılarının yaklaşık yüzde 23’ü tip 2 diyabet idi. 2001 yılına kadar tip 2 diyabet, ergenlerde yeni teşhis edilen diyabet vakalarının yüzde 3’ünden daha azını oluşturuyordu. 2005 ve 2007’deki çalışmalar, tip 2’nin şu anda diyabet vakalarının yüzde 45’ini oluşturduğunu göstermektedir.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nedenleri

Aşırı kilolu olmak, tip 2 diyabetin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Aşırı kilolu çocukların doğru orantılı olarak insülin direnci de artmaktadır. Vücut insülini düzenlemeye çalışırken yüksek kan şekeri potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Bu hastalık genetik bir rolde oynayabilir. Örneğin, bir ebeveynin veya akrabada da tip 2 diyabet durumu varsa, çocukta da tip 2 diyabet riski artar.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabetin belirtilerini her zaman tespit etmek kolay değildir. Çoğu durumda hastalık yavaş yavaş gelişir ve semptomları tespit etmek zorlaşır. Birçok insan herhangi bir semptom hissetmez. Diğer durumlarda çocuklar hiç belirti göstermeyebilir.

Çocuğunuzun şeker hastası olup olmadığı konusunda tedirginliğiniz varsa bu altı belirtiye dikkat edin:

1. Aşırı yorgunluk: Çocuğunuz olağanüstü yorgun veya uykulu görünüyorsa kan şekeri değişiklikleri enerji seviyelerini etkiliyor olabilir.

2. Sık idrara çıkma: Kan dolaşımındaki aşırı şeker seviyeleri sık lavaboya gitme isteği gösterebilir.

3. Aşırı susama: Aşırı susamış olan çocuklar yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olabilirler.

4. Artan açlık: Diyabetli çocuklar, vücutlarındaki hücrelere yakıt sağlamak için gerekli olan insülini alamazlar. Bunu sağlamak için beyin ihtiyaç anında açlık hissini tetikler. Gıda en iyi enerji kaynağı haline gelir, bu nedenle çocuklar daha sık açlık çekebilirler. Bu durum hiperfazi ya da iştah artışı olarak bilinmektedir.

5. Yavaş iyileşen yaralar: İyileşmeye veya iyileşmeye karşı dirençli olan yaralar veya enfeksiyonlar tip 2 diyabetin bir belirtisi olabilir.

6. Koyulaştırılmış cilt: İnsülin direnci, genellikle koltuk altlarında ve boyunda cildin koyulaşmasına neden olabilir. Çocuğunuzda tip 2 diyabet varsa koyu tenli bölgeleri fark edebilirsiniz. Bu duruma akantoz nigrikans denir.

TeşhisÇocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve Tedavi

Çocuklarda tip 2 diyabet, bir çocuk doktoru tarafından test edilmesini gerektirir. Doktorunun tip 2 diyabet şüphesi varsa muhtemelen bir idrar glikoz testi, kan şekeri testi, glikoz tolerans testi veya A1C testi gerçekleştirecektir.

Bazen bir çocuk için tip 2 diyabet tanısının konması birkaç ay sürer.

Risk Faktörleri

Çocuklarda diyabet, 10 ila 19 yaşları arasında en yaygın olanıdır. Bir çocuk aşağıdaki durumlarda tip 2 diyabet için risk altında olabilir:

-Sahip oldukları bir kardeş veya diğer yakın akrabasında tip 2 diyabet olması.
-Ciltte oluşan koyu lekeler.
-Aşırı kilolu veya obez olma.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir? Teşhis, Önlemler ve TedaviTedavi

Tip 2 diyabetli çocuklar için tedavi, yetişkinler için yapılan tedaviye benzer. Tedavi planı çocuğunuzun büyüme ihtiyaçları ve özel endişelerine göre değişecektir. Çocuğunuzun semptomlarına ve ilaç gereksinimlerine bağlı olarak çocuğunuzu denetleyen öğretmenler, koçlar ve diğer kişiler çocuğunuzun tip 2 diyabet tedavisi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kan Şekeri İzleme

Çocuğunuzun kan şekeri seviyelerini takip etmek ve tedaviye verdikleri yanıtı izlemek için evde günlük kan şekeri izlemenin önemi büyük olacaktır. Bir kan şekeri ölçüm cihazı bunu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Diyet ve Egzersiz

Çocuğunuzun doktoru çocuğunuza sağlıklı kalması için diyet ve egzersiz tavsiyeleri vermelidir. Çocuğunuzun gün içinde aldığı karbonhidrat miktarına dikkat etmelisiniz .

Her gün onaylanmış, denetlenen fiziksel egzersiz formlarına katılmak çocuğunuzun sağlıklı bir kilo aralığında kalmasına yardımcı olacak ve tip 2 diyabetin olumsuz etkilerini azaltacaktır.

Potansiyel Komplikasyonlar

Tip 2 diyabetli çocuklar, yaşlandıkça ciddi sağlık sorunları için daha büyük bir risk altına girmektedirler. Tip 2 diyabetli çocuklar için ortak rahatsızlıkların başında vasküler kalp hastalığı gelmektedir. Tip 2 diyabetli çocuklarda göz problemleri ve sinir hasarı gibi diğer komplikasyonlar da ortaya çıkabilir ve daha hızlı ilerleyebilir. Tanı konulan çocuklarda kilo kontrolü zorlukları, yüksek tansiyon ve hipoglisemi de olur. Zayıflamış görme ve kötü böbrek fonksiyonları da ortaya çıkan rahatsızlıklar arasındadır.

Görünüm

Diyabet, çocuklarda tanı koymak ve tedavi etmek için daha zor olduğundan tip 2 diyabetli çocukların sonuçlarının tahmin edilmesi kolay değildir. Gençlerde tip 2 diyabet, tıpta nispeten yeni bir konudur. Nedenleri, sonuçları ve tedavi yöntemleri üzerine araştırmalar halen devam etmektedir. Gençlerden tip 2 diyabetli olmanın uzun vadeli sonuçlarını analiz etmek için gelecekteki çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çocuklarda Tip 2 Diyabet Nasıl Önlenir?

Çocuklara aşağıdaki adımları atmaları için teşvik ederek diyabetten kaçınmalarına yardımcı olabilirsiniz:

Sağlıklı alışkanlıklar edinin. İyi dengelenmiş yemekler yiyen, şeker ve rafine edilmiş karbonhidrat alımını kısıtlayan çocukların fazla kilolu olma ve diyabet geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Hareket edin. Düzenli egzersiz diyabetin önlenmesi için önemlidir. Organize sporlar veya mahalle oyunları çocukların hareket etmesini ve aktif olmasını sağlamak için harika yollardır. Televizyon süresini sınırlandırın ve bunun yerine dışarıda oynamayı teşvik edin.

Sağlıklı bir şekilde kilo verin. Sağlıklı beslenme ve egzersiz alışkanlıkları çocukların sağlıklı kilo almasına yardımcı olabilir. Çocuklar için iyi bir örnek oluşturmak da önemlidir. Çocuğunuzla aktif olun ve kendinizi iyi göstererek iyi alışkanlıkları teşvik edin.

Kaynakça:

DOI

Yazar: Tuncay Bayraktar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku