Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocukların Okul Sırt Çantalarının Ağırlığı Neden Önemlidir?

0 293

Okulların dönemimin başlaması ile beraber sırtındaki okul çantasını tıka basa dolduran öğrencilerin bu çantaları taşırken çektiği zorluklara herkes şahit olmaktadır. Hatta yeni okula başlamış ilk sınıflarda çantası kendinden büyük olan çocukların çantalarını her ne kadar ebeveynleri taşımaya çalışsa da gerek yeni okula başlamanın heyecanı gerekse kendi çantasını kendisini taşıyabileceğini göstermeye çalışan çocukların çantalarının ardında kaybolan görüntüsünün, yürüyen çantalar esprilerine sebep olduğu da yoğun yaşanan bir durumdur. Ağır sırt çantaları hakkında uzmanlar, sırt çantası taşıyan öğrenciler için bu çantaların durumu ve yükü hafifletmek için çeşitli ipuçları sunmaktadırlar.
• Araştırmacılar, çocuğun sırt çantasının, öğrencinin ağırlığının yüzde 10’undan daha ağır olmaması gerektiğini söylemektedirler.
• Tekerlekli sırt çantalarının çocuğun ağırlığının yüzde 20’sinden daha hafif olması gerektiğini ekliyorlar.
• Uzmanlar, ağır sırt çantalarının sırt ve boyun ağrısının yanı sıra kas ağrısına da neden olabileceğini söylemektedirler.
• Ebeveynlere sundukları ipuçları arasında sadece sırt çantasında temel ihtiyaçlar bulunur, diğer eşyaları kilitli okul dolaplarında yerlerinde bırakmalılar ve haftada bir sırt çantasını temizlemeleri gerekmektedir.

Çocukların Okul Çantasına Ne Kadar Dolu Olmalıdır?

Araştırmacılar bir çocuğun okul çantasının ne kadar ağır olması gerektiği ile ilgili araştırmalar yapmaktadırlar. İspanya’da 49 ilkokul çağındaki çocuğu içeren bir çalışma sonuçlarına göre ilk defa, uzmanlar bir çocuğun sırt çantasının ideal olarak ne kadar ağırlıkta olacağını hesaplamışlardır. Çantanın ağırlığını hesaplayan bu çalışmada bulgular çocuğun vücut ağırlığına dayanılarak hesaplama yapılmaktadır.
Yapılan bu araştırma da çıkan sonuca göre araştırmacılar, okuldaki çocukların toplam vücut ağırlığının yüzde 10’unu maksimum ağırlık taşıması gerektiğini tespit etmişlerdir. Daha büyük yaştaki çocukların ev ödevleri, müzik aletleri, sanat projeleri veya okul sonrası etkinlikler nedeniyle daha ağır yükler taşıma gerekeceğinden onların, tekerlekli valiz şeklinde okul çantalarını kullanmaları gerektiğini bildirmişlerdir.
Bu tekerlekli çantaların okullarda tahmini olarak yüzde 40 civarı kullanımı araştırma yapılan İspanya’da yaygın bir durumdur. Fakat burada da tavsiye edilen sınırlandırma şu şekildedir; Bir araba sırt çantasının maksimum yükü, çocuğunun toplam ağırlığının yüzde 20’si kadar olmalıdır. Üniversitede araştırma görevlisi olan Eva Orantes González, Örneğin, ağırlığı 110 pound olan bir kız veya erkek, sırt çantaları için önerilen maksimum ağırlık 11 pound ve tekerlekli olanlar için 20 pound’un altında olmalıdır şeklinde örneklendirme yapmıştır. Eva Orantes González İspanya’da Granada bu araştırmalara katkıda bulunmuş ve araştırma bulgularını kaleme almış bir çalışma yazarıdır.

Ağır Sırt Çantalarının Yaratacağı Sorunlar

Çocukların Okul Sırt Çantalarının Ağırlığı Neden Önemlidir?Birçok kişi, çok ağır sırt çantalarını okul öncesi ve okulda döneminde taşımışlardır. Bu durum çocuklar için iyi bir koşul değildir. González’e göre ağır sırt çantalarının kullanımı bazen sırt ağrısı veya boyun ve omuz rahatsızlığı yaratabileceği gibi, hatta vücut tarafından ağırlığın algılanmasının ve yorgunluğun artması ile ilişkilendirilen bir durumdur.
Aşırı ağır bir sırt çantası taşıyan çocuklarda uzmanlara göre, çocuğun sağlığı üzerinde aşağıdaki olumsuz etkileri olabilir:
• Duruş ve hareket düzenindeki değişiklikler nedeniyle artan boyun ve sırt ağrısı riski
• Çanta kayışlarından dolayı kas ağrısı
• Denge üzerindeki olumsuz etki, düşme veya diğer yaralanma riskini artırabilir
Birçok uzman bu tespite katılmaktadır. Aşırı ağır bir sırt çantasına sahip olmanın ortak sağlık riskleri olarak kas-iskelet ağrısını, boyun ve omuzlarda kötü duruşu listelemektedir.

Tekerlekli Okul Çantalarında Durum Nedir?

Uzmanların yaptığı araştırmalarda okul çantası normal sırt çantası ve tekerlekli araba şeklinde olan öğrenciler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda sırt çantası kullanan öğrencilerin taşıdıkları ağırlık, yorgunluk ve sırt ağrıları, diğer gruba göre yani tekerlekli okul çantası kullananlara göre daha fazla çıkmıştır. Yani tekerlekli okul çantası kullanan öğrenciler daha avantajlı görülmüşlerdir. Çocukların Okul Sırt Çantalarının Ağırlığı Neden Önemlidir?
Yalnız bu tekerlekli okul çanta kullanımlarında tespit edilen avantaj durumu iklim şartlarına, yol durumlarına göre dezavantaja dönüşebilir. Çok karlı, yağmurlu hava koşulunda, asfaltsız ya da kaldırımda çocukları zorlayabileceği bu bilgilere ek bilgi olarak eklenmiştir.

Uzmanlara Göre Ağırlık Konusuna Çözüm

Uzmanlara göre sırt çantası şayet çocuğun gereksinimlerini karşılamıyorsa, ebeveynlerin yüksek kaliteli kayışlarla daha konforlu bir çanta seçmesinin yanında çantanın ağırlığının da hafif olması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Ve ebeveynler, çocuklarına bakılmaksızın sırt çantası ağırlıklarını azaltmada yardımcı olmalıdır. Kendinden hafif bir sırt çantası seçmelidir. Boş sırt çantası ağırsa, daha hafif bir tane bulmaya çalışmalılardır. Uzmanlar ağırlığın hafifletilmesi konusunda ayrıca aşağıdaki stratejileri önermektedirler:
• Sırt çantasında sadece temel okul malzemelerini bulunmalıdır.
• Okulların zemin katındaki dolapları kullanılarak çocuğun diğer ihtiyaçları orada bulundurulmalıdır.
• Okuldan kitap taşımamaktan kaçınmak için elektronik kaynakları evde kullanmaya çalışılmalıdır
• Mümkün olduğunca az ders kitabı alınmalıdır.
• Öğrenci taşıdığını ağırlığı en aza indirgemek için öğretmenle konuşulmalıdır ve programlarını yaparken bunun göz önünde tutmaları konusunda ricada bulunulmalıdır.
• Gereksiz şeyleri dolapta veya evde tutmaya çalışılmalıdır
• Çanta taşınırken sadece bir omuzda değil her iki omuzda da bir sırt çantası taşınmalıdır.
• Tekerleklerde bir sırt çantası kullanılmalıdır.
• Çocuklar sınıfları arasında eşyaları saklamak için dolaplarını veya masalarını kullanmaya teşvik edilmelidir
Çocukların Okul Sırt Çantalarının Ağırlığı Neden Önemlidir?Çocukların küçük yaşlardan itibaren ağır okul çantaları taşımaları uzun vadede sırt ve boyun ağrılarına, duruş bozukluklarına neden olabilir. Bunun azaltılması için onlara bazı alışkanlıklar kazandırmak, çantanın ağırlığını hafifletmek için çözümler geliştiren farkında bir ebeveyn olmak bu sağlık riskini ortadan kaldırmada faydalı olabilir. Bunun yanında dijital dünyanın nimetlerinden faydalanarak eğitim öğretimde evden okula ya da okuldan eve kitap taşınmasının önüne geçmek diğer çözüm yollarından biridir.

Kaynakça:
iea.cc
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.