Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Coulrophobia (Palyaço Korkusu) Nedenleri ve Tedavi Şekli

0 301

Kişilere nelerden korktukları sorulduğunda, birkaç yaygın cevap ortaya çıkmaktadır. Bunlar topluluk önünde konuşma, iğne, küresel ısınma, sevilen birini kaybetmedir. Ancak popüler medyaya bakıldığında, çoğu kişi köpekbalıkları, bebekler ve palyaçolardan korktuğunu söylemektedir. Chapman Üniversitesi anketine göre, palyaço korkusu garip gibi görünse de, kişilerin yüzde 7,8’i bu korkudan mustariptir. Coulrophobia (“kömür-ruh-fow-arı-uh” olarak telaffuz edilir) adı verilen palyaço korkusu, kişinin yaşam standardını zayıflatıcı bir korku olabilir.
Fobi, davranışı ve bazen günlük yaşamı etkileyen belirli bir nesne veya senaryodan yoğun bir korkudur. Genellikle fobiler birinin geçmişindeki travmatik bir olaya bağlı köklü bir psikolojik tepkidir. Palyaçolardan korkan kişiler için, başkalarının neşeyle, sirklerde, karnavallarda veya diğer festivallerde gördüğü etkinliklerin yakınında sakin kalmak zor olmaktadır. Bu korku tipi bazı kişilerde yaşanan bir durumdur ve bazı önlemler alınarak düzeltilmesi mümkündür.

Coulrophobia Belirtileri

Katil palyaço tiplemesi yapılan bir film izlerken coulrophobiadan mustarip olma ve ürkmek çok farklı bir durumdur. Çünkü birinde derin bir panik ve yoğun duygular için tetikleyici bir faktör bulunurken, diğeri geçicidir ve 120 dakikalık bir filmle sınırlıdır. Araştırmacılar, palyaçoların popüler eğlencede korkunç ve olumsuz karakterler olarak tasvir edilmesinin, yoğun korku ve palyaço fobisi vakalarına doğrudan katkıda bulunduğunu bulmuşlardır. Coulrophobia, zihinsel sağlık profesyonellerini teşhis ettikleri sırada yönlendiren kılavuz olan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı, Beşinci Baskıda (DSM-5) resmi bir tanı olmasa da, spesifik fobiler için bir kategori bulunmaktadır.

Belirtileri

Coulrophobia (Palyaço Korkusu) Nedenleri ve Tedavi ŞekliDiğer fobiler gibi, palyaço korkusunun da kendine özgü fiziksel ve zihinsel belirtilere sahip olduğunu kabul etmek önemlidir. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:
• Mide bulantısı
• Panik
• Kaygı
• Terleme veya avuç içi terlemesi
• Titreme
• Ağız kuruluğu
• Dehşet duyguları
• Nefes almada zorluk
• Artmış kalp atışı
• Korku nesnesinin gözünde çığlık atmak, ağlamak veya kızmak gibi yoğun duygular

Palyaço Korkusuna Ne Sebep Olur?

Fobiler genellikle derin travmatik ve korkutucu bir olay yaşama gibi çeşitli kaynaklardan oluşmaktadır. Bununla birlikte, zaman zaman, tanımlanamayan ailevi kökenden gelen bir durumdan dolayı bir korkuyla karşılaşılabilir, yani söz konusu neden bu kadar yoğun korkulduğu bilinmiyor demektir. Coulrophobia durumunda, birkaç olası neden vardır ve bu nedenler aşağıdaki gibidir:
Korku filmleri: Medyadaki korkutucu palyaçolar ile onlardan çok korkan kişiler arasında bir bağlantı bulunmaktadır. Etkileyici bir çağda palyaçolarla çok fazla korkutucu film izlemek, kişinin uykusunda sadece bir kez olsa bile kalıcı bir etkiye sahip olabilmektedir.
Travmatik deneyimler: Bir saldırı ortasında kalındığında veya bu gibi durumdan kaçılamadığında palyaço içeren bir deneyime sahip olmak travmatik bir deneyim olarak sınıflandırılmaktadır. Beynin ve bedenin bu noktadan itibaren palyaçolarla ilgili herhangi bir durumdan kaçınmak için ilişkilendirilmiş bir durumu olmaktadır. Her zaman böyle olmasa da, fobi hayattaki travmalara bağlı olması mümkündür ve bunu güvenilir bir terapist veya aile üyesi ile olası bir neden olarak konuşmak önemlidir.
Öğrenilmiş fobi: Bu biraz daha az yaygındır, ancak palyaço korkusu yakında çevreden veya güvenilir örnek alınmış bir kişiden öğrenmiş olmak da aynı derecede olası bir durumdur. Kişiler Dünya ile ilgili kuralları ebeveynlerden ve diğer yetişkinlerden öğrenmektedir, bu yüzden anne veya büyük kardeşlerin palyaçolardan korktuğunu görmek, palyaçoların korkacak bir şey olduğunu öğretmiş olabilmektedir.

Fobiler Nasıl Teşhis Edilir?

Coulrophobia (Palyaço Korkusu) Nedenleri ve Tedavi ŞekliÇoğu fobiye, terapist veya akıl sağlığı uzmanı ile konuşarak teşhis edilmektedir ve daha sonra, en iyi tedavinin ilerlemesine karar vermek için o fobinin teşhis kılavuzlarına bakılmaktadır. Coulrophobia durumunda, işler biraz daha farklıdır. Coulrophobia, DSM-5’te resmi bir fobi olarak listelenmediğinden, palyaço korkusu ve korkunun hayatı etkilediğini düşünmek için bir terapistle görüşmek gerekmektedir. Kişi palyaço gördüğünde zihninde ve bedeninde neler olduğunu konuşmalıdır, örneğin nefes darlığı, baş dönmesi, panik veya anksiyete gibi belirtileri olup olmadığını bildirmelidir. Terapist kişinin deneyimini öğrendikten sonra, fobisini tedavi etmenin ve yönetmenin bir yolunu bulmak tedaviler önermektedir.

Coulrophobia Tedavisi

Çoğu fobi, psikoterapi, ilaç ve evde tedavi veya tekniklerin bir kombinasyonu ile tedavi edilmektedir. Terapistle görüşebilecek bazı tedaviler bulunmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Psikoterapi

Psikoterapi aslında konuşma terapisidir. Endişeler, fobiler veya karşılaşabilecek diğer akıl sağlığı sorunları hakkında konuşmak için terapistle görüşülmelidir. Coulrophobia gibi fobiler için büyük olasılıkla iki tür psikoterapiden birini kullanılmaktadır ve bu psikoterapiler aşağıdaki gibidir:
Maruz kalma tedavisi: Bu tip terapi neredeyse tam olarak göründüğü gibidir. Tehdit edici olmayan ve güvenli bir ortamda kişinin korktuğu şeye maruz kalınmayı içermektedir. Bu durumda, terapist kişiye bir palyaço resmi göstermektedir ve şu anda ortaya çıkan duygu ve duyguları konuşmaktadır, yoğunluklarını azaltmanın ve yönetmenin yollarını bulmaya çalışılmalıdır.
Bilişsel davranışçı terapisi: TCMB, belirli davranışlar etrafında değişen düşünce ve kalıplara odaklanmaktadır. Örneğin, palyaçolarla ilgili düşünme şeklini daha olumlu veya tarafsız olana kadar değiştirmek için terapistle birlikte çalışılmalıdır.

İlaç

İlaç en iyi fobiyi tedavi ederken düzenli konuşma terapisi ile birlikte kullanılmaktadır. Tedavi de kullanabilecek bazı ilaç türleri bulunmaktadır ve bu ilaç türleri aşağıdaki gibidir:
Beta-blokerler: Ayrıca bazen yüksek tansiyon için kullanılan beta blokerler, kalp atışının biraz daha yavaş pompalamasına neden olmaktadır. Panik veya korku tepkisine sahip olunduğu durumlarda, bu daha sakin ve rahat hissetmeye yardımcı olmaktadır.
Sakinleştirici: Bu, daha rahat hissetmeye yardımcı olabilecek başka bir reçeteli ilaç türüdür. Sakinleştiriciler biraz daha yoğundur ve bağımlılığa yol açmaktadır, bu nedenle genellikle kaygı veya fobi için ilk basamak tedavi seçeneği değildir.

Evde Uygulanan Teknikler

Coulrophobia (Palyaço Korkusu) Nedenleri ve Tedavi ŞekliEvde birkaç yardımcı rahatlama alışkanlığı ve tekniği uygulamak yardımcı olmaktadır ve buna örnekler aşağıdaki gibidir:
Farkındalık: Bu, herhangi bir travmatik geçmiş deneyimin aksine kişiyi şimdiki zamanda ortalamasına yardımcı olan basit bir meditasyon tekniğidir. Unutulmamalıdır ki, bazen fobiler travma yaşamaktan oluşmaktadır. Kişi kendisini şu anda bulunduğu yere nasıl yerleştireceğini öğrenmek, korku yanıtını azaltmasına yardımcı olmaktadır.
Rahatlama teknikleri: Diğer gevşeme teknikleri, günde birkaç dakika rehberli meditasyon, yoga veya sessizce günlük kaydını içermektedir.

Destek Bulmak

Coulrophobia için yardım almanın birkaç temel yolu vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Bir destek grubu bulmak
• Bir psikiyatristle temasa geçmek
• Bir terapist veya danışman aramak
• Güvenilir bir arkadaş veya aileyle konuşmak. Korkunun etrafındaki utanç ve damgalanmayı azaltmak, daha az izole edici ve yoğun hissetmeye yardımcı olmaktadır.
Bazen kişiler kelebekler, helyum balonları veya palyaçolar gibi diğer kişilere zararsız görünen şeylerden korkmaktadırlar. Palyaço korkusu bir fobi türüdür ve ilaç, terapi veya her ikisi ile etkili bir şekilde yönetilmeye ve tedaviye yardımcı olmaktadır.

Kaynakça:
blogs.chapman.edu
mayoclinic.org
nhs.uk
mentalhealthamerica.net

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.