Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gülümsemenin Sağlık İçin Şaşırtıcı Faydaları

0 221

Araştırmalar, günde 40-50 kez gülen ortalama mutlu yetişkine ve günde sadece 20 kez gülen tipik yetişkine kıyasla çocukların günde ortalama 400 kez gülümsediğini göstermektedir. Gülümsemek neden önemlidir? Gülümsemek sadece bir ruh hali artışı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vücudumuzun aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız sağlık faydası sağlayan kortizol ve endorfin salgılamasına yardımcı olur:

  • Düşük kan basıncı
  • Artan dayanıklılık
  • Azalan ağrı
  • Düşük stres
  • Güçlendirilmiş bağışıklık sistemi

Ayrıca, çalışmalar gülümseyen insanların daha sevimli, kibar ve yetkin göründüğünü göstermektedir. Gülümseyenler iş yerinde daha üretken olma ve daha fazla para kazanma eğilimindedir.

Bu avantajlardan yararlanmak için günlük gülümseme ortalamanızı artırmak mı istiyorsunuz? İlk adım kolaydır, güne bir gülümsemeyle başlayın. Gülümseme bulaşıcıdır ve gülümsediğimizdeGülümsemenin Sağlık İçin Şaşırtıcı Faydaları beyindeki senkronize edici bir özelliği ateşleyen nöronları harekete geçiririz. Bir gülümsemenin sadece sizin için değil, çevrenizdekiler için ek gülümsemelere yol açacağını fark edeceksiniz.

Gülümseme Eylemliliğini Deneyin

Dünya Gülümseme Günü, Ekim ayının ilk Cuma günü kutlanır. Tatil, ikonik sarı gülen görüntüyü geliştiren Harvey Ball tarafından oluşturuldu. Bu sanatçı, dünyayı her seferinde bir gülümsemeyle dünyanın güzelleştirileceğini düşünüyordu. Gülümseme kaslarınızı daha sık esnetmeye başlamak için evde veya işte bu eğlenceli gülümseme zorluklarından birini deneyin.

Post-It-Not Mücadelesi: 10-20 renkli post-it kağıtlarını toplayın ve sizi güldüren insanları, yerleri veya şeyleri yazın. Post-it-notları, güne başlarken her sabah göreceğiniz bir yere yapıştırın.
Sosyal Medya Gülümseme Kolajı: Bir gülümseme kolajı oluşturun ve sosyal medyada yayınlayın – en sevdiğiniz gülümsemeyi, arkadaşlarınızla gülümseyen bir resmi ve sizi gülümseten bir etkinlik veya yerin resmini ekleyin.
Bekleme Mücadelesi: İster trafikte ister bakkalda, beklediğiniz bir anda kendinizi yakalayın. Dur ve gülümse. Başkalarının gülümsediğine bak.
19 Çeşit Gülümseme: Bilim insanlarının 19 çeşit gülümseme olduğunu hesapladığını biliyor muydunuz? Sende kaç adet var? Farklı gülümsemenizin fotoğraflarını çekin ve arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın ve aile üyelerinin fotoğraflarını çekin.

Kaynakıa:

https://www.henryford.com/blog/2017/10/health-benefits-smiling

Yazar: Fatma Rana Arýbaþ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.