Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Couvade Sendromu Nedir?

0 305

Couvade sendromunu kısaca tanıtmak gerekirse eşleri ile birlikte hamilelik sendromu gösteren erkekler, diye özetlemek mümkündür. Couvade’nin kelime anlamına gelince kuluçkaya yatmaktır. Kulağa çok garip bir olay gibi geliyor fakat yaşayan pek çok kişinin varlığı mümkün. Couvade Sendromu erkeklerin eşleri gibi hamilelik sendromu göstermesi, aş ermesi, sancı çekmesi gibi durumların yaşanmasına denir. Couvade Sendromunun en belirgin semptomu ise sabah bulantıları ve halsizlikle güne başlamak. Uzun yıllardır bu sendrom çok tartışma konusu olmayı başarmıştır. Doğru olup olmadığına dair pek çok tez çıkmışsa da hepsi başarısız olmuştur. Son günlerde ise çok fazla buna benzer vaka görülmesi sonucu insanların bu konunun doğruluğa dair inancı ve araştırmaları artmaktadır. 1864 yılında ilk defa Couvade terimi kullanılmıştır. Bu terimi kullanan kişi ise E.B.Tylor’dur. Babalık ile ilgili dünya üzerinde birbirinden farklı pek çok ritüel bulunur. Bunlardan bazıları ise baba adayının hamilelik döneminde bazı yiyecekleri yememesi, kesici aletlerden uzak durması ve bıçaklara dokunmaması yönündedir. Couvade Sendromu hakkında modern zaman boyunca pek bir ilerleme kaydedilememiştir.

Couvade Sendromunun Sebebi

Couvade sendromunun sebebi daha çok psikolojik olgulardan kaynaklı olduğu bilinmektedir. Bu görüşü savunan pek çok doktor vardır. Couvade sendromu yaşayan kişiler kadının hamilelik döneminde gördüğü ilgi ve alakayı kıskanarak kendisinin de aynı şeyleri yaşamasını ister. Kendini ona benzetmeye çalışırken de elinde olmadan vücudunun semptom gösterdiğini fark eder. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sonucu Couvade sendromu bulunan erkeklerde kadınlık hormonunun arttığını, erkeklik hormonunun ise düştüğünü gözlemlemişlerdir. Kulağa çok garip ve inanması güç gelen bir durumdur. Couvade sendromunun bir diğer sebebi ise babalık stresi ve aşırı gerginliktir. Baba adayları ilk baba olacaklarını öğrendikleri an büyük bir stres durumu yaşarlar ve ne yapacaklarını bilemezler. Daha sonra ise anneyi taklit etmeye ve onun yaptıklarını yapmaya başlarlar. Kuluçkaya yatmak olarak da bilinen Couvade Sendromu bu gibi stres durumlarında da sıklıkla kendini gösteren bir hastalıktır. Kesildiğine henüz kavuşulmasa da son zamanlarda artan vakalar sonucu uzmanlarda bu konunun keskinliğinde dair yazılar yazmıştır.

Couvade Sendromunun SemptomlarıCouvade Sendromu Nedir?

Couvade Sendromunun semptomları arasında en dikkat çekeni baba adayının üç ay boyunca tıpkı anne gibi sabah bulantıları ve kusma ile güne başlamasıdır. Buna ek olarak sırt ve mide krampları da çok belirgin semptomları arasında yer alır. İştahsızlık, hazımsızlık, uyuyamama problemi, sık sık baş ve diş ağrısı, burun kararması, ciltte kaşınma ve şişlikler görülür. Bu semptomlar çok normal geldiği için insanlar bu sendromu göz ardı edip normal bir durum olacağını düşünüyor. Aslında önemli bir durum olan Couvade sendromu olduklarını fark etmeyip hayatlarını bu şekilde sürdürüyorlar. Fakat eşler bu durumu hemen fark ediyor. Kendileri ile birebir aynı hamilelik sendromunu çektiklerini görünce bu durumu hemen fark ediyorlar. Bu semptomları geçirmeye yönelik yapılan bir ilaç ve geliştirilen bir yöntem günümüzde bulunmamaktadır. Couvade sendromu semptomları hamilelik sonlanıp bebek doğunca yavaş yavaş son bulmaya başlıyor. Fakat gebelik bitmesine rağmen semptomlar geçmezse hemen bir psikoloğa başvurmakta fayda vardır. Fakat bir istisna bulunur ki en garip durumlardan biridir. Babalarda oluşan yalancı hamile göbeği, babalar sadece hamile gibi hissetmekten daha ileri taşıyarak hamile gibi görünmelerini sağlıyor.

Kaynakça:
https://en.wikipedia.org/wiki/Couvade_syndrome

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.