Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha Ağrısız Regl Dönemleri için 3 Altın Öneri

0 256

Daha Ağrısız Regl Dönemleri için 3 Altın ÖneriKadınların ortak sıkıntılarından bir tanesi de sancılı geçen adet dönemleridir. Karın bölgesinin alt tarafında oluşan kramplarla kendini gösteren ağrıyla beraber beliren baş ağrısı, mide bulantısı, ishal ve kusma gibi belirtiler de regl döneminde kadınların yaşadığı sorunlar arasında bulunmaktadır. Regl dönemi ağrılarının iki tip olduğunu belirten uzmanlar, primer tip olarak bilinen birincil ağrının, ilk regl ilşe başladığını ve bu duruma başka bir hastalığın eşlik etmediğini belirtirken, ikincil tip olarak bilinen sekonder ağrı ise ilerleyen zamanla birlikte görülüyor ve çoğu zaman bu ağrılara neden olan farklı bir hastalığın sebep olabileceğini belirtiyorlar. Regl ağrılarını azaltmak zor ya da kolay veya tedavisel bir durum dahi olsa ağrının azalması için kadınların başvurmayacağı yol yoktur. Regl döneminde yaşanan yataktan kalkamayacak şiddette görülen hatta işe dahi gitmeye engel olacak kadar yüksek ağrıları kadınlar her ay yaşamaktalar. Hele birde İstanbul gibi kalabalık şehirlerde regl dönemlerinde dışarı çıkmak zorunda kalmak, işe gitmek bu ağrıların iki kat daha artmasına neden olmaktadır. Bu yazımızda daha ağrısız regl dönemleri için 3 altın öneri ile kadınların bu ağrılı süreçlerini hafifletmeyi amçlıyoruz.

Öneri: Regl ağrılarının azalmasına yardımcı olacak olan birinci yöntem ısıdır. Karın bölgesinin alt kısmına uygulanan ısının farklı çeşitleri vardır. Öncelikle ağrıyı azaltmak için sıcak bir banyo yapın. Banyo yapmak ağrılarınızı hafifletmezse bu defa sıcak su torbası ya da ısıtıcı bantlardan kullanabilirsiniz. Eğer sıcak su torbası ya da ısı bandınız da yoksa bu defa bir torbaya koyduğunuz pirinçleri mikrodalgada 2-3 dakika ısıtın ve pirinç torbasını karın alt bölgesine uygulayın.

Öneri: Kadınların bu sancılı dönemlerinin en büyük yardımcısı şüphesiz, ağrı kesicilerdir. Doktor tarafından önerilen veya ağrınızın başlayacağını anladığınız zamanda ağrı kesiciyi alın. Bu sayede ağrınız henüz başlamadan kontrol altına almış olursunuz.

Öneri: Regl ağrılarının azaltılmasında uygulanabilecek doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlerin regl dönemi öncesinde oluşan şişkinliklere ve regl öncesi yaşanan sendroma da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Regl gününüzden birkaç gün önce alman papatyası, gecesafrası, Meryem Ana dikeni, sarı kantaron ve karayılan otu ile yapacağınız bitki çayına adet döneminden önce başlayıp, bitene kadar hergün içebilirsiniz.

Kaynakça:
belinceltme.com

Yazar:Alper Kumbaracı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.