Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanya’nın En Büyük Metrosu: "Berlin U-Bahn"

0 512

Berlin Metrosu, Orta Avrupa ülkelerinden Almanya’nın başkenti Berlin’de yer alan bir toplu ulaşım hattıdır. Almanya’nın en büyük metro hatlarından biri bu sistem, ”Berlin U-Bahn” olarak adlandırılmıştır. ”U” harfi ”Untergrund” anlamına gelir ve Türkçe karşılığı ”yeraltı”dır. Ülkenin başkenti olan Berlin, son derece yoğun bir nüfusa ve yerleşime sahiptir. Almanya topraklarında endüstriyelleşme dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar yoğun olduğundan, köylerden kasabalara, kasabalardan şehirlere kadar bütün yerleşim yerleri kapasiteleri kadar bir nüfusa ev sahipliği yapar. Bu anlamda Almanya’da belirli bir şehre ya da yerleşim yerine istihdam sebebiyle göç edilmesi durumu yaşanmaz. Bu da ülkenin dünya çapında bir markaya dönüşmesine oldukça yardımcı olan bir ayrıntı Almanya'nın En Büyük Metrosu: "Berlin U-Bahn"olarak kabul edilir. Ancak yine de Almanya her ne kadar nüfus ve şehir planlama açısından dünyanın zirvesinde yer alsa da, nüfusu itibari ile bazı büyük şehirler toplu ulaşım hattına ihtiyaç duymaktadır. Buradaki amaç birçok ülkede olduğu gibi araç ve yaya trafiğini rahatlatmak değil, tamamen vatandaşlara alternatifler sunma hadisesidir. Almanya topraklarında yaşıyorsanız, 500 avronun da altında bir fiyata trafiğe çıkmaya elverişli araç satın alabilirsiniz. Bu anlamda ülke son derece yüksek bir refah seviyesi ile dikkat çeker.

Her ne kadar kişisel olarak araç sahibi olmak hiç de zor olmasa da yine de insanlar, Almanya’nın son derece teknolojik ve planlanmış toplu ulaşım araçlarına yönelirler. Bu aracı olsun olmasın birçok kişinin tercih ettiği bir sistemdir. Berlin de başkent olarak hatırı sayılır bir kalabalığa ev sahipliği yapar. Bu nüfusa metro sistemi sunulmuştur. Bu sayede Berlinliler, birçok ilçeye çok rahatça Berlin Metrosu’nu kullanmak marifetiyle ulaşabilmektedir. Şehrin en önemli toplu ulaşım hattı olarak kabul edilen Berlin Metrosu, 10 adet farklı güzergaha sahiptir. Bu hatlar ”U1-U9 ve U55” olarak adlandırılmıştır. Avrupa’nın en yoğun metroları arasında yer alan Berlin Metrosu, günlük yaklaşık olarak 1,5 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Bu şehrin nüfusu nazara alındığı vakit, oldukça yüksek bir sayıdır. Şehrin nüfusu 3 milyon civarındadır. Nüfusun 400 binini sadece Türkler oluşturur. Bu anlamda Berlin Türk nüfusunun en yoğun yaşadığı şehir olarak bilinir. Günde 1,5 milyon kişiye hizmet veren metro, yıllık ise yaklaşık olarak 550 milyon yolcuyu taşımaktadır. Berlin Metrosu, şehirlerin sahip oldukları nüfuslara kıyasla elde ettikleri trafik verileri nazara alındığı vakit, dünyanın en işlek metrosu olarak kabul edilir. Bu da oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Resmi olarak 1902 yılında hizmete giren Berlin Metrosu, 115 yılı aşkın bir tarihe sahiptir. I. ve II. Dünya Savaşlarını atlatan Berlin Metrosu, halen aktif olarak kullanılabilmektedir. Hat uzunluğu 151,7km olan Berlin Metrosu, dünyanın en hızlı metrolarından biridir. Metronun saatteki hızı 72km’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak ortalama sefer hızı ise 30,7km’dir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku