Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dalga Enerjisi Nedir?

0 331

Dalga enerjisi, okyanuslarda ve denizlerde rüzgar sonucunda oluşan dalga hareketlerinden elde edilen yenilenebilir bir enerji türüdür. Bu enerji kullanılarak elektrik üretilebilmektedir. Okyanus ve denizdeki dalgalardan enerji elde etme fikri 1800’lerin başında ortaya atılmış olmasına rağmen, uygulanabilir hale gelmesi 1970’leri bulmuştur. Günümüzde yaygın bir enerji üretim yöntemi olmamasına rağmen, özellikle enerji ulaştırması zor olan adalar için oldukça verimli bir enerji üretim yöntemidir. Özellikle İngiltere gibi ada devletleri için, dalga enerjisi oldukça iyi bir yenilenebilir enerji türüdür.

Dalga Enerjisi Nedir?Dalga enerjisinin tarihçesine baktığımızda, 1973 yılında yaşanan enerji krizi sonucunda İngiltere’de alternatif yenilebilir enerji kaynakları üzerine araştırmalara ağırlık verilmeye başlanılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda bilim adamı Stephen Salter tarafından 1974 yılında “Salter Ördeği” olarak adlandırılan dalga enerjisini elektrik enerjisine çeviren alet icat edilmiştir. Ancak 1980’lerin başında petrol krizinin bitmesi ve dünya genelinde petrol arzının yükselmesiyle birlikte, İngiltere’deki dalga enerjisine yönelik çalışmalar sonlandırılmıştır. Konu 2000’li yılların başından itibaren yenilebilir enerji kaynaklarına ilişkin araştırmaların tekrardan hız kazanmasıyla birlikte tekrar gündeme gelmiştir. 2008 yılında Portekiz‘de dünyadaki ilk “dalga enerjisi çiftliği” kurulmuştur. Toplam 2,25 MW kurulu güce sahip bu çiftlik ne yazık ki çıkan problemler nedeniyle kısa ömürlü olmuş ve açıldıktan 2 ay sonra kapanmıştır. İngiltere’de ise 2010 yılında bir araştırma projesi kapsamında Cornwall açıklarında “Wave Hub” adlı dalga enerjisi çiftliği kurulmuştur. Burada enerji üretimi halen devam etmektedir. 2016 itibarıyla “Wave Hub” 10 MW kurulu güce ulaşmıştır. Bu tesisin yılda 7500 evin elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretmesi hedeflenmektedir.

Dalga enerjisi üreten tesislerin, deniz canlılarına zarar vermesi veya bu canlıların yaşam alanlarını değiştirip göç etmelerine yol açabilmesi gibi potansiyel yan etkileri olabilmektedir. Ayrıca dalga enerjisi üretmek için denize bırakılan cihazların oluşturduğu gürültü de deniz canlıları açısından problem teşkil etmektedir. Dolayısıyla özellikle bu gürültüye ilişkin düzenli ölçümler yapılması ve belli eşiklerin aşılmamasının sağlanması önemlidir.

Dünya genelinde dalgalardan elde edilebilecek olan elektrik enerjisi potansiyelinin 2 TW’nin üzerinde olduğu öngörülmektedir. Ancak günümüzdeki mevcut teknolojiler ile bu potansiyelin sadece 0,5 TW’lik kısmı kullanılabilir gözükmektedir. Dolayısıyla dalga enerjisinden tam olarak verim alınabilmesi için, bu alanda araştırma geliştirme faaliyetlerine hız verilmesi ve verimi yüksek yeni cihazların geliştirilmesi şarttır. Bunun gerçekleşmesi durumunda, dünya genelinde dalga enerjisi kullanımının yaygınlaşması mümkün olacaktır.

Kaynakça:
“Renewable Energy – power for a sustainable future”, Editor: Godfrey Boyle, Oxford University Press, 2004.
en.wikipedia.org/wiki/Wave_power

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.