Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stephen Hawking Hakkında İlham Veren Gerçekler

0 237

Stephen Hawking Hakkında İlham Veren GerçeklerStephen Hawking, modern dünyanın Albert Einstein idi. Zihnin gücü ile kozmosun karşısına çıkınca, insanlığın uygarlığının ilerlemesine yardımcı olarak evrenin gizemlerinin çoğunu açığa çıkardı. Ve zayıflayan hastalığına rağmen, aynı zamanda üretken bir yazar, konuşmacı ve müzik kültürü kişiliği de oldu. Her insan için bilimi daha erişilebilir hale getirme hedefinden hiçbir zaman şaşmadı. Ne yazık ki, 14 Mart 2018’de 76 yaşında vefat etti. Zamanımızın en büyük dahileri hakkında fikrinizi genişletmeye hazır mısınız? İşte Stephen Hawking hakkında 25 ilham veren gerçekler.
1. Genç yaşta matematiği sevmesine rağmen babası tıp okumamasını istemiştir. Sonunda Oxford’da Fizik okudu, çünkü matematikle oldukça ilişkili alandı.
2. 8 yaşına kadar okumayı öğrenemedi ve kendi sözleriyle, tembel bir öğrenciydi.
3. Galileo’nun 300. ölüm yıldönümünde doğdu ve Albert Einstein’ın doğum gününde öldü.
4. Halkın anlayabileceği bir fizik kitabı yazmasını ve onun konuşma sentezleyicisi ve öğrencilerinin yardımlarıyla yazdığını hayal etti. Sonuç 1988’de yayınlanan “Zamanın Kısa Tarihi” idi.
5. 1963’te, Amyotrofik Lateral Skleroz tanısı almıştı ve 3 yıla dayanabilmişti, ancak bunun yerine elli yıl daha yaşadı.
6. Trakeotomi geçirdikten sonra sesini kaybetti ve 24 saat bakım gerektirdi. Neyse ki 1985’te, bir Kaliforniyalı bilgisayar programcısı, durumunun rüzgârını yakaladı ve başını ve göz hareketiyle konuşmasına yardımcı olacak bir bilgisayar yaptı.
7. Hawking iki kere evlendi. Birincisi, iki çocuğunun annesiydi, ama bu 1990’da boşanma ile sona erdi. Karısından hemşiresi Elaine Mason için ayrıldı. Ancak, 2006 yılında onunla da boşandı.
8. Geriye doğru yolculuk süresinin muhtemelen kanıtlanması mümkün değildi, Stephen Hawking zaman yolcuları için bir partiye ev sahipliği yaptı ve hiç kimse gelmedi, ki bu da konu oldu. Parti bittikten sonra bile davetiye yolladı.
9. Doktora tezi “Genişleyen Evrenin Özellikleri” olarak adlandırıldı. Temelde, büyük patlamadan başlayarak, evrenin matematiksel terimlerle nasıl yaratılabileceğini göstermeye çalıştı. Çevrim içi olarak kullanıma sunulduğunda, tezini barındıran web sitesi çöktü.

Stephen Hawking Hakkında İlham Veren Gerçekler10. Hawking bir ateist olduğunu iddia etti ve kişisel bir Tanrı’ya, cennete ya da öbür dünyaya inanmadı. Buna rağmen, yine de evrenin ve yaşamın bir anlamı olduğunu iddia etti.
11. Sadece ünlü bir bilim adamı değil, aynı zamanda Star Trek, Simpsonlar ve The Big Bang Theory gibi birçok televizyon şovunda da yer aldı.
12. Hawking, dünyanın nasıl biteceği konusunda oldukça terdirgindi. Teorilerinden, yapay zeka, nükleer savaş, pandemi, iklim değişikliği veya aşırı nüfus insanlığı sona erdireceğini iddia etti. Böylece, yaşamak için yeni bir gezegen bulma konusunda büyük bir destekçiydi.
13. 65 yaşında, toplamda dört dakika boyunca ağırlıksız ortamda sıfır yerçekimi yaşamak için bir uzay mekiği ile uçtu.
14. “Hawkings Denklemi” adını verdiği bir denklem, kara deliklerin anlaşılması için bir merkez parçası olmuştur ve bu formüllerin mezar taşına oyulmasını istemiştir.

Stephen Hawking Hakkında İlham Veren Gerçekler15. Jim Hartle ile birlikte, 1983’te Sınırsız Evren teorisini buldu. Evrenin sınırlarının olmadığını, aynı zamanda içerilmiş bir varlık olduğunu iddia ediyor.
16. 1997’de diğer fizikçi John Preskill ile kara deliklerde bilginin kaybolduğu bir bahse girdi. Preskill buna katılmadı ve bilgi bunlardan kaçabileceğini söyledi. 2004 yılında, Hawkings yanlış olduğunu itiraf etti.
17. 1985’te bir zatürree krizine maruz kaldı ve neredeyse ölüyordu. Doktorları onu yaşam desteğinden kurtarmayı teklif etti, ama karısı reddetti. Neyse ki, “Zamanın Kısa Tarihi” ni bitirecek kadar hayatta kaldı ve iyileşti.
18. Albert Einstein Ödülü, Royal Society’den Hughes Madalyası ve Barack Obama’nın Başkanlık Madalyası da dahil olmak üzere çeşitli ödüller aldı.
19. Aynı zamanda bir çocuk kitabı yazarıdır. O ve kızı Lucy bir dizi çocuk kitabı yazdılar; İlki, “George’un Evrene Gizli Anahtarı” olup, dört tane daha kitap yayınlandı.

Stephen Hawking Hakkında İlham Veren Gerçekler20. Tanrıya inanmasa da, başka evrim geçirmiş yabancı varlıklar olduğunu düşünmüştü. Ancak, bizi ziyaret ettikleri takdirde, insanlık için çok iyi olmayacağını düşünüyordu.
21. Bir zamanlar insanlığın kara deliğin gücünü nasıl kullanacağını anlasaydı, tüm dünyadaki elektrik şebekesine kolayca güç verebileceğini söylemiştir.
22. Neil deGrasse Tyson gibi diğer fizikçiler arasında “kozmos” teorisini desteklemiştir, bu da kozmosun içinden birkaç paralel evrenden sadece biri olduğumuzu öne sürmektedir.
23. Büyük iş kolu için Özel Temel Fizik Ödülü’nü kazandıktan sonra 3 milyon dolar kazandı.
24. Londra Akşam Standardı tarafından net değeri 6,9 milyon dolardı, bunun büyük kısmı kitaplarının satışından geldi.
25. Kuşkusuz modern çağın bir dehası, Hawkings IQ değeri bilinmemektedir. Bir keresinde The New York Times ile yaptığı röportajda, onun IQ değerini sorduktan sonra, “Hiçbir fikrim yok. IQ’ları hakkında övünen insanlar kaybedenlerdir. ” şeklinde belirtmiştir.

Kaynakça:
https://list25.com/25-inspiring-facts-about-stephen-hawking-you-probably-didnt-know/5/

Yazar: Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.