Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünya Üzerindeki En Uzun 3.Nehir: Mississippi Nehri

0 426

Dünya Üzerindeki En Uzun 3.Nehir: Mississippi NehriMississippi, ABD’de yer alan dünyanın en büyük 3.nehridir. Aynı zaman nehir bulunduğu yere de adını vermiştir. Mississippi, ABD’de yer alan bir eyalet ismidir aynı zamanda. Kendine ait bir bayrağı ve mührü vardır. Bu bölge ülkenin orta güney kesiminde yer almaktadır. Yazımızın devamında oldukça sempatik ve ilgili çekici bir ismi olan bu nehir hakkında bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.

Bölgeye de adını veren bu nehir, bu sevimli ismi nereden alıyor?

Bu sevimli isim Chippewa Kızılderililerinin dilinde “büyük nehir” anlamına gelmektedir. Çünkü bu nehrin ismini orda yaşayan yerliler koymuşlardır. Bu yerlilerde de Kızılderililerdir. Nehir’e bu ismi veren yerlilerin adı ise, Ojibya’dır. Bu isim Ojibya yerlilerinin verdiği günden bu yana kendi korumuş ve hala kullanılmaktadır.

Mississippi’ye Dair Özellikler

Dünya Üzerindeki En Uzun 3.Nehir: Mississippi NehriKuzey Amerika’nın en uzun ve dünyanın üçüncü en büyük nehri olan bu akarsu, kaynağını Minnesota eyaletinde bulunan İtasca Gölü’nden alır ve 6000 kilometre yol kat ederek Atlas okyanusunda bulunan Meksika Körfezine dökülür. Çok büyük bir kısmı ABD (%98,5)’ de geri kalan kısmı da Kanada‘da yer alır. Birçok kolları olan nehrin uzunluğu 7.200 kilometredir. Bu uzunluk onu dünyanın en büyük 3.nehri yapmıştır. Bir ova nehir özelliğine sahip olması dolayısı ile gemi seferlerinin yapılmasına oldukça elverişlidir.

Nehirden sulama alanında oldukça yararlanılmaktadır. Nehrin suladığı toprakların 3 milyon kilometre karenin üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu büyüklük yaklaşık olarak T.C. devletinin topraklarının 4 katına tekabül etmektedir. Arada sırada büyük taşkınlara yol açan nehrin üzerinde birçok set niteliğinde barajlar bulunmaktadır. Nehrin 250 adet kolu bulunmakta ve bu kollardan 40-50’ nin üzerinde taşımacılık yapıldığı bilinmekte.

Nehrin dezavantajı ise çok verimli tarım topraklarını alıp götürmesidir.

Peki Mississippi’yi geçen nehirler hangileri?

Dünya Üzerindeki En Uzun 3.Nehir: Mississippi NehriDünya’nın en uzun nehri Nil Nehri’dir. Bu nehrin kaynağı Afrika’da ağız kısmı ise Akdeniz’dedir. Havza ülkeleri ise Mısır, Sudan, Burundi, Ruanda, Kongo, Tanzanya, Kenya, Uganda ve Etiyopya’dır. Uzunluğu 6.650 km’dir.

Dünyanın en uzun ikinci nehri ise Amazon nehridir. Bu nehir ise Güney Amerika’da yer almaktadır. 6.400 km uzunluğundadır ve Atlas Okyanusu’na dökülür.

Bazı kaynaklarda dünyanın en uzun 3. Nehri olarak Çin’de bulunan Yangtze nehri de gösterilmektedir. Çünkü Mississippi nehri ile uzunlukları birbirine çok yakındır.
Kaynakça:
tr.wikipedia.org/wiki/Nil
tatpek.com/dunyanin-en-uzun-nehri/#dunyaninenuzun50nehri
turkcebilgi.org/tatil-yoreleri/abd/mississippi-24178.htm
tr.wikipedia.org/wiki/Amazon_Nehri

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.