Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Egzersiz Beyin Gelişiminde Etkili Mi?

0 46

Bu yazıda egzersizin beyin gelişiminde etkili olup olmadığı, etkili ise ne kadar etkili olduğu konusunda bilgi aktarmaya çalışacağım.İnsan beyni en önemli organımız ve buna dikkat etmek yaşam kalitemizi oldukça yükseltecektir.

5103_2Bunu bilen bilim insanı birkaç yıl önce yaptığı araştırmalarda, ayak değirmenlerine konan farelerin beyin hücrelerinin,sinir hücresi liflerinin ortaya çıkmasına ve böylece iletişim ağlarının genişlemesine neden olan kimyasal bir ‘büyüme faktörü ürettiğini gösteren araştırmaların sonuçlarını karşısında çok şaşırdılar. İrvine ‘deki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Corl Cotman ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan araştırmaya göre, en önemlisi sinir hücrelerindeki artış, beynin sadece motor görevi gören bölümü kontrol eden bölgesinde değil, hafızayı, muhakeme etmeyi, düşünmeyi ve öğrenmeyi kontrol eden bölgesinde de gerçekleşiyordu. Ayrıca egzersiz yapmak, beyne giden kan miktarını da arttırdı. Daha sonra Dr.Cotman egzersiz yapan yaşlı insanların,yapmayanlara göre algılama testlerinde daha başarılı olduklarını bildirdi.Urbana-Campaignede İllinoi Üniversitesinde çalışan Arthur Kramer tarafından ortaya çıkarılan yeni bulgular, egzersiz yapmanın beyne nasıl yeni bir hayat verdiğini kanıtlıyor.

5103_3Dr.Kramer,yaşları 60 il 75 arasında değişen ve hayatlarında ya hiç egzersiz yapmamış yada çok az yapmış olan 124 kadın ve erkeğe algılama testi uygulamış.Ardından onları,üç haftalık aerobik-bir saatlik yürüyüş-yada yoga tarzı jimnastik rejimine sokmuş.Altı aydan sonra, algılama testleri olan ‘yönetimsel kontrolyönetimsel hafıza testlerinde yürüyüş yapanlar,jimnastik yapanlara göre %25 daha iyi sonuç almışlar.Bunun yanında görülmüş ki yürüyüş yapmak beyne,daha hızlı karar verme,planlama,program yapma,işlerin üstesinden daha hızlı gelme,telefon numaralarını hızlı bir şekilde bulma ve hatırlama yeteneği gibi konularda destek sağlıyor.Dr.Kramer, aerobik yapmanın,beynin yönetimsel fonksiyonlarını kontrol eden ön korteksine daha fazla kan pompalandığını düşünüyor.

5103_4

Diğer araştırmacılar, egzersiz yapmanın,serbest köklere karşı savaşan maddelerin oranını arttırdığını ve bunun da beyin hücrelerini koruduğunu,herhangi bir faaliyetin insanın daha iyi bir ruh haline sahip olmasını sağladığını buldular. Yazının ana fikrini içeren ve bilimsel özet niteliği taşıyan bir cümle ile bitirecek olursak; “‘Sadece haftada birkaç gün koşmak,beyin proteinlerinin miktarını arttırıyor ve sinir hücrelerini algılama ile ilişkili olduğu bilinen hücrelerini zarar görmekten koruyor” diyor Dr.Cotman….

Kaynakça:
”Mucize Beyniniz” Jean CARPER

www.bilim.org/duzenli-egzersizin-in…

www.kilo.gen.tr/kategori/Egzersiz/

www.brainhq.com/brain-resources/eve…

Yazar:Kağan Aydın

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku