Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dell 3300 Vostro İnceleme

5 717

Dell 3300 Vostro İnceleme

Dell markasının daha çok iş dünyasına hitap eden notebook modeli Vostro 3300 ü sizler için inceledik. İş dünyasına hitap eden dedik çünkü; boyutları, teknik özellikleri ve malzeme kalitesi açısından hedef kitlede ev kullanıcıları olmadığı aşikar. İncelediğimiz model 13.3 inch boyutunda parlama önleyici özellikte 1366×768 çözünürlükte bir ekrana sahip. Ekranın parlama önleyici özelliği sayesinde bulunduğunuz ortamdan ve çevreden gelen ışıklar ekrandan yansıyıp gözünüzü rahatsız etmiyor. Rahat bir kullanım sunuyor. Ekranın dış kapağı özel renklerde metal malzemeden yapılmış. Üst ve alk kısımlarda siyah bölümler arasında kalan renkli bölüm oldukça şık bir görüntü sergiliyor. Ekranın üst bölümünde görüntü kalitesi yüksek bir kamera yerşeltirilimiş. Görüntülü görüşmelerinizi kalitesi yüksek bir şekilde yapabilirsiniz.

Vostro 3300 ün klavyesi, bildiğimiz notebook klavyelerinden biraz farklı. Ne ciket denilern tarzda ne de eski tarzda. Kendine has ince, yumuşak ve sessiz bir yapısı var. Ayrıca klavyenin 2 kademeli led aydınlatma sistemi bulunuyor. Bu sayede karanlık ortamda tuşları görmek ve yazı yazmak hiç sorun olmuyor. Fakat klavyenin ışığının ekranda birşeyler okurken gözü rahatsız ettiğini söylemeden geçemeyeceğim.

Dell 3300 Vostro İnceleme Dell 3300 Vostro İnceleme

Bilgisayar iki türlü pil seçeneğiyle satışa sunulmuş durumda. 4 hücreli ve 8 hücreli pillerden dilediğinizi seçebiliyorsunuz. 8 hücreli pilin kullanım saati yüksek olmasının yanında farklı bir özelliği daha mevcut. Bilgisayarın araka bölümünü yükselten bir yapıya sahip. Bu sayede klavye yere paralel değil de belli bir derece açıyla duruyor. Rahat yazı yazmak için faydalı bir özellik. Cihazın ağırlığı 4 hücreli pil ve dvd okuyucu ile birlikte 1.92 kg. 8 hücreli pilli modelin ağırlığı biraz daha fazla. Dvd sürücünün de bu ağırlık artışındaki etkisi büyük.

Notebook kullanıcıları bilgisayarın pil ömrünün uzun olması için genelde tam şarj olduktan sonra pili bilgisayardan sökerler ve direk şebeke gücüyle kullanmaya devam ederler. Yada pil dolunca elektrik bağlantısını kesip pili bitirirler, sonra tekrar şarj ederler. Bu yöntem faydalı ve doğruluğu kanıtlanmıştır. Dell 3300 Vostro nun 8 hücreli pilli modelini kullanıyorsanız pili çıkardığınızda az önce yukarıda bahsettiğim yükselti özelliğini kaybetmiş oluyorsunuz ve pili takıp çıkarmak oldukça zahmetli bir iş. Bu zorluğu düşünen Dell ürün tasarımcıları klavye üzerinde fn tuş kombinasyonu ile çalışan bir özellik eklemişler. Pil işaretli tuşa bastığınızda eğer şebeke bağlantısı takılıysa pile giden akımı kesiyor. Herhangi elektrik kesilmesi durumunda bilgisayar pilden çalışmaya devam ediyor. Bu zamana kadar kullandığım notebooklarda böyle bir özellik görmemiştim.

[slider]
Dell 3300 Vostro İnceleme
Dell 3300 Vostro İnceleme
Dell 3300 Vostro İnceleme
Dell 3300 Vostro İnceleme[/slider]

İncelediğimiz modelde Intel i5 2.53Ghz işlemci, 4gb DDR3 ram, 320 GB 7200 rpm Sata Hard Disk ve 1GB Nvida 310M ekran kartı bulunuyordu. Özelliklere baktığımızda sistemin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Uygulama performansları ve çalışma hızı sizleri fazlasıyla tatmin edecektir. Yoğun 3boyutlu çizim ve animasyon uygulamalarını haliyle yapamayacağız. Ancak bunların dışında kalan günlük tüm işlerimizde ve yoğun çalışma şartlarımızda bizi asla yarı yolda bırakmayacaktır.

Bilgisayarın girişlerine baktığımızda; 2xUSB2.0 , e-sata, ethernet, VGA, Sd Kart Okuyucu ve güç girişi bulunuyor. 2 tane USB bağlantı noktasına sahip olması bizleri hayal kırıklığına düşüren diğer bir nokta oldu. Kablosuz fare kullanıyorsanız bunu alıcısı 1 tane usb ye her zaman takılı olacaktır. Geri kalan 1 girişle de çok etkili çalışabildiğinizi söyleyemem. Dahili Bluetooth bağlantısına sahip olması güzel bir özellik. USB sorunun bir miktar da olsa azaltmak için bluetooth üzerinde haberleşen bir kablosuz fare işinizi görecektir. Bilgisayarın sol ön panelinde bulunan mono hoperlör ve mono kulaklık çıkışı, cihazın bir diğer olumsuz noktası. Klavyenin alt bölümünde bulunuan mouse pad bölümü çoklu dokunma özelliğine sahip. Sayfalarda yada fotoğraflarda rahatça yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Ayrıca internette dolaşırken yada uzun bir metin dosyası okurken yukarı aşağı kaydırma işlemlerimi kolay ve rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

Sonuç olarak; Dell 3300 Vostro’nun olumsuz birkaç noktasına karşı olumlu yönlerinin fazlalığını ve çalışma performansını göz ardı etmek haksızlık olur. Editör puanı olarak 8/10 puan veriyorum. Her türlü işletmeler için uygun, tercih edilebilir bir bilgisayar. Teknoloji mağazalarında incelemenizi öneririm. Bir sonraki inceleme konumuz Dell Inspiron Duo modeli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku