Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Deniz Salatası Hakkında Bilinmeyenler?

0 362

Deniz Salatası Hakkında Bilinmeyenler?Asya kültürüne ait bir yiyecek türüdür.
Sebzelerle karıştırılmamalıdır. Deniz salataları deniz hayvanlarındandır. En büyük nüfusları Pasifik Okyanusunda bulunmaktadır. Çoğu deniz salataları büyük solucanlara veya tırtıllara benzer, yumuşak, iri gövdelere sahiptir. Dalgıçlar tarafından deniz ve okyanuslardan toplanır veya büyük, yapay havuzlarda ticari olarak yetiştirilirler. Geniş çeşitlilikteki rahatsızlıkları tedavi etmek için geleneksel halk tıbbında deniz salataları kullanılmaktadır.

Deniz Salatalıkları Nasıl Kullanılır?

Deniz salatalıkları yüzyıllardır Asya ve Orta Doğu ülkelerinde gıda kaynağı ve tıbbi madde olarak kullanılmaktadır.

Bu sülük benzeri hayvanlar, taze olarak ya da çeşitli yemeklerde tüketilmek için kurutulurlar, ancak kurutulmuş biçimi en yaygın olarak kullanılanlardır. Kurutulmuş deniz salatalığı çorbalara, ana yemeklere ve patatese eklenerek tüketilmektedir. Kaygan bir dokuya sahiptir. Yumuşak tadı vardır, bu yüzden genellikle etler, diğer deniz mahsulleri veya baharatlar gibi diğer maddelerden gelen lezzetle harmanlanırlar. Çiğ, kuru ve kızartılarak da yenebilir. Çin lahanası, kış kavunu ve çin mantarları gibi ürünlerle birleştirilirler.

Deniz salatası, şifa özellikleri olduğuna inanılan kanser, sık idrara çıkma ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan geleneksel Çin tıbbında tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Çin tıbbında, deniz salatası ile karıştırılmış kremler, yağlar ve kozmetik ürünler çok popülerdir. Deniz Salatalığı inanılmaz derecede besleyicidir ve mükemmel bir besin kaynağıdır. 1 adet Deniz salatasının besin değerleri şöyledir;

Kalori: 15

Protein 58 – 60gram

Yağ: bir gramdan az bulunmaktadır.

A vitamini: % 9

B2 vitamini % 40

B3 vitamini % 17

Kalsiyum % 3

Magnezyum % 5

Deniz salataları kalori ve yağ bakımından çok düşüktür. Protein bakımından yüksek olup, kilo vermeye dost bir gıda ürünüdür. Ayrıca sağlığınız için iyi olan antioksidanlar dahil birçok güçlü madde içerirler. Protein kaynaklarını yemeklere ve salatalara eklemek, midenin boşalmasını yavaşlatmak suretiyle kişiyi tam olarak tok tutmaya yardımcı olmaktadır. Bu, daha az yemeye ve kan şekeri seviyesini stabilize etmeye yardımcı olmaktadır. Protein bakımından zengin besinler, kan şekerini kontrol altına almak isteyen diyabetli insanlar için özellikle yararlı olabilmektedir.

Deniz Salatası Hakkında Bilinmeyenler?Ayrıca, protein bakımından zengin gıdalar kalp sağlığına yararlı olabilir, kan basıncını düşürür ve kemik yoğunluğunu iyileştirir. Sadece protein, vitamin ve minerallerle zengin besin kaynağı değil, aynı zamanda genel sağlığa yararlı olabilecek birkaç özellik de içerirler. Örneğin, vücuda yararlı antioksidanlar içerirler. Bu maddeler bakımından zengin gıdalar, Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı gibi durumlar da dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın risklerini düşürürler.

 

Deniz salatalıkları bağışıklık sistemini güçlendiren triterpen olarak adlandırılan bileşikler açısından zengindir. Dahası, bu deniz hayvanları, kıkırdak ve kemikte bulunan insan bağ dokusunun önemli bir bileşeni olan kondroitin sülfat içeriği bakımından çok yüksektir. Kondroitin sülfat içeren gıdalar ve takviyeleri eklem hastalıkları olanlara fayda sağlamaktadır. Deniz salataları, birtakım potansiyel sağlık faydalarıyla ön plana çıkmaktadır.

Deniz Salatası Hakkında Bilinmeyenler?Kanserle Mücadele Özellikleri

Deniz salataları, kanser hücrelerine karşı savaştığı gösterilen sitotoksin adı verilen maddeler içerir. Örneğin, meme kanseri, prostat ve cilt kanseri hücreleri de dahil olmak üzere beş tür kanser hücresi üzerinde toksik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Karaciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini azalttığı da bulunmuştur. Kanser hücrelerinle savaşmak için deniz salatalığı kullanımının etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ve mutlaka bir doktordan bilgi alınmalıdır.

Antimikrobiyal Özellikler

Deniz salatalıkları, hastalıklara neden bakterilerin büyümesini engellemektedir.
Özellikle bağışıklık sisteminin rahatsızlanması sonucu enfeksiyonlara neden olan virüsler ile mücadele ettiği yapılan bilimsel araştırmalarda belirlenmiştir.

Kalp ve Karaciğer Sağlığı

Deniz salatalığının kalp ve karaciğer sağlığını iyileştirebileceği kanıtlanmıştır.
Örneğin, deniz salatası ile beslenen yüksek tansiyona sahip insanlar ve beslenmeyen insanlara kıyasla, kan basıncında önemli azalmalar olduğunu göstermiştir. Denizde salatası açısından zengin bir beslenmenin kolesterolü ve düşük yoğunluklu tansiyonu önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir.

Yan Etkileri

Deniz salataları dünya çapında yüzyıllarca tüketilmiş ve nispeten güvenli olarak kabul edilirken, bazı yan etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

*kanı inceltebilirler.

*deniz salataları deniz kestanesi ve denizyıldızı ile aynı grupta bulunmaktadır. Kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Dünya çapında deniz salatalığı talebinin artması nüfuslarında düşüşe neden olmuştur. Bu tür, okyanus resiflerinin ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır ve balıkçılık faaliyetlerinden büyük ölçüde olumsuz etkilenmiştir. Bu canlıların sağlıklı bir şekilde hayatta kalmalarını sağlamak için, sürdürülebilir balık yetiştiriciliği yoluyla yetiştirilenleri seçebilir veya sürdürülebilir yöntemler kullanarak avlanma yapılmalıdır. Deniz salatalıkları, çeşitli mutfak ve tıbbi kullanımları olan ilginç deniz hayvanlarıdır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku