Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Space Needle Nerededir?

0 365

Space Needle, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alan Washington’da bulunan dünyaca ünlü bir yapıdır. Kuzey batı eyaletlerinden olan Washington’ın en önemli yapıları arasında yer alan Space Needle, günümüz itibariyle eyaletin sembolü olarak görülmektedir. Bu da şehrin tanıtımını içeren hemen hemen her görselde Space Needle da görmemiz anlamına gelmektedir. Bir gözlem kulesi olan Space Needle, Washington eyaletinin dünyaca ünlü Seattle şehrinde yer almaktadır. Seattle şehrinin en önde gelen figürü olan Space Needle, Pasifik Bölgesi için de son derece önemli anlamlar içermektedir. Her ne kadar bir gözlem kulesi olarak tasarlansa da son zamanlarda son derece ilgiye mazhar olan bu yapı, her yıl milyonlarca turistin ziyaretçi akınına uğramaktadır. Space Needle, 1962 yılında Seattle sınırları dahilinde gerçekleştirilen 1962 Dünya Fuarı için inşa edilmiştir. Söz konusu yapının yapımına karar verilmesinde Almanya‘nın Stuttgart şehrinde yer alan benzer bir yapının ciddi bir rol oynadığı varsayılmaktadır. Washington eyaletinin ve aynı zamanda da bu eyaletin en önemli şehri olan Seattle’ın en gözde yapıları arasında yer alan Space Needle, her gün yaklaşık olarak 20 bin civarında insanı ağırlamaktadır.

ASpace Needle Nerededir?merika Birleşik Devletleri tarihi incelendiğinde, Space Needle’ın 1962 yılında tamamlandığını görmekteyiz. Söz konusu yapı 1962 Dünya Fuarı için tasarlanıp tamamlandığında, Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek yapısı konumunda idi. Bu unvanı 1962 ile 1969 yılları arasında taşıyan Space Needle, sonrasında Safeco Plaza’ya unvanını kaptırmıştır. Bir gözlem kulesi olarak tasarlanmış olan Space Needle, tam olarak 400 Broad Street, Seattle, Washington’da bulunmaktadır. Bu açık adres sayesinde navigasyona sahip aracınız ile bölgeye ulaşabilirsiniz. 1962 yılında düzenlenecek olan fuara yetiştirilmek üzere 17 Nisan 1961 tarihinde start verilen Space Needle inşası 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve resmi olarak 8 Aralık 1961 tarihinde son çivi çakılmıştır. Aralık 1961’de tamamlanan Space Needle’ın açılışı için bir süre beklenilmiştir. Bunun nedeni 1962 Dünya Fuarı tarihinin beklenmesidir. Bu anlamda resmi açılışı 21 Nisan 1962 tarihinde yapılan Space Needle, halen günümüze dek ayakta kalmayı başarmıştır. Anteni de nazara alınacak olursa Space Needle’in uzunluğu 184,41m’dir.

Ancak ziyaretçiler sadece 158,12m yüksekliğinde olan 6. kata kadar ulaşabilmektedirler. Bu yükseklik de eşsiz bir Seattle manzarası ile karşılaşan Space Needle ziyaretçileri, son derece etkilenerek ayrılmaktadırlar. Toplam 6 kata sahip olan Space Needle, 3 adet asansörü de bünyesinde barındırmaktadır. Space Needle’ın mimarı, John Graham’dır. Yapı mühendisliği görevini ise John K. Minasian ve Victor Steinbrück üstlenmiştir. Yapının müteahhitliğini ise Howard S. Wright İnşaat Şirketi yürütmüştür. Space Needle, 19 Nisan 1999 tarihinde Seattle şehrinin resmi olarak ulusal figürü ilan edilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.