Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Deniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 565

Deniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Vücudumuz yeni doku ve hücrelerin üretimi, güçlü bir bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir metabolizma için yeteli miktarda proteine gereksinim duyar. Deniz yosunu çeşitleri de kolay sindirilen ve faydalı proteinler bakımından oldukça zengindir. Bu bakımdan vücutta birçok yararlı etkiye sahiptir. Bu yararlı etkilerden bazıları ise şunlardır:

Kemikleri Güçlendirir

Deniz yosununda sütten yedi kat fazla bir oranda kalsiyum bulunur. Bu anlamda deniz yosunu, hem çocukların kemik gelişimine önemli oranda destek sağlarken hem de menopoz ve yaşlılık döneminde kemiklerin daha güçlü bir yapıda olmasına yardımcı olur.

Diyabet Belirtilerini Hafifletir

Lif yönünden zengin gıdalar diyabet için büyük önem taşır. Bunun nedeni ise lifin, insülin ve kan şekeri seviyelerini önemli oranda düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Bu bakımdan beslenmenizde deniz yosunu tüketmeniz, kalori miktarında çok büyük bir artışa neden olmadan lif alımını artırmaya yardım edebilir.

Yaşlanma Karşıtı Bir Etki GösterirDeniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yosun vitamin, mineral, antioksidan ve amino asit bakımından oldukça zengindir ve bu özellikleri sayesinde cildin nemli, genç ve daha canlı görünmesini sağlar. Bunun yanında cildi, çevresel bazı kirleticilerin zararlı etkileri karşısında korur ve böylelikle cildin yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatır. Bu anlamda yapılan araştırmalar da deniz yosununun yaşlanma karşıtı birtakım özellikler taşıdığını desteklemiştir. Bu da deniz yosununun cilt bakım ürünleri üretiminde faydalı bir bileşen olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yosunlarda yer alan antienflamatuar özellikler aynı zamanda yaraların tedavisinde ve cilt döküntülerinde de oldukça faydalıdır.

Doğal Antiviral Bileşenlere Sahiptir

Yapılan araştırmalara göre deniz yosununda yer alan fucoidan adı verilen doğal antiviral bileşenler; çocuk felci virüsü, uçuğa sebep olan herpes virüsü, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsler ve HIV gibi birçok virüse karşı etkilidir.

Deniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Doğal Bir Anti-İnflamatuardır

İnflamasyon; kanser, eklem iltihabı, şeker hastalığı ve kalp hastalıkları gibi yaygın görülen pek çok hastalığın nedenidir. Deniz yosununda yer alan fucoidinler de inflamasyonu önleyerek bu tip hastalıklara karşı duvar örer ve hastalıkların iyileşmesine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Kireçlenmeye İyi Gelir

Yapılan araştırmalar sonucunda deniz yosunun, diz eklemlerinde yaşanan kireçlenmeyi % 30 oranına kadar azalttığı görülmüştür.

Tümörü Önlemeye Yardımcıdır

Deniz yosununda yer alan fucoidinlerin aynı zamanda cilt kanseri, akciğer kanseri, meme kanseri ve lenfoma gibi kanser türlerini engellediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Zayıflatıcı Bir Etki Gösterir

Yosunda bol miktarda bulunan kompleks karbonhidratlar, mineral ve proteinler kilo vermede de oldukça etkilidir. Besin değerinin yanında kalori değeri de oldukça düşük olduğu için zayıflamak isteyenler için oldukça ideal bir besindir.

Kalp Hastalıklarında Etkilidir

Kalp hastalıkları, en yaygın ölüm nedenleri arasındadır. Pıhtılaşmayı önleyen bileşenleri sayesinde deniz yosunu ise, kalp ve felç hastalıklarına önemli ölçüde çare oluyor. Bunun yanında deniz yosunu, içeriğinde yer alan alginatlar ile kolesterolü de düşürmeye yardımcı olan bir besindir. Fucoidinler de kan sulandırıcı etkisiyle, ilaçların yan etkilerine karşı iyi bir alternatif çözüm sunabilir.

Deniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Tiroid Fonksiyonlarını Destekler

Troid bezi, büyümeyi, üremeyi, vücuttaki hasarlı hücrelerinin tamiri ve enerji üretimini kontrol etmeye yarayan hormonlar salgılar. Bu hormonları üretmek için de iyottan faydalanır. Yeterli oranda iyot olmazsa, yorgunluk, kilo değişimleri ve boyunda şişme gibi bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu nedenle her gün 150 mcg oranında iyot alınması tavsiye ediliyor. Deniz yosunu da bu anlamda denizden önemli miktarlarda iyot emebilme etkisine sahiptir.

İyot içeriği ise deniz yosunu türüne göre değişim gösteriyor ve işlendiği yer ile yetiştiği yer de bu konuda çok önemlidir. Bunun dışında deniz yosununda tirozin isimli bir amino asit de bulunuyor. Bu aminoasit iyotla birlikte vücutta kullanılarak tiroidin üretmiş olduğu iki hormonun üretiminde tiroid bezine büyük bir fayda sağlıyor.

Bağırsak Sağlığını Destekler

Bağırsak bakterileri, sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu anlamda insan vücudunda, insan hücrelerinden daha fazla bakteri meydana geldiği tahmin ediliyor. Bu durum da çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. Deniz yosunu bu açıdan iyi bir lif kaynağı olup bu liflerin bağırsak sağlığına fazlasıyla iyi geldiği biliniyor.

Lifler deniz yosunun kuru ağırlığının yaklaşık olarak % 25-75’ini oluşturur. Bu anlamda lif miktarı birçok sebze ve meyveden çok daha yüksektir. Deniz Yosunun Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Böylelikle lifler sindirime de direnerek kalın bağırsaklardaki bakteriler adına mükemmel bir besin kaynağı konumuna gelirler. Bunun yanında deniz yosununda yer alan ve kükürtlü polisakkaritler ismi verilen şekerlerin bağırsaklarda iyi konumda olan bakterilerin gelişimine önemli ölçüde destek olduğu görülüyor.

Ayrıca bu polisakkaritler, kısa zincirli olan yağ asitlerinin de üretimini arttırmaya yardımcı olup aynı zamanda bağırsak duvarlarındaki hücrelere de besin ve destek kaynağı oluyorlar.

Kaynakça:
https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/deniz-yosununun-faydalari-2806676

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku