Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Android’de Wipe Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

0 509

Kısaca Android Nedir?

7825_42Bilindiği gibi Android işletim sistemi birçok kişi tarafından kullanılan bir sistemdir. Özellikle mobil cihazlarda Android kökenli olması telefon kullanışlı olması açısından oldukça önemlidir. Android birçok uygulamanın rahatça kullanılmasına yarayan bir sistemdir. Android işletim sistemi Google tarafından piyasaya sunulan bir sistemdir. Tabanı ise Linux’tur. Her işletim sisteminde olduğu gibi Android içinde geliştirilmiş özel işlemler vardır. Bu özel işlemler sayesinde Androidlerin kullanımı daha elverişli ve kolay hale gelmektedir. İşte Android kökenli cihazların kullanımına uygun olarak tasarlanmış işlemlerden biride Wipe özelliğidir. Android’de Wipe nedir? Ne işe yarar bilmeyenler için anlatmak çok yararlı olacaktır.

Wipe Nedir? Android Cihazlara Nasıl bir Yarar Sağlar?

Android cep telefonları ve tabletlerin vazgeçilmez sistemlerinin bir parçasıdır. Her şeyin yeni bir güncellemesi olduğu gibi Android işletim sisteminin de zaman zaman güncellemeler meydana gelmektedir. Bu güncellemelerde bazen yazılım önceki yazılımdan kalıntılar kalması nedeniyle bir takım sorunlarla karşılaşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bilgisayarınıza indirilen bir programı silseniz bile bazen ardında kalıntılar bırakır. Yeniden yüklerseniz programı kullanmada sorun yaşamanız muhtemeldir, çünkü kalıntılar programın çalışmasını engelleyecektir.

İşte Androidler’de bunun gibidir. Wipe yeni yazılımın daha sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olur. Romda oluşan eski yazılım kalıntılarını zarar vermeden temizleyerek etkisiz hale getirir. Ayrıca beğenmediğimiz yeni yazılımı silmemizde de yine Wipe büyük bir yardımcıdır. Wipe yapmak için ilk olarak Recovery menüsüne girmeniz gerekmektedir. Recovery menüsüne girmek farklı telefonlarda farklı şekillerde olabilmektedir. Buna Android işletim sisteminin beyni de diyebilirsiniz. Recovery menüsüne girdikten sonra Wipe işlemine geçebilirsiniz. Bunun için Wipe Data / Factory seçeneklerini tıklıyoruz. Bu seçeneği tıkladıktan sonra Wipe Cashe yaparak işlemi bitiriyoruz. Oldukça kolay olan işlemden son derece başarılı sonuçlar alabilmek mümkündür. Ancak bu işlem telefonunuzu rahatlatırken birçok uygulamanın silinmesine neden olacağını da belirtelim. Bu yüzden önemli dosyaları bilgisayar yardımıyla yedeklemenizde fayda var. Telefonunuz ilk günkü gibi yenilenmiş olarak fabrika ayarlarına tertemiz bir şekilde dönmüş olmayı göze alabilenler için oldukça ideal bir uygulamadır. Herkese kolay gelsin diyerek bu uygulamada başarılar diliyoruz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.