Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri Nelerdir?

0 1.502

C vitamini, bağışıklık sistemimizi güçlendirici özelliği ile ünlüdür. Sadece iyileşmede değil, aynı zamanda serbest radikallerin neden olduğu zararı önlemede de etkili olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, çok fazla C vitamini çeşitli yan etkilere sahiptir.

Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri Nelerdir?C vitamini, suda çözünen bir vitamindir. C vitamini vücut tarafından sentezlenemediği için bu vitaminden zengin gıdaları tüketerek veya takviyeleri alarak elde edilmelidir. C vitamini bir çok besin maddesinde bulunur. Limon, portakal, misket limonu ve greyfurt gibi narenciye meyveler C vitamininin en zengin kaynakları arasındadır. Meyveler dışında kuşkonmaz, brokoli, lahana, karnabahar gibi sebzelerde de bulunur. C vitamini eksikliği çeken insanlar bu vitaminden zengin bir diyet izlemelidirler. Takviye almak da bir seçenektir. Takviyelerin belirtilen dozaja göre alınması esastır. Bunun nedeni aşırı doz ile ilişkili olumsuz etkileri önlemektir.

Alınması Gereken C Vitamini Miktarı:

Erkeklerde ve kadınlarda alınması gereken C vitamini miktarları sırasıyla 90 mg ve 75 mg’dır. Sigara içen kişiler sigara içmeyen kişilere göre 35 mg daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyuyor. Hamileler ve emziren anneler için gerekli C vitamini miktarları sırasıyla 85 mg ve 120 mg’dır. C vitamini toksisitesi düşük bir potansiyele sahiptir. C vitamini aşırı dozu, C vitamininin suda çözünür bir vitamin olması nedeniyle oldukça nadirdir. Fazlası vücuttan atılır. Bununla birlikte, bazı yan etkiler bazı rahatsızlıklardan muzdarip kişilerde aşırı doz ile ilişkilendirilmiştir.

Aşırı Dozda C Vitamini ve İshal:

C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketimi kabızlığın giderilmesine yardımcı olurken, aşırı dozda C vitamini alımı ishale yol açabilmektedir. Uzun bir süre boyunca aç karnına yüksek dozda C vitamini takviyeleri almanın ishale yol açma ihtimali daha yüksektir. Çalışmalar uzun süre boyunca yüksek dozda C vitamini almanın mide rahatsızlıkları, bulantı ve ishale neden olabildiğini göstermektedir. Bu yan etkiler genellikle dozun düşürülmesi veya bir süre için takviyelerin kullanımına ara verilmesi ile sona ermektedir.

Diğer Yan Etkiler:

Çok Fazla C Vitamini Almanın Yan Etkileri Nelerdir?
Slices of various citrus fruits

C vitamini aşırı dozu oldukça nadirdir. İshal, etkilenen bireylerin karşılaşabileceği başlıca yan etki olmasına rağmen, hemokromatoz ve talasemi gibi rahatsızlıklara sahip kişiler özellikle doz aşımından kaçınmalıdır.

-Hemokromatoz, aşırı demir yüküyle karakterize edilen kalıtsal bir hastalıktır. C vitamini demir emilimine yardımcı olduğundan, talasemi ve hemokromatoz gibi durumlardan muzdarip insanlara C Vitamini verilmemelidir.

-Aşırı dozda C vitamini, glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği (G6PDD) adı verilen tıbbi bir durumdan mustarip insanlarda hemolitik anemi riskini artırabilir.

-C vitamini doz aşımı ve böbrek taşı oluşumu arasındaki bağlantı kesin bir kanıt ile doğrulanmamış olmasına rağmen, C vitamini takviyelerinin büyük dozlarda uzun bir süre boyunca içilmesinin kalsiyum oksalat oluşumuna neden olabileceğine inanılmaktadır. Yüksek dozların böbrek taşı problemleri yaşayanlarda, böbrek taşlarının tekrarlanma riskini artıracağı düşünülmektedir.

Günlük C vitamini alımıyla ilgili bazı kurallara uymanız gerekmektedir. Her ne pahasına olursa olsun aşırı dozdan kaçınmalısınız. Eğer bu takviyeleri alıyorsanız, o zaman aldığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Bu ilaç etkileşimlerini önlemek içindir. Vücudun C vitamini ihtiyacının karşılanması için en iyi seçenek bu vitamini doğal besin kaynaklarından almaktır. Eğer C vitamini takviyeleri alıyorsanız, yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun, böylece fazla C vitamini vücuttan atılabilir.
Kaynakça:
buzzle.com/articles/too-much-vitamin-c-side-effects.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.