Anksiyete Tedavisinde Beslenmenin Önemi ve Kaygıyı Zayıflatan Gıdalar

Anksiyete için Beslenme :Anksiyete mutlaka yenilen şeylerden kaynaklanmaz. Fakat bu, milyonlarca insanın kaygı yaratabilecek gıdalardan kaçınırken endişe belirtileri yaratan yiyecekler yiyerek her gün kaygılarına katkıda bulunmadığı anlamına gelmez.

Gerçek şu ki, beslenmek çok önemlidir. Ne yediğinizi, nasıl hissettiğinizi ve nasıl oluşunuzu hissedersiniz. Beslenmenizi anksiyete ile yaşayanlara göre değiştirmenin kaygı semptomlarınızı tedavi etmenin değerli bir parçası olabileceği düşüncesine dayanır.

Anksiyete Beslenme Nasıl Oluşturulur?
Daha sağlıklı beslenme, çok fazla söylenen bir ifadedir, ancak endişe durumunda, sağlıklı beslenme gerçekten bir fark yaratır. Daha fazla sebze yemek ve sağlıksız hamburgerlerden uzak kalmak gerçekten endişeleri kontrol altında tutacaktır.

Anksiyete, belirtilerine katkıda bulunabilecek gıdalardan kaçınarak başlar. Endişe için gerçekten bir beslenme programı oluşturmak istiyorsanız, aşağıdakilerin tümünü kaldırın veya onları denetleyin:

Kızarmış yiyecekler, kızartılmış yiyeceklerin sindirilmesi, besleyici içeriğinin az olması ve kalp mücadelelerine katkıda bulunması zordur. Vücudunuz tükettiğiniz besinleri yeterince işlemezse, endişenizi azaltmak çok zordur.

Alkol içme, hayatınızda daha fazla kaygı yaratan çılgın şeyler yapmanıza neden olabileceği gerçeğini bir kenara bırakmalısınız. Alkolün kendisi vücudunuz için korkunç bir şeydir. Sizi dehidre eder, hormonunuzu ve beslenme dengesini atar ve anksiyete ataklarını tetikleyen toksinlerden fiziksel semptomlara neden olabilir.

Aşırı Kahve, kahve bilinen bir kaygı uyaranıdır. Ilımlılıkta (yani, günde bir kez), çoğu insanda kaygıyı tetiklemeyebilir, ama ne kadar çok içerseniz o kadar çok riskinizi artırırsınız. Kahve ayrıca hızlı bir kalp atışı ve panik atak yaratabilecek bazı hisler yaratır.

Süt Ürünleri, sizin için doğası gereği kötü değildir, ancak aşırıya kaçanlarda adrenalin seviyesini yükseltebilir ve daha kaygılı bir duruma katkıda bulunabilirler. Burada kilit önem taşıyor ve eğer süt ürünlerini tükettikten sonra daha endişeli hissediyorsanız, tüketmeyi bırakmalısınız.

Rafine Şekerler, meyve şekeri çok kötü değildir. Tatlılarda beyaz şeker vardır. Şeker, kafein gibi, vücudunuzu anksiyete belirtilerini şiddetlendiren bir şaşkınlık yaratacak şekilde uyarır.

Asit Oluşturan Gıdalar, yoğurt, turşu, yumurta, ekşi krema, şarap ve karaciğerin tümü asit üreten gıdalardır ve bu yiyeceklerin magnezyum seviyesini düşürdüğüne inanmak için nedenler vardır. Magnezyum anksiyete belirtilerinden muzdarip olanların çoğunda bir kaygı nedeni ya da katkısıdır, bu yüzden asit oluşturan besinler üzerinde yapılan kesimler önemlidir.

Bu yiyeceklerden kaçınmak kaygıyı tedavi etme ihtimalinin düşük olmasına karşın, özellikle bu listede bazı yiyecekleri fazla tüketmişseniz, yardımcı olacaktır. Unutmayın, çoğu gıda hala ılımlı olarak yenebilir, ancak sağlıklı beslenme hala sağlıklı bir endişe diyetinin çok önemli bir parçasıdır.

Anksiyete nasıl tedavi edilir?

Kötü yiyeceklerden kaçınmak harika bir başlangıçtır, ancak bunu kendi başına yapmayacaktır.

Kaygıyı Zayıflatan Gıdalar

Çoğu insan, kaçınılması gereken yiyecekler olduğunu biliyor, ama yiyecekler ne olacak? Anksiyete belirtilerinizi azaltabilecek çeşitli yiyecekler vardır. Unutmayın, sağlıklı beslenme, sağlıklı bir hormonal işleyişe yol açar, bu da iyileşmiş bir iyilik duygusuna yol açar. Yani ne kadar yersiniz, endişeniz o kadar iyi olur. İyi yiyecekler şunları içerir:

Taze meyve; vücudunuzun karbonhidrat ve şekere ihtiyacı vardır, sadece rafine şekerlere ihtiyaç duymaz. Taze meyve, enerjiye dönüştürülebilen şekere sahiptir ve gerekli besinleri de sağlar. Yaban mersini ve şeftali özellikle avantajlı besinler olabilir.

Sebzeler; sebzeler özellikle kaygı olanlar için daha da önemlidir. Sebzeler lif bakımından zengindir ve kaygı verenlerin çoğu düzenli olarak tüketmelidirler.

Su; nüfusun muazzam bir yüzdesi, neredeyse yeterince su içmediği için düzenli olarak susuz kalmaktadır. Dehidrasyon neredeyse her zaman kaygıya yol açar, bu yüzden düzenli olarak yeterli miktarda su tüketmeniz çok önemlidir.

Triptofan Bakımından Zengin Gıdalar Triptofan açısından zengin besinler, kaygıyı azaltmada çok etkilidir. Doğal bir gevşeme bileşenine sahiptirler ve ek bir bonus olarak metabolizmanızı artırabilirler. Yulaf, soya, kümes hayvanları ve susam tohumlarının hepsi çok miktarda triptofan içerir.

Magnezyum Açısından Zengin Gıdalar Ülkenin % 25 kadarı veya daha fazlası magnezyum eksikliği çekmektedir ve magnezyum vücutta 300’ün üzerinde farklı süreçte rol oynar. Çok az insanın elde ettiği çok önemli bir vitamin, siyah fasulye ve tofu gibi magnezyum açısından zengin besinler çok önemlidir.

Omega-3 Yağ Asitleri
Omega3’lere yönelik araştırmalar halen devam etmektedir, ancak Omega-3’ün depresyon ve anksiyete için önemli olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. Omega-3 balık, keten tohumu ve kış kabuğunda bulunabilir.

Bu yiyecekleri yemek, endişenizi tedavi etmeyecek, ama endişe belirtilerinizi azaltmalı ve etkili bir anksiyete tedavisinin çalışmasını kolaylaştırmalıdır. Sağlıklı beslenme, anksiyete ile baş edebilme yeteneğinizi etkilemektedir, bu nedenle beslenmenizi anksiyete için daha iyi yiyecekler içerecek şekilde değiştirmek önemlidir.

Anksiyeteyi Artırmak İçin Diyet Oluşturmak

Diyetinizi geliştirmedikçe, kaygıyı azaltmayı daha da zorlaştırırsınız. Anksiyete beslenmeyle doğrudan bağlantılı değildir, ancak beslenmeniz hem deneyime hem de ciddiyete katkıda bulunan bir faktördür. Sağlığınız ve benlik saygınız için daha sağlıklı bir beslenme yapmak da önemli olduğundan, anksiyeteden muzdarip olduğunuz zaman beslenmenizi değiştirmek büyük bir anlam ifade eder. Ardından, endişe duymamak adına beslenmenizi etkili bir tedavi tekniği ile eşleştirebilirsiniz.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :