Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dikkatleri Üzerine Toplayan Renkli Lensler

0 121

Lensler sadece göz tedavisi için değil, estetik ve dış görünüş konusunda hassasiyetin her geçen gün artmasıyla ön plana çıkıyor. Pek çok görme bozukluğu konusunda kullanım kolaylığı sağlayan lensler, hijyenik ve etkin kullanıldığında hayatı kolaylaştırıyor. Özellikle renkli lens kullanımındaki yükselen trend her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor.

Renkli lensler çeşitli nedenlerden dolayı göz rengini değiştirmek isteyenlere önemli bir fırsat sunuyor. Renkli lens kullanmak isteyenlerin önemli bir bölümü estetik kaygılarla göz renginde değişikliğe gitmek istiyor. Bununla birlikte renkli lens konusunda toplumda bazı yanılgılar da söz konusu ve ilk olarak renkli lenslerin göz sağlığında kullanılmayabileceğinin düşünülmesinden kaynaklanıyor oysaki lensler özelliklerine bağlı olarak sınıflandırılıyor. Renkli ve şeffaf lensler olmak üzere ikiye ayrılır. Dolayısıyla göz sağlığı konusunda farklı problemler yaşayan bireyler de rahatlıkla renkli lensleri tercih edebilir bu noktada göz hekimi onayı ve numaralı lens kullanımındaki detaylar da oldukça önemli. Bu anlamda renkli lens hem estetik açıdan hem de göz sağlığı açısından katkı sağlıyor.  

Sadece estetik görünüş için mi tercih ediliyor?

Dikkatleri Üzerine Toplayan Renkli Lensler

Renkli lenslerin genellikle estetik amaçlarla tercih edildiği düşünülse de numaralı renkli lenslerin gerek miyop gerekse de hipermetrop için kullanıldığını belirtelim. Gözünüze uygun lens renkleri ile sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Bu tip renkli lensler göz renginin tonunu ciddi ölçüde değiştirir. Ayrıca beyaz perde özelinde bazı özel efektler için de tercih edilir. Gelişen lens teknolojisi sayesinde artık renkli lensler çok daha doğal bir görünüm kazandırabiliyor. Uzmanlar renkli lenslerin yıllık, aylık ve günlük versiyonları bulunduğunu ancak tüm bu lenslerin kullanım süresi dolduktan sonra atılması gerektiğinin altını çiziyor.

Renkli lenslerin işlevleri

Lens rengi değişse de lensin teknik işlevi büyük ölçüde aynıdır. Bunun yanı sıra yalnızca kozmetik dünyaya hizmet eden lensler de var. Böyle bir lens bile kullanacak olsanız mutlaka hekimden onay almanız gerekiyor. Çünkü hassas bir organ olan gözle alakalı hiçbir konuda risk alınmamalıdır. Lensler herkes için uygun olmayabilir. Gözünüzün yapısı ve güncel durumu muayene edildikten sonra lens kullanımı için uygun olup olmadığınız tespit edilir. Göz rengi genellikle gözü tanımlarken oldukça önemli bir etkendir ve göz rengi bu anlamda fark yaratır ve estetik açıdan ön plana çıkar. Renkli gözlü biri herhangi bir ortamda kolayca göze çarpar ve tüm dikkatleri üzerine çeker. Özellikle mavi lens ya da yeşil lens gibi seçeneklerin bu denli ilgi görmesinin temel nedeni büyük oranda bu tip motivasyonlardır. Bu nedenle seçeceğiniz lensin rengi ve eğer gözlerinizde bozukluk var ve miyop ya da hipermetrop gibi göz dereceniz varsa numaralı renkli lensleri de tercih edebilirsiniz.

Renkli lens seçimi nasıl yapılmalıdır?

Dikkatleri Üzerine Toplayan Renkli Lensler

Renkli lensler kendi içinde hareli ve haresiz olmak üzere ikiye ayrılır. Hareli lenslerde siyah bir çerçeve dikkat çeker. Bu lenslerde göz biraz daha koyu görünür. Haresiz olan lenslerde herhangi bir çerçeve bulunmaz. Göz içinde lens daha belirgin durabilir. Kendi tercihinize göre hareli ya da haresiz lenslere yönelebilirsiniz. Hekiminize renkli lens tercihi için gittiğinizde DIA ile BC ölçülerinizi belirleyecektir. Bunlar kullanılacak lensin çapını ve gözün temel eğrisini ifade eder. Bu anlamda uzun vadede gözün zarar görmemesi adına lens seçimi esnasında çok hassas yaklaşılır. Renkli lensin göze tam oturması ve göze zarar vermemesi çok önemlidir. Mavi, yeşil dışında sıcak kahve tonları en popüler lens renkleri olarak öne çıkar.

Lens markaları da tüketici taleplerine karşılık vermeye çalışıyorlar ve farklı markalara ait renkli lens seçeneklerine ulaşmak istiyorsanız www.lensoptik.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz, sitede yer alan “Renkli Lensler” menüsünde satışa sunulan renkli lens seçeneklerine göz atabilir ve özelliklerini detaylı olarak inceleyebilir ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku