Yeryüzündeki En Zehirli 10 Bitki

Toprak ana bazen, hakiki anne gibi nazik ve insancıldır, ancak diğer zamanlarda gerçekten çok sert görünebilir. Birçok bitki türü güzeldir ancak insanlar dahil diğer türlere karşı ölümcül olabilecek savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Herkes doğal olarak yılanlardan ve örümceklerden korkuyor, ancak bu yılanlar ve yırtıcılarr kadar tehlikeli olabilecek çekici görünümlü bitkiler ve onların çiçekleri de biliniyor. Bazı raporlar, tehlikeli bitkilerden her yıl etkilenen 100.000’den fazla insan olduğunu söylüyor.

1. Wisteria

Bunlar, Japonya’dan, ABD’nin yanı sıra Çin’in bazı bölgelerinden çıkan çarpıcı görünümlü mor çiçeklerdir, ancak bugün dünyanın her yerinde bulunur. Wisteria sürünen bir asma ve 60 ft kadar uzayan kalın bir gövde ve asma dalları ile oldukça büyük olabilen bitki türüdür. Onun üzerindeki çiçekleri oldukça güzel görünmekle birlikte, oldukça zehirli ve tehlikelidir. Semptomları arasında;
– Migren ve baş ağrısı
– Bulantı ve mide bulantısı
– Ateş ve aynı zamanda ishal
Ancak, maruz kalmaya karşı tedavi, çoğunlukla anti-bulantı ilaçlarındır.

2. Tesbih Bezelye

Bu, genellikle ağaçların etrafını 20 ft yükseltmeye kadar açan çok yıllık bir bitkidir. Bitki, bezelye şeklindeki ve aynı zamanda kırmızı tohumları ortaya çıkarmak için normal olarak açılmış olan 1.5 inç uzunluğundaki baklalarla tanımlanır. Bitkinin tohumları aşırı derecede zehirlidir. Gerçekten, yalnız bir tohum bir insanı yok etmek için yeterli toksin üretebilir. Tohumlar insana tanınan en etkili zehirli maddelerden biri olan abrini üretir. Zehirlenme belirtileri şunları içerir:
– Ateş
– Mide bozukluğu
– Hiper-uyarılabilirlik
– Ishal, kolik ve kusma

3. Oleander

En zehirli bitkileri 13 km’ye kadar olgunlaşan bir sapa sahip olan bir Phanerophyte çalıdır. Bitkinin çiçekleri, iç kısımda büyük oranda glandülerdir ve ayrıca baklalar kırmızımsı-kahverengidir. Tesis, çöllere, yarı kurak çalılıklara, çalılık alanlarına ve ayrıca Akdeniz ormanlarına yapışmaktadır. Çiçeklerin, tohumların, yaprakların, latekslerin, kabukların yanı sıra kökleri de tehlikelidir. Zehirlenme belirtileri şunlardır;
– Azalmış ve / veya dengesiz nabız
– Anormal renk görüşü
– Uyku hali ve ayrıca yorgunluk
– Karın ağrıları ve kusma

4. Avrupa Porsuğu

Bu, Avrupa’nın en eski ağaçlarından biridir. Bitki genellikle yavaş büyümekte ve ayrıca 132 ft boyunda olgunlaşabilmektedir. Bitkinin yaprakları koyu yeşil olduğu kadar düz ve dardır. Bitkinin tüm bölümleri özellikle tehlike dışındadır. Kurutulduğunda bitkinin toksisitesi artar. Belirtileri;
– Kalp krizi
– Dolaşım bozukluğu
– Solunumda sorun
– Konvülsiyonlar, kas sallar, ayrıca kalp atışı hızında artış

5. Şanslı Somun

Bu tropikal Amerika kökenli en zehirli bitkiler 23 ft kadar büyür ve her zaman çiçek açar. Vücudun tüm bölümleri, kalp kas kütlesine seçici olarak odaklanan kalp glikozitlerinin varlığının bir sonucu olarak zararlıdır. Tüm bileşenlerden, tohum çekirdeklerinin olası en yüksek zehir konsantrasyonunu içerdiği kabul edilir. Bitki bileşenlerinin tüketimi şunları oluşturur:
– Boğaz ile birlikte ağızda uyuşma
– Ishal, kusma ve ayrıca mide ağrısı,
– Baş dönmesi ve genişlemiş gözler
– Düzensiz kalp atışı ve kalp yetmezliği

6. Aconite

Bunlar düz ve yüksek sapları ile koyu mavi çiçekleri vardır. Bitki, İsviçre gibi Avrupa’nın dağlık bölgelerinden kaynaklanıyor. Bitki, yükselen çayırların ıslak ortamlarından yanadır. Bitkinin en tehlikeli kısımları kökenleri, özellikle Avrupa Aconitum napellus’un kökleridir. Bu bitkinin zehirinin kurbanları, mide-bağırsak, kardiyovasküler ve nörolojik etkilerin bir kombinasyonunu sunar. Genel belirtiler ve semptomlar şunlardır:
– Kas zayıf noktası ve yüz iğneleri
– Sinüs taşikardisi ve ventriküler ektopik
– Karın ve göğüs rahatsızlığı
– Kusma

7. Castor Bean

Çoğu zehirli bitkileri Castor fasulye bitkisi Doğu’dan ve ayrıca Kuzeydoğu Afrika’dan Orta Doğu’ya kadar uzanır. Bitki 3 ila 30 ft boyunda büyür. Bitki normalde 4 ila 30 inç büyüklüğünde farklı yapraklara sahiptir. Yuvarlak meyve, fasulye olarak adlandırılan kene biçimli tohumlarla yumuşak kıllarla kaplıdır. Tohum tabakaları, ölümcül kirletici maddeyi, erkek için anlaşılan en tehlikeli bileşiklerden olan risin olarak adlandırmaktadır. Toksik parçaların tüketimi tetiklenir:
– Bağırsaklarda ve midede aşırı kanama lezyonları
– Boğaz ve ağızda ciddi kanama lezyonları

8. Cestrum

Bunlar Orta yanı sıra Güney Amerika’dan kaynaklanan ağaçların yanı sıra küçük çitlerdir. Bitki yeşil beyaz çiçekleri ve beyaz meyveleri doğurur. Olgunlaşmamışken, bitkinin meyveleri solanin oluşturur. Tüketildiği takdirde sindirim sistemi yolunun kaplamasına zarar verir ve ayrıca tüketildiğinde ana sinir sistemini yok eder. Solanin zehirlenmesi tetiklenir:
– İshal, migren, kusma ve mide bulantısı veya kusma
– Halüsinasyonlar ve ayrıca oryantasyon bozukluğu
– Sinirlilik, huzursuzluk, yüzün kızarması gibi semptonları vardır.

9. Chinaberry

Chinaberry tropikal Asya’dan kaynaklanıyor. Bitki, geniş dağınık dallarla 60 ft yüksekliğe kadar olgunlaşır. Bitki türü yutulduğunda insan gastrointestinal sistemine zarar veren tanımlanamayan toksik maddeyi içerir. Meyve esas olarak zehirlidir, ancak kökler, çiçekler, kabuklar ve ayrıca düşmüş yapraklar potansiyel olarak zehirlidir. Yutulduğunda zehirli madde:
– İshal
– Mide rahatsızlığı
– Ve yoğun bir şekilde kusmak
Zehirlenme ilerledikçe, kurban konuşma yeteneğinden yoksun olduğu kadar genişlemiş vakalarla da karşılaşabilir.

10. En Tehlikeli Bitkiler: Hemlock

Bu bitki maydanoz ailesine aittir ve ayrıca 2 ila 6 ft yüksekliğe kadar genişler. Menü çoğunlukla nemli atık alanlarında yetişir ve aynı zamanda hoş bir patatese benzeyen bir başlangıç sapına sahiptir. Kök, kırmızı dökülmeyle birlikte olduğu gibi içi boştur. Yapraklar geniş dispersiyonlardır. Bitkinin yaprakları kadar çiçeklerin yanı sıra havuç ve ayrıca parsnips için yanlış yorumlanabilir. Tükendiğinde, zehirli toksinler yaratabilir:
– Aşırı salivasyon
– Anksiyete, zayıf nabız, titreme, güçsüzlük ve migren
– İshal, kusma, huzursuzluk ve mide ağrısı

Kaynakça:

10 Most Poisonous Plants on Earth

Yazar: Meltem Yıldırım

2 Yorumlar

  1. Kanıt dizisi sayesinde herseyi öğrenip araştırıyoruz ne bitkiler var valla tşkler faydali bilgiler için

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar