Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diksiyon ve Güzel Konuşma

2 67

Diksiyon ve güzel konuşma bağlantılı konular olarak değişik tanımlama ve uygulamaları bir arada barındırmaktadır.
Diksiyon nedir sorusunda biçimsel bir durum söz konusudur. Yani ağızdan çıkan kelimelerin sözlerin, anlamların, durakların uygun bir şekilde söylenmesini ifade eder. Güzel konuşma yapabilmek için diksiyonun önemi büyüktür. Yani diksiyon daha teknik bir konuşma sürecini ifade ederken güzel konuşma bütünsel bir kategoridir.

Diksiyon Eğitimleri PDF Okumalarla Etkili Olabilir mi?Diksiyon ve Güzel Konuşma

Diksiyon dersi örnek metinleri ve video içerikleri bir arada PDF dosyalarıyla beraber son derece etkili olabilir. Yönlendirmeleri doğru şekilde takip ettiğinizde diksiyon eğitimi başarılı sonuçlanacaktır. Yeni bir dil öğrenir gibi sürekli tekrarla düşünme ve konuşma şeklinizi değiştirebilirsiniz.
Yabancı dille beraber diksiyon ve hitabet sanatının önemi daha da iyi anlaşılabilir. Farklı dil öğrenmek, düşüncelerinizi kendi dilinizde daha etkili bir şekilde aktarmanızı sağlar.

Diksiyon ve Tiyatro Bağlantısı, Diksiyon Sanatının Önemi Nedir?

Yapay konuşma ve günlük konuşma arasındaki farklar çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlara güzel ve anlamlı sözler söyleme çabaları Antik Yunan’daki bilim insanlarına dayanmaktadır. Düşüncelerin insanlara açık alanda tartışılması, ilerleyen dönemlerde şekil değiştirse de diksiyon sanatında gelişmeler yaşanmıştır.
Tiyatroda öğretici bilgileri başka insanlara aktarmak diksiyon ve güzel konuşma zemini olarak düşünülebilir. Tarihi sıralama içerisinde çok kere değişen dilleri doğru bir şekilde ağızdan çıkarmak önemlidir. Diller toplumsal alanda yeni gelişmelerle beraber değişebildiği için yeni durumların eğiticilerle aktarılması da gerekmektedir.

Diksiyon Eğitiminin Amacı Nedir?

Türkçede genel diksiyon bölümlerini sınıflandırmak gerekirse önemli alt başlıklar şöyledir:
• Noktalama
• Ses perdesini ayarlama
• Heceleri belirtme
• Telaffuz
• Şiir okuma
Ton ve tarz bakımından suniliği gideren diksiyon çalışmaları güzel konuşma kuralları ile beraber değerlendirilmektedir:
• Çok az ya da çok fazla konuşmayın.
• Dinlemek en önemli konudur.
• Şakaları abartmadan yapmayın.
• İltifat ederken abartmayın
• Konuşurken kendinize güvenin, gereksiz yere söz uzatmayın.
• İnanmadığınız konularda fikrinizi de söylemekten çekinin.
• Çok hızlı veya çok yavaş konuşmaktan kaçının
• Başkalarının hayatıyla alakalı iyi ve kötü dedikodu yapmamaya çalışın
• Gözle teması kaçırmadan konuşun.
• Güzel konuşma için gerekli gereksiz övünmekten kaçının.
• Konuşurken konudan önce muhatap durumunda olduğunuz kişiye önem verin.
• Kötü ve incitici sözler söylemeyin, küfür edici, kaba tonda sözler kırıcı olabilir.
• İçtenlikle konuşamayacağınız bir ortamda bulunmamaya çalışın.
• Doğal konuşmaya ve bazen mizah kullanmaya çalışın.
• Net ifadelerle niyetinizi şeffaf bir şekilde belirtin.

Güzel Konuşma Dersleri, Diksiyon Nasıl Düzeltilir?

Güzel ve etkili bir konuşma sırlarına bakıldığında öne çıkan birçok madde yer almaktadır. Konuşurken kendinizi iyi hissedeceğiniz önemli detaylardan bazıları şöyledir:
1 .Ses en önemli kurallardan biridir. Düzgün diksiyonla konuşmak için karşıdaki kişiye sesleri duyurmak gerekir. Çok bağırarak veya çok kısık sesle konuşmamak gerekir. Kontrolü ele alabilmeniz için diyaframdan nefes almanız gerekmektedir.
2. Harflerin doğru yerden çıkmasını sağlamak gerekir. Artikülasyon olarak da bilinen bu durum sese biçim vermek olarak açıklanabilir. Harflerin çıkışıyla alakalı ayrı bir çalışma yapılmalıdır.
3. Dil egzersizlerinizi doğru bir şekilde yapmış olmalısınız. Dudak, çene, dil bölümlerindeki kaslarınızın verimli çalışması gerekmektedir.
4. Sözcükleriniz tam olarak çıkmadığında dişlerinizin arasına kalem koyarak çalışmalısınız. Kalemle tekerleme çalışması en etkili yollardan biridir. Zorlandığınız kelimelerin üzerine gittiğinizde aşamalı bir düzelme olacaktır.
5. Noktalama işaretlerinden özellikle bazılarını konuşmada kullanmak ekstra güzel bir konuşma sağlayabilir. Virgüllerde duraksamak, açıklamalardan önce vurgu yapmak gerekir.
6. Beden diliyle bütünleşen bir şekilde konuşma yapılmalıdır. Doğru ve akıcı konuşmayı tamamlayan en iyi durum, doğru beden dilidir.
7. Kitap okuyarak düşünme ve konuşma merkezinizi aktif tutmalısınız. Kelimeleri uzun süre kullanmayınca akıcı konuşmanız sekteye uğrayabilir. Duygu ve düşüncelerinizi hissettiren kelimeleri bulmanız için kitap okumak faydalıdır.
8. Konuşurken devrik cümle konuşmamaya dikkat etmek gerekir. Akıcı bir konuşmayı engellediği için önemli bir diksiyon çalışması detayıdır.
9. Heyecanınızı yenerek sesinizi daha iyi çıkartabilirsiniz. Derin nefes almanızın yanında ruhsal açıdan da güveni artıran telkinler faydalı olacaktır. Temiz olmak, fiziksel açıdan rahat hissetmek, temiz giysiler giymek kendinize güveninizi artıracaktır.
10.Basit konularda kendiniz akıcı konuşma çalışmaları yapabilirsiniz.

Diksiyon Nasıl Geliştirilir?Diksiyon ve Güzel Konuşma

1. Kendi kendine ses kaydı alma
2. Bir kişiyi yorumlama
3. Boş odada sesli kitap okuma
4. Video-gerçek söyleşi dinleme
5. Oturduğunuz veya bulunduğunuz yeri tarif etme
6. Bir konuda fikir beyan etme çalışmaları yapılabilir.
a. Kendi Kendine Ses Kaydı Almak
Kendi sesinizi dinledikçe aşamalı diksiyon çalışmaları daha çok verim sağlayacaktır. Hemen her telefonda ses kayıt bölümü olduğu için düzenli olarak kısa konuşmalar yapabilirsiniz. İlerlemenizi kendiniz takip edebilirsiniz.
b. Bir Kişiyi Yorumlama
Bir kişi hakkında genel düşüncelerinizi ifade etmek, günlük konuşmada yaygın olan bir durumdur. Sokakta veya bir alanda karşılaştığınız kişiler başka birinden bahsederken yüzeysel bir yorumlama yapılabilir. Genellikle yaşanan bir olay üzerine yapılan görüşmelerde iyi enerji yaymak ve düşünceli olmak önemlidir.
c. Boş Odada Sesli Kitap Okuma
Oda içerisinde sesli kitap okuyarak evde diksiyon eğitimi sürecinizi etkili bir şekilde sürdürebilirsiniz. Öğrendiğiniz bilgileri uygularken yeni bir şey öğrenmek, kalabalık varmışçasına hayal kurmak ruhsal açıdan sizi eğitecektir.
d. Video Canlı Yayın Söyleşi Dinlemek | Youtube Videolarıyla Türkçe Diksiyon Eğitimi
Youtube ve diğer platformlarda çok sayıda bilgi verici söyleşileri bulabilirsiniz. Topluluk önünde insanların nasıl davranacaklarını da gözlemlemiş olursunuz. Canlı yayınlar bu anlamda daha etkili bir süreç olacaktır. İlginizi çeken konularda Türkçe diksiyon dersi almış kadar olursunuz. Değişken durumlara karşı tepkiler ölçülebilir.
e. Bulunduğunuz Yeri Tarif Etme | Diksiyon Nasıl Geliştirilir?
Basit durumları diksiyon dersi haline getirebilirsiniz. Kasmadan, yapmacık konuşmalara yer vermeden bulunduğunuz yeri net şekilde tarif etmekle işe başlanabilir.
f. Bir Konuda Fikir Beyan Etme
Gündemle alakalı konularda, arkadaş muhabbetlerinde, bir sorun üzerine konuşurken fikir beyan etmek heyecanınızı azaltabilir. Fikirlerinizi aktarırken dikte etmeden ve kendi doğrularınız kapsamında, diğer kişileri kırmayacak şekilde söylemek etkili olacaktır.
• Haberlerle alakalı konular stres verici olabilir, kendinizi devamlı germemeye çalışmalısınız.
• Ailesel konularda kişisel alan ihtiyaçlarına önem vermek gerekmektedir. Herkes ailesiyle alakalı uzun uzadıya konuşmak istemeyebilir.
• Okul ve eğitimle alakalı konular diksiyon dersleri ile daha eğlenceli hale gelebilir.
• Bilimsel konularda çok fazla teknik terimleri cümlelerinize koymamalısınız. Anlaşılır ve akıcı kelimeler daha etkili olacaktır.

Diyafram Tekerleme Uygulama Tekniği

Tekerleme alıştırmaları yapılırken harflere göre belirtilen cümleler aşamalı şekilde hızlanarak okunabilir. Hız aşamalarına bakıldığında yavaş, biraz hızlı, orta hızlı, hızlı ve çok hızlı şeklinde uygulamalar yapılabilir. Her harfin oluşturduğu tekerlemeler tam olarak ağızdan çıkmalıdır. Duraklamalar, noktalama işaretleri vs. konusunda gerekenler de uygulanmalıdır.

Kaynakça:
https://diksiyonakademi.com/diksiyon-nedir
https://www.milliyet.com.tr/pembenar/diksiyon-nedir-diksiyonu-duzeltmek-ne-anlama-gelir-6162264
https://www.hurriyet.com.tr/egitim/diksiyon-nedir-nasil-duzeltilir-diksiyon-egzersizleri-nasil-yapilir-41832404

Yazar: Melahat Yaprak

2 Yorumlar
  1. Hüseyin GÜRSOY diyor

    Abdullah Bey, reklamların göz yorduğu konusunda haklısınız. Yazıların önünün kapanması durumunu çözümledik. İlginiz için teşekkür ederiz.

  2. abdullah diyor

    Öncelikle merhabalar. Sitenizin içerikleri ve tasarımı gerçekten güzel ama tek kötü yanı reklamları, sadece çok fazla olup göz yorması değil ayrıyeten yazıların önünü kapatıyor. Lütfen kısa sürede çözüme ulaşılması rica olunur. Böyle güzel bir sitenin harcanması çok kötü olur. Şimdiden teşekkür ederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.