Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Londra Stansted Havalimanı

0 252

Londra Stansted HavalimanıLondra Stansted Havalimanı, kıta Avrupa’sında yer almayan ancak Avrupa’nın bir parçası olan Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir hava meydanıdır. Bu hava meydanı, ülkenin en büyük şehri ve de en çok turist çeken lokasyonu olan Londra’nın en büyük 4 hava meydanı arasında yer alır. Bunlar içinde sahip olduğu yolcu trafiği ile ilk 3’te yer alan Londra Stansted Havalimanı, gerek Londralılara gerekse de Londra’yı ziyaret edecek olan turistlere büyük imkan sunmaktadır. Her ne kadar Londra’da yer alsa da bu hava meydanı biraz da olsa şehir merkezinden uzak bir konumdadır. Zaten birçok hava meydanına sahip olan bu şehir, Londra Stansted Havalimanı’nın Essex’e kurulmasını sağlayarak dört bir yanını adeta hava meydanları ile çevirmiştir. Essex şehrinde yer alan Londra Stansted Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık olarak 48km’lik bir mesafede bulunur. Londra’nın sahip olduğunu hava trafiği yükünü bölüşen Londra Stansted Havalimanı, Avrupa’nın en işlek hava sahasına böylelikle hayat verir. Londra’nın batısında kalan Londra Stansted Havalimanı, bu anlamda ulaşılması en kolay havalimanlarından biri değildir.

Londra, bilindiği gibi dünyanın Paris sonrasında en çok turist çeken şehridir. Aslında bu durum son yıllarda yaşanan Brexit süreci ile de ciddi anlamda sekteye uğramış durumdadır. Brexit sonrasında gerek ülkeye gerekse de başkent Londra’ya tarifeli sefer düzenleyen havayolu sayısında herhangi bir azalma gözle görülür bir şekilde gerçekleşmese de yine de şehre havayolu ile seyahat eden turist sayısında bir azalma yaşanmıştır. Buna rağmen halen Avrupa’nın ve de dünyanın en işlek hava meydanına sahip olmasıyla nam salan Londra’nın en büyük 4 hava meydanından biri olan Londra Stansted Havalimanı, bu unvanın korunmasında önemli rol oynamıştır. Londra’nın en büyük havalimanı Heathrow olsa da, bu hava meydanı her türden havayolu şirketinin kullandığı bir hava meydanı değildir.

Londra Stansted HavalimanıÖzellikle de düşük maliyetli havayolu şirketleri masrafları kısmak için daha ucuza parka yapabildikleri Luton, Stansted ve hatta Gatwick Havalimanlarına yönelmektedirler. Bunlar arasında en düşük maliyet Luton’da söz konusudur. Stansted de Heathrow ve de Gatwick’e nazara daha düşük maliyetli bir hava meydanıdır. Hal böyle olunca birçok ucuza bilet satan havayolu şirketi Londra Stansted Havalimanı’na seferler düzenlemeyi daha karlı bulmaktadır. Ancak bu durumda da yolcu Londra Stansted Havalimanı ulaşsa da Londra şehir merkezine ulaşmak için yüksek bir transfer ücreti ödemek zorunda kalmaktadır.

Son yıllarda yolcu sayısında yüzde 8’lik bir artış yaşayan Londra Stansted Havalimanı, her yıl yaklaşık olarak 25 milyon yolcuya ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda Heathrow ve de Gatwick sonrasında kendisine 3’üncülük koltuğu düşen Londra Stansted Havalimanı, ayrıca her yıl 180 binden fazla uçağın teker koyduğu bir tesistir. Londra Stansted Havalimanı, sadece bir adet piste sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.