Dinozorlar: Dev Sürüngenlerin Yok Oluşu

Mutlaka düşünmüşsünüzdür neden ya da nasıl yok oldu bu devsürüngenler, kim tarafından, ne için?Sizler için bu konu hakkında ilginç bir araştırma yaptım ve ilginizi çekebileceğinidüşünüyorum.

Klasik olarak ortaya atılmış bir sebep var ortada,dinozorlar’ı göktaşı yok etti ve neslini tüketen sebep buydu. Evet şu ana kadar herkes buna inanıyor ve bunun üzerine yoğunlaşmıştı. Fakat son zamanlarda ortaya atılan bir iddia sanırım bu teoriyi çürütmek için hızlıca yol almaya başladı bile…

Hindistan ve Meksika’nın birçok bölgesinde inecelenenkaya paraçları ve örnekleri bu araştırmacının dinozorları yok eden,neslini tüketen yanardağlardı yorumunu ortaya koydu. Farklı alanlarda yapılan birçok araştırma gösterdi ki göktaşlarınınyeryüzüne çarpması sonucu fosilleşmenin ve yok oluşlarının çok sonra gerçekleştiğiniortaya koymuştur.Araştırmacı direkt olarak dinozorları yanardağların yok ettiğini öne sürmüyor,bu sadece bir başlangıç, bir akıl yürütme ve bilimin ilerlemesinde yardımcı olacak bir araştırma şeklinde yorumluyor.

Gerekçesinde ise;
Büyük yanardağların ısınıp,patlaması sonucu bu dönemde yaşayan dev sürüngenler yanardağ çevresinde daha verimli yiyeceklerden faydalanmak amaçlı yaşamaktaydılar. Büyük patlamalar sonucu dinozor neslinin etkilendiğini ve büyük bir etken olduğunu belirtiyor. Ortak bir karar henüz alınabilmiş değil dinozorlar gizemini hala korumakta fakat bir ortak nokta ise şu bana kalırsa; Dinozorların yok oluşu ve birdenbire yok oluşu özellikle, dev bir doğa olayının patlak vermesi sonucu kitlesel yok oluş üzerinde ortak fikre sahip olunması.

Dinozorlar:
150 milyon civarı yıl kara egemenliğine sahip olan dev sürüngenler olarakbilinen bu canlılar. 65 milyon yıl önce tükenen bu nesil hakkında birçok bilgiye ulaşabiliriz. Özel derileri sayesinde uzun yaşadıkları ve zor koşullara çabuk uyum sağladıkları, zamanın en güçlü hayvanı olarak bilinmektedirler. Etçil ve otçul olan bu canlı türü beslenme konusunda hiçbir şekildesıkıntı yaşamamakta ve az önce de belirttiğim gibi çevreye çok çabuk uyum sağlamaktaydılar. Göktaşı,yanardağ,doğa olayları ve birçok neden atıldı ortayabu dev sürüngenlerin toplu yok oluşu üzerine ancak henüz gerçek ve kesinleşmişbir araştırma ortaya konulamadı.

Yazar: Ali ERSOY

1 Yorumlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar