Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Diş Çürükleri Önceden Önlenebilir Mi?

0 31

Uzmanlar, diş çürüklerinin alınacak birkaç basit yöntem ile diş çürüklerinin önceden önlenebileceğini belirtmektedir. Ağız içerisinde sayısı oldukça fazla bakteri çeşidi bulunmaktadır. Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki bu ağız içerisinde konuşlanmış bakterilerin, yenilen yiyecek ve içecekler ile beslendiği aşikârdır. Uzmanlar, en fazla karbonhidrat içerikli yiyeceklerin diş çürüklerine sebep olduğunu açıklamaktadır. Yenilen yiyeceklerin dişlerin arasında kalması, bakterilerin çoğalması ve beslenmesi anlamına gelmektedir.

Buna göre beslenme alışkanlıklarıyla diş çürümesi arasındaki bağ bariz şekilde kendini gösterir. Uzmanlar, yenilen yiyecek ve içecekler ne kadar çoksa diş çürümesi o kadar daha risklidir uyarısında bulunmaktadır. Ancak iyi bir şekilde günde iki defa diş fırçalamanın bu yeme ve içmenin en az risk taşıyacağını aktaran uzmanlar, florlu diş macunlarını önermektedir. Yani, yenilecek yiyeceklerden sonra ağzın çok iyi bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir.

Tükürük Çürüklere Karşı Onarıcı Etki Gösterir Mi?

Diş Çürükleri Önceden Önlenebilir Mi?Uzmanlar, tükürmenin diş çürüklerine karşı onarıcı etkisi olduğunu söylemektedir. Her tükürmede iki mineral harekete geçer. Bunlar fosfor ve kalsiyumdur. Bu mineraller harekete geçine diş minesine etki eder ve onarım süreci meydana gelir. Ayrıca ağızda bulunan fluor bu onarma sürecini tetikler ve çürükler büyük ölçüde önlenir. Ayrıca ağızda bulunan asidi düşürmek için tükürük ile beraber benzeri görevi üstlenen maddeler diş çürümesini önlemede oldukça faydalıdır. Buna göre uzmanlar, sık sık karbonhidrat içerikli yiyeceklerin tüketilmesini sakıncalı bulmaktadır. En az 3 saat arası bulunacak şekilde öğünleri dengelemeniz önerilmektedir.

Uzmanlar, sabah ve akşam diş fırçalamanın oldukça faydalı olduğunu her zaman yinelemektedir. Bunun sebebi akşam uyuduktan sonra ağzın kurumasıdır. Ağız kuruduğu zaman dişlerin temizlenmesi ve onarılması mümkün değildir. Akşam fırçalamadan sonra bir şey yememek son derece faydalı olacaktır.

Sakız Çiğnemek Ne Kadar Önemlidir?

Uzmanlar, yemekten sonra sakız çiğnemenin son derece yararlı olduğunu belirtmektedir. Yemekten en az 30 dakika sonra alınacak sakız dişleri temizler ve tükürük salgısını arttırır. Böylece tükürük ile beraber onarım süreci de hızlanır.

Diş Çürükleri Nasıl Önlenir?

Diş Çürükleri Önceden Önlenebilir Mi?Uzmanların tavsiye ettiği birkaç yöntem ile bu riski en aza indirebilirsiniz.
-En önemlisi düzenli beslenmek
-Karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak
-En fazla 6 defa yemek yeme (günde)
-Diş ipini doğru kullanabilme
-Diş ipini yemeklerden sonra kullanma

Dişler Nasıl Temizlenmelidir?

Uzmanlar, dişleri temizlemek için öncelikle florlu diş macunlarını önermektedir. Ayrıca gündüz ve akşam olmak üzere en az iki defa dişler fırçalanmalıdır. Aynı zamanda yemeklerden sonra yani dişler fırçalandıktan sonra diş ipi ile fırçanın temizleyemediği bölgeleri temizlemek son derece faydalı olacaktır.

Diş Fırçası Nasıl Olmalı?

Diş fırçası orta seviyede olmalıdır. Diş fırçası ne büyük olacak ne de küçük yani bu ikisinin ortası olmalıdır. Diş fırçasının tamamen kuru olması da ayrıca önemli bir konudur. Yapılan araştırmalara göre kuru diş fırçası ile fırçalamak ıslak diş fırçasına göre daha faydalıdır. Bir kişi eğer günde iki defa diş fırçalıyorsa mutlaka iki diş fırçasına sahip olmalıdır. Bir tanesini sabah, diğerini de akşam kullanarak daha sağlıklı diş fırçalayabilirsiniz.

Fazla Flor Kullanımı Zararlı Mı?

Diş Çürükleri Önceden Önlenebilir Mi?Aşırı kullanımı dişlerde benek oluşumu şeklinde dönüş sağlayabilir. Bunun dışında normal kullanımda faydası vardır. Fluorlu diş macunları tükürüğe faydalıdır. Uzmanların tavsiyesi gargara şeklinde satılan florlardır. Ancak bu tür tabletler mutlaka diş hekiminin yönlendirmesiyle kullanılmalıdır.

Fluorun Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar, sağlam kemik ve sağlam dişler için fluorun önemini iki şekilde aktarmaktadır. Sağlam dişler ve kemikler için sistemik ve lokal yollar izlenmektedir.

Sistemik Yol Nedir?

Sistemik yol, doktor tavsiyesi ile dişleri oluşmamış çocuklarda tablet olarak alınan ve oluşacak dişleri güçlendiren yoldur.

Lokal Yol Nedir?

Lokal yol, özellikle diş macunlarında kullanılan yoldur. Ayrıca gargara şeklinde alınacak florlar diş üzerindeki mineye doğrudan etki eder ve kaybedilen minerallerin tekrardan oluşmasını sağlar.

Flor Hamilelikte Kullanılır Mı?

Fransa‘da yapılan araştırmalara göre hamilelikte kullanılacak florun doğacak çocukta etkisi kesin olarak tespit edilmiştir. Çocukta çıkacak süt dişler daha sağlıklı ve güçlü olurlar. Ayrıca hamilelik sırasında mineral kaybı daha çok olmaktadır. Eğer flor alınırsa bu kayıp hem engellenir hem de yerine gelir.

Fissür Nedir?

Fissür, çiğneyici yani arka dişlerdeki oluklara verilen isimdir. Bu olukların kapanması son derece faydalıdır. Bu olukları kapatmak için fissür örtücü ismi verilen madde tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyeler özellikle küçük yaştaki çocuklar için geçerlidir. Çocuklarda diş temizleme süreci yetişkinlerden daha farklıdır. Çocuklarda yeterince temizlik sağlanmazsa sonucu çürük olarak dönebilir. Son olarak uzmanların tavsiyesi dişlerin sık sık diş hekimine gösterilmesidir. En az yılda 2 defa diş hekimine uğrayıp dişleri kontrol ettirmeniz son derece faydalı olacaktır.

Diş Taşı (Tartar) Nasıl Temizlenir? Yöntemleri Nelerdir?

Diş Çürükleri Önceden Önlenebilir Mi?Bakterilerin dişlerde birikmesiyle zaman içinde oluşan ve sert bir formda olan, halk arasında diş taşı olarak bilinen tartar, ağız sağlığını etkileyen bir faktördür. Tartar diş ve ağız bakımı konusunu önemsemeyen kişilerde görüldüğü gibi, ağız sağlığına önem veren ve düzenli bakım yapan kişilerde de görülmektedir. Tartar oluşumunun önüne geçmek için dikkat edilecek faktörler ve önleyici yöntemler bulunmaktadır. Tartar Oluşumunu Önleme Yöntemleri Ağız ve diş sağlığına önem vermek, ağız içi temizliğini düzenli olarak yapmak, tartar oluşumunu önlemek için oldukça önemlidir. Bunun için dişlerinizi her yemek sonrası mutlaka fırçalamanız gerekir. Diş fırçalamak için, anti tartar özelliği bulunan diş macunlarını seçmeniz doğru bir karar olacaktır. Diş fırçalarken fırça ile erişemediğiniz bölgeler olabilir. Bu durumda temizlik için, eczanelerden temin edebileceğiniz diş iplerini kullanabilirsiniz. Dişlerde tartar oluşumunun en büyük nedenlerinden biri, yapışkan özellikte ve şekerli yiyeceklerdir. Bu nedenle bu tip gıdalardan uzak durmak ya da az tüketmek faydalı olacaktır. Bu önemleri alıp, ağız ve diş sağlığınıza dikkat ederek tartar oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Ancak bu yöntemleri uygulayamıyorsanız, dişlerinizde mutlaka tartar oluşacaktır. Ayrıca bu yöntemleri uyguladığınız halde tartar oluşuyorsa, bu durumda alanında uzman bir diş hekimine görünmelisiniz. Sizi zorlayacak olan bu durumu, diş hekimleri oldukça kolay yöntemlerle, acısız ve ağrısız şekilde çözecektir.
Kaynakça:
Bakım.org
mynet.com
vatan.com
jooble.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku