Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Diyabetik Ayak Yarası Gelişimi Nasıl Önlenir?

0 576

Diyabetik Ayak Yarası Gelişimi Nasıl Önlenir?Diyabetik ayak yaraları sonrası kişini yaşam kalitesi oldukça düşer. Önlenemez ya da tedavi edilemez ise, sonuçları sakat kalmaktan yaşamı kaybetmeye kadar gidebilir.

Diyabetik Ayak Yarası Gelişiminin Önlenmesi için Tavsiyeler
1- Ayaklar her gün yıkanarak temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Parmak araları ovuşturulmamalıdır.
2- Sigara damar sertliğini hızlandırdığı için ayağın beslenmesini bozar. Bu yüzden kesinlikle sigara içilmemelidir. Ayak kangreni sigara için hastalarda daha fazla görülmektedir. Kangrenin tek tedavisi maalesef ki, ayağın ayağın kangren olan kısmının ameliyatla kesilmesidir.
Diyabetik Ayak Yarası Gelişimi Nasıl Önlenir?3- Tırnak kesimi banyo sonrası yapılmalıdır. Ayak tırnakları temiz bir tırnak makası ile düz bir biçimde kesilmelidir. Köşeleri derinden alınmamalıdır.
4- Ayaklar kuru ise vazelin ile ovulmalı, çok terliyor ise pudra sürülmesi uygun olacaktır.
5- Evde olsanız bile çorapsız dolaşılmamalıdır. Her gün çoraplar değiştirilmeli, dikişsiz, pamuklu ve çok sıkı olmayan çoraplar tercih edilmelidir. Sıkı lastikli çoraplar kan akımını bozarak, ayak yarasını arttırabilir.
6- Diyabetik hastalarda ayakkabı seçimi çok önemlidir. Uygunsuz ayakkabı kullanımı diyabetik ayak yarasının oluşumuna yol açar. Kadın hastalar, yüksek topuklu, sivri burun ayakkabı asla tercih etmemelidirler. Erkek hastalarda da asla sivri burun, dar ayakkabı tercih etmemelidirler. Ayak ayakkabı içinde sıkışır ve ayak üzerinde bası alanları oluşturur. Bu bası alanında diyabetik yara kolayca gelişebilir. Diyabetik hastalar özellikle yumuşak deri , burnu geniş, hafif topuklu ayakkabılar tercih etmelidirler. İçten dikişli ayakkabı alınmamalı ve çorapsız ayakkabı giyilmemelidir.
Diyabetik Ayak Yarası Gelişimi Nasıl Önlenir?7- Üşüyen ayaklar kesinlikle ısıtıcıya yaklaştırılmamalıdır.
8- Plajda, kumsalda, ve evinizde asla çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
9- Plajda kullanılacak sandaletler sert zeminli, yumuşak tabanlı ve yanları darbelere karşı koruyucu olmalıdır.
10- Bacak bacak üstüne atılmamalıdır çünkü damar içi akımını bozma ihtimali bulunmakta olup aynı zamanda, bağdaş da kurulmamalıdır.

Diyabetik ayak gelişimi, her hastanın kaderi olmayabilir. Önemli olan yaraların gelişmemesi için önlem almak ve tavsiyelere uymaktır.

Kaynakça:
E.Ü.T.F. Endokrinoloji

Yazar:Duygu Zafar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku