Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Vauxhall Nedir?

1 379

Vauxhall, dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alır. Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin en önemli otomobil üreticileri arasında yer alan Vauxhall, İngiltere’nin Luton ilçesinde yer alan Vauxhall, dünyaca ünlü otomobil üreticisi Opel’in bir parçasıdır. Ancak Opel 2017 yılında resmi olarak Peugeot-Citroen ortaklığına satılınca şirkette artık bir Fransız grubun bünyesi altına girmiştir. Almanların en büyük otomotiv dehaları arasında kabul edilen Adam Opel tarafından ortaya çıkarılan Opel markasının İngiltere’deki üreticisi olan Vauxhall, 1925 ile 2017 yılları arasında Opel bünyesi altında dünyaca ünlü Amerikalı otomobil üreticisi General Motors bünyesi altında tam olarak 92 yıl süreyle faaliyet göstermiştir. Ancak General Motors, Mart 2017 tarihinde Opel’in haklarını tamamıyla Fransız devi, Pegeout-Citroen ortaklığına devretmiştir. İngiltere’nin en çok tercih edilen binek otomobilleri arasında olan Vauxhall, 90 yılı aşkın bir süredir Birleşik Krallık topraklarında hüküm sürmektedir.

OVauxhall Nedir?pel ile birebir aynı dizayn ve modellere sahip olan Vauxhall, Opel’in İngiltere ya da başka bir ifadeyle Büyük Britanya şubesi olarak çalışmaktadır. Vauxhall o kadar çok rağbet gören bir markadır ki, Birleşik Krallık topraklarında elde edilen toplu satış verileri uyarınca en çok satılan ikinci otomobil markası konumundadır. Vauxhall’ın hikayesi 1857 yılında Birleşik Krallık’ta başlamıştır. O dönemde sadece gemi motoru üretimi yapan şirket, kurucus Alexander Wilson önderliğinde vinç üretimine de başlamıştır. Hızlı bir makine sanayisi geçmişine sahip olan Vauxhall, 1903 yılına gelindiğinde ise araba üretmeye başlamıştır. Bu anlamda Britanya’nın en eski araç üreticileri arasında yer alan Vauxhall, 1925 yılında General Motors’a katılmıştır. Şirket II. Dünya Savaşı’nda İngiltere’ye sanayi anlamında da ciddi bir yardımda bulunmuştur. 1980’li yıllara gelindiğinde Vauxhall, bir diğer General Motors ürünü olan Opel’in alt segmenti olarak düşünülmüş ve neticesinde Opel’in dizaynı birebir Vauxhall’a uyarlanmış ve aracın satışı alanı sınırlandırılmıştır.

Opel şirketler gurubunun bünyesine dahil olan Vauxhall, bu zamandan itibaren sadece ama sadece Birleşik Krallık içinde satış yapan bir araca dönüşmüştür. Opel ile birebir aynı olan sadece marka olarak Opel yerine ”Vauxhall” logosunu kullanan şirket, İngiltere’nin en önde gelen orta sınıf araç üreticilerinden birine dönüşmeyi kısa süre içinde başarmış ve halen de bölgenin en çok tercih edilen araçlarını üreten şirketi olmayı da sürdürmektedir. Şirket belirli dönemlerde belirli logo değişikliklerine gitse de bu değişiklikler Opel logosundan oldukça farklı bir dizayna sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. eşref kuner diyor

    yeni zelanda ve avustralyada da bu isimle satışı yapılıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.