Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

DLR 1 Testi Nedir?

0 1.457

DLR 1 Testi Nedir?Havayolu şirketleri, son yıllarda gösterdikleri başarılar sonucunda hızlı bir şekilde büyümekte ve bu da yeni uçak alımını tetiklemektedir. Yolcu sayısında artış yaşanabilmesi için zorunlu bir şekilde yapılan uçak alımları beraberinde çok ciddi anlamda istihdam açıklarını da getirir. Başka bir ifadeyle istihdam açığı olan havayolu şirketleri, yeni pilot arayışına geçse de başta Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaşanan pilot açığını da nazara alırsak, şartlara uygun pilot bulma konusunda bir hayli sıkıntı yaşamaktadır. Bu sıkıntı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de yaşanınca, Türkiye’nin önde gelen havayolu şirketlerinde çalışan çok sayıda pilot bu kuruma ülkenin ulusal menfaati kapsamında transfer edilmiştir. Aslında birçoğu zaten askeri kökenli olanlar olması sebebiyle, beklenen bir durum olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak ülkemizde başta Türk Hava Yolları olmak üzere birçok havayolu şirketi ciddi anlamda pilot açığıyla karşı karşıya olduğundan bunu gidermek için her geçen gün yeni bir yol çizmektedir. Başvuru şartlarını esneten kurum böylece belli başlı şartlara takılabilecek gençlerin de önünü açmıştır. Ancak yine de pilot olmak için izlenecek prosedür aynı olduğunda birçoğu ilk elemelerde diskalifiye olacaktır. Özellikle dil seviyesi bağlamında TOEFL’dan 75, IELTS’tan da 6 şartını arayan havayolu şirketleri, bu anlamda adayların ilk aşamayı geçebilmelerini zorlaştırmaktadır.

DLR 1 Testi Nedir?Temel kriterlerden diskalifiye olmayan aday adayları, nihayetinde öncelikle DLR 1 Testine tabi tutulurlar. Bu test ile, aslında adayın temel olarak genel kültürünün yanı sıra, fundamental eğitim bilgisi de test edilir. Bir anlamda IQ testi de denilebilecek olan DLR’da birbirinden farklı 8 modül bulunur ve pilot olmak isteniyorsa, bu modüllerde başarılı olunması şarttır. Bu aslında Almanya’da uygulanan bir test iken, Türk Hav Yolları, bunun kullanma iznini bizzat alarak Türkiye’de de bu testi adaylara uygulamaya başlamıştır. Son derece zorlu bir test olan DLR 1’de öncelikle, Matematik, Fizik, İngilizce, Hafiza Testi, Görsel Test.. gibi çok sayıda farklı testler bulunur ki, bunların tamamı İngilizce olarak sorulur. Soruların soruluşu tamamen bilgisayarca olur ve dokunmatik ekran sayesinde de cevaplar verilir. Bu yüzden söz konusu test son derece önemlidir. Belirli bir puan alınması testin başarılı olunması için yeterlidir. Ancak testte bulunan her modül kendi içinde değerlendirilir ve başarılı olarak kabul edilip, bir sonraki safhaya geçmeye hak kazanılması için bütün modüllerden geçerli not alınmalıdır. Son derece çetrefilli olan bu test için kesinlikle önceden hazırlanılmalı ve başarılı olmak için her gün düzenli bir şekilde çalışılmalıdır.

DLR 1 Testi Nedir?DLR 1 Testinden başarılı olan adaylar bir sonraki safhada DLR 2 için ter dökerler ki, bu da son derece zor bir sınav olup, daha çok psikolojik test niteliğindedir. Pilot olmak isteyen adaylar eğitim aşamasının her anında dikkatlerini kaybetmemelilerdir. Çünkü bu oldukça zor bir meslektir ve çok stresli bir iştir. DLR Testi ile ilgili internet ortamında çok sayıda bilgiye rahatça ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.kokpit.aero/ece-meric-dlr

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku