Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kangal Dikeni’nin Faydaları Nelerdir?

0 24.174

Kangal Dikeni'nin Faydaları Nelerdir?Çocukluğumuzdan kalma güzel bir tat kangal dikeni… İsminde her ne kadar diken olsa da üzerindeki dikenin soyulması sonucunda, gövdesi çiğ ya da yemeği yapılarak yenilmektedir. Ancak toplanırken ve soyulurken dikkatli olunması gerekir. Elinize batan dikenler canınızı yakabilir, dikenleri elinizden temizlemek ise biraz zor olabilir. Hafif tuzlu bir tada sahiptir.Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde özellikle tarımın yoğun olarak yapıldığı yerlerde kangal dikenine rastlamanız mümkündür. Yaprakları açık yeşildir. Bitkinin en üst noktasında onu görsel olarak da güzelleştiren mor bir çiçeği bulunmaktadır. Meyveleri yaz sonunda olgunlaşmış olur. Toplanan bu meyveler kurutulduktan sonra da tüketilebilmektedir.

Bir çok rahatsızlığa faydası bulunan bu bitki çok çabuk üreyebilmektedir. Kurutulduktan sonra tohumlarının ayıklanması ve ezilerek kaynatılması yöntemiyle bir içecek haline getirilebileceği gibi, aktarlarlardan tohumunun satın alınarak 1 su bardağı suyun içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı atılması yöntemiyle de tüketilebilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez tüketmeniz yeterli olacaktır.

Kangal Dikeni’nin Faydaları :

– En önemli özelliklerinden biri karaciğeri yenileme etkisinin bulunmasıdır. Doku yenileyici etkisi bulunan kangal dikeni, karaciğeri zararlı maddelerden arındırarak, karaciğerdeki yağlanmayı azaltır.
– Karaciğer rahatsızlığına ve sarılığa bağlı olarak oluşan ” Akut Hepatit” hastalığı olan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir.
– Safra salgılanmasına yardımcı olduğu için safra kesesi taşından dolayı yoğun ağrılar çeken hastalarda, ağrı kesici olarak kullanılabilmektedir.
– Ateş düşürücü etkisi ile herhangi bir hastalığa bağlı gelişen ateşin düşürülmesi için kullanılabilir.
– Vücutta rahatlama etkisi yaratan bu bitki anksiyete ve dğer sinir hastalıkları için kullanılabilmektedir.
– Yapraklarının kaynatılıp suyun balla tatlandırılarak içilmesi, sıtma hastalığına iyi gelmektedir.
– Emziren annlerde süt artırma özelliğine sahiptir.
– Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bağışıklık sistemi hastalıkları için kullanılmasında büyük faydalar görülmektedir.
– Antioksidan özelliği ile cilt kanseri, prostat kanseri gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
– Cinsel gücü artırıcı özelliğe sahiptir.
– Damar tıkanıklığı nedeni ile gelişen hastalıklarda kullanılması ile damar açıcı özelliğinden faydalanılabilir.
– Bağırsakların hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
– İştah artırıcı özelliğe sahiptir.
– Alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Kangal Dikeni'nin Faydaları Nelerdir?Özellikle Çukurova ve Tarsus yörelerinde yoğun olarak bulunan bitkinin Türk Ekonomisine kazandırılması için çalışmalar yapılması konusunda bölge halkının ve çiftçilerinin yoğun bir talebi bulunmaktadır. Bu kadar farklı rahatsızlığa aynı anda iyi gelebilme özelliğine sahip bu bitkinin, ilaç firmalarınca sahip çıkılması ekonomimize büyük bir katkı sağlayacaktır.

Kaynakça:
https://www.diken.gen.tr/kangal-dikeni.html
www.ebitki.com

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.