Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

DMOZ Nedir? Siteler Dizine Nasıl Eklenir?

0 403

DMOZ Nedir? Siteler Dizine Nasıl Eklenir?DMOZ, bir web site listeleme sitesidir. Diğer bir deyişe uygun olarak, dünyanın en kaliteli, en yararlı sitelerini kullanıcılarına sunan bir web arşividir. Türkçe karşılığı Açık Dizin Projesidir. Dünyanın en önemli arama motorları (Google gibi) DMOZ dizinlerinden faydalanırlar. Yani Google gibi sitelerin önbellekleme işlemcileri (Chache Script) bu sitedeki dizinlerden faydalanır. Arama motorları dizinlere bağlanarak veri alışverişi yapar. Eğer bir web siteniz varsa ve ziyaretçi gereksinimi duyuyorsanız bu dizinlere web sitenizi ekleyebilirsiniz. DMOZ, interneti bilgi kirliliğinden kurtarmak için yaratılmış bir oluşumdur. Kalitesiz, özensiz web sitelerinden kaliteli ve profesyonel web sitelerini ayıklayarak dizinlerinde yer verir ve arama motorları için sitenize bir nevi referans olur. PAGERANK değeri 8’dir.

DMOZ dünyanın çeşitli bölgelerindeki gönüllü editörler aracılığıyla yönetilir. Yayıncı web sitesini dizinlere ekleme işlemini tamamladıktan sonra, editörler web sitesini en ince detayına kadar inceler. İnceleme sonunda, web sitesi site kurallarına uygun bulunursa, web site tamamen aktifse yani yapım aşamasında olan sayfası yoksa ve profesyonel bir temaya sahipse editörler tarafından onaylanarak dizinlerde yayınlanmaya başlar. Ama onay süreci hızlı gelişmeyecektir. Kimi yayıncılar 3 ay beklerken kimi yayıncılar 6 ayı bulan süreler bekleyebilirler. Onay sürecinde bir kesinlik yoktur, kesinlikle kabul edileceksiniz veya reddedileceksiniz denemez. Reddedildiğinizi varsayalım. Bu, sitenizin kötü bir site olduğunu göstermez. Sitenizdeki içerikten tutun da temanıza kadar her şeyi kontrol edin. Ret sürecinden sonra hemen başvurmayın, biraz bekleyin, sitenizi kontrol edip tekrar başvurun. Kabul veya ret işlemi e-posta adresinize gönderilecek bir mail yoluyla bildirilecektir.

Dizine ekleme İşlemi Nasıl Yapılır?
Başvurudan önce sitenizin iyi bir içeriğe, iyi bir görünüme sahip olduğundan ve çalışır durumda olduğundan emin olun.

1. Üyelikten önce kategori seçimi planı yapılmalıdır. Bu seçim sonraki adımlarda yayıncıya yardımcı olacak.
2. DMOZ sayfasının en altındaki “World” sekmesine tıklayın.
3. Açılan pencerede çeşitli dil seçenekleri göreceksiniz. Dil seçiminizi yapın.
4. Bir sonraki sayfada üst kategoriler yer alır. (Alışveriş, Basın ve Yayın vs.) İstediğiniz Üst kategoriyi seçerek devam edin.
5. Örneğin, Basın ve Yayın’ı seçtiniz. Sonraki sayfada size kategori sormaya devam edecektir. (Anti Medya, Medya, Dergiler ve E-dergiler vs.) Size uygun olanı seçerek devam edin.
6. Aynı işlem biraz daha devam edebilir. Size uygun kategoriyi bulana kadar işleme devam edin.

Web sitenize uygun kategoriyi bulduktan sonra sıra geldi sitenizi dizine ekleme işlemine. Ancak bundan önce DMOZ sayfasının aşağısında bulunan GÖNDERİ KURALLARINI okumanızı öneriyoruz. Uymadığınız bir şart reddedilmenize sebep olacaktır. Ekleme işlemini sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “adres öner” butonu yardımıyla yapabilirsiniz.

Karşınıza örnek olarak şöyle bir yazı çıkacaktır:
Kategori : World: Türkçe: Basın ve Yayın: Medya: Gazetecilik: Gazeteciler

7. Kategorilerinizi kontrol ettikten sonra Site Adresi kısmına sitenizin adresini, Site Başlığı kısmına, seçmiş olduğunuz başlığı açıklayıcı şekilde yazın. Site Açıklaması kısmında ise en fazla 30 kelime olacak şekilde sitenizi açıklayın. Daha fazlasını lütfen kullanmayın.

Bu adımları harfiyen uyguladıysanız, DMOZ kurallarına uygun bir siteniz varsa ve DMOZ editörlerine yanlış ve yanıltıcı bilgi vermediyseniz DMOZ, web sitenizi asgari iki buçuk ayda, azami altı ayda dizinlerine ekleyecektir.

Yayıncı değil de, Editör olmak istenirse bu da mümkün. Editör ol seçeneğini seçebilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Yazar: Harun ALTAY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.