Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En İşlek 10 Havalimanı

0 456

Dünyanın En İşlek 10 Havalimanı

2012 yılı verilerine göre dünyanın en işlek 10 havalimanı belirlendi. Son 15 yıldır liderlik koltuğunu kimseye kaptırmayan Hartfield-Jackson Atlanta Havalimanı gene geleneği bozmayarak birinci sırada yer aldı.

Dünyanın En İşlek 10 HavalimanıBu yıl yaklaşık olarak 56 milyon yolcu ağırlayan havalimanı bir önceki yıla göre %3.8 daha fazla yolcu çekti. Hartfield-Jackson Atlanta Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde bulunmaktadır.

İkinci sırada, Çin’de bulunan Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı bulunmaktadır. Pekin Başkent Havalimanı bir önceki yıla oranla yolcu kapasitesini %5 artırarak yaklaşık olarak 47 milyon yolcu ağırlamıştır. Pekin oldukça kalabalık bir şehir olmasına rağmen, Atlanta’nın gerisinde kalmıştır.

Üçüncü sırada ise İngiltere’nin ve Avrupa’nın en işlek havalimanı olan Londra Heathrow Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Heathrow bir önceki yıla göre yolcu kapasitesini %1 artırarak, yaklaşık olarak 40 milyon yolcu ağırlamıştır.

Dördüncü sırada, Amerika Birleşik Devletleri’nin İllinois eyaletinde bulunan O’Hare Uluslararası Havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı Chicago şehrinde yer almakta ve bir önceki yıla oranla yolcu kapasitesini %1.5 artırarak yaklaşık olarak 39 milyon yolcu ağırlamıştır.

Dünyanın En İşlek 10 Havalimanı

Beşinci sırada ise Japonya’da bulunan Tokyo Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Havalimanı Asya-Pasifiğin en işlek ikinci havalimanı’dır. Bir önceki yıla oranla yolcu kapasitesini %10.5 artırarak yaklaşık olarak 37 milyon yolcu ağırlamıştır.

Altıncı sırada, Los Angeles Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan havalimanı, bir önceki yıla göre yolcu kapasitesini %3.3 artırarak yaklaşık olarak 37 milyon yolcu ağırlamıştır.

Yedinci sırada, Paris Charles de Gaulle Havalimanı yer almaktadır. Charles de Gaulle Avrupa’nın en işlek ikinci havalimanıdır. Yolcu kapasitesini bir önceki yıla oranla %2.2 artırarak yaklaşık 36 milyon yolcu ağırlamıştır.

Sekizinci sırada, Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde yer alan Dallas Fort Worth Havalimanı yer almaktadır. Dallas Fort Worth yüz ölçümü olarak Manhattan büyüklüğündedir ve dünyanın en büyük havalimanıdır. Dallas Fort Worth geçen seneye göre yolcu kapasitesini %2 artırarak yaklaşık 34 milyon yolcu ağırlamıştır.

Dünyanın En İşlek 10 Havalimanı

Dokuzuncu sırada, Almanya’nın Frankfurt şehrinde yer alan Frankfurt Main Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Frankfurt havalimanı bir önceki yıla göre yolcu kapasitesini %3.4 artırarak yaklaşık olarak 34 milyon yolcu ağırlamıştır.

Listenin onuncu sırasında ise, Endonezya’da yer alan Soekarno-Hatta Uluslararası Havalimanı yer almaktadır. Soekarno-Hatta Havalimanı bir önceki yıla oranla yolcu kapasitesini %16.7 artırarak yaklaşık olarak 33 milyon yolcu ağırlamıştır.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku