Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır?

16 15.567

İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır?

Üzerine konan tencereyi ısıtan ama elinizi yakmayan bir ocak hayal edin. Bu yazıda tüm artı ve eksileriyle indüksiyonlu ocaklar anlatılmaktadır. Pişirme işlemi teknik olarak yiyeceğe ısı eklenmesidir.Bunu yapmak için klasik olarak bir ısı kaynağının üzerine bir kap (tencere veya tava gibi) konulur. Isı kaynağı bu kabı ısıtır. Isınan kapta içerisindeki yiyeceğe ısı vererek pişirir.

İndüksiyonlu ocaklar, üçüncü nesil mutfak pişirici sistemleridir. Sistemin hızlı çalışmasının sebebi, ocağın kendisinin değil, üzerine konulan kabın ısı kaynağına dönüşmesidir. Yani indüksiyonlu ocağın yüzeyi ısınmaz; üzerlerindeki kap ısınır. Bu sayede ocağın kendisinin elinizi yakma riski yoktur.

Peki ama indüksiyonlu ocaklar bunu nasıl yaparlar?
Basitçe anlatmak gerekirse, indüksiyonlu ocak açık bir devreye benzer. Üzerine doğru kap konulduğunda devre tamamlanır ve kap ısı üretmeye başlar. İndüksiyonlu ocağın seramik yüzeyinin hemen altında bulunan bir elektromıknatıs, manyetik alan üretir. Ocağın üzerine doğru kap konulduğunda, kabın metal gövdesi bu manyetik alandan enerji alarak ısınır. Böylece ısı ocağın yüzeyinde değil; doğrudan üzerindeki kapta üretilmiş olur.

İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır?

Elektronik devrelerle bu manyetizmanın şiddeti arttırılıp azaltılabilmektedir. Isı doğrudan kapta oluştuğundan, ısı şiddeti neredeyse anında değiştirilebilmektedir.

Alışılagelmiş gazlı ocaklarda (ister doğalgazlı, ister tüp gazlı olsun) ısı üretim verimliliği aslında son derece düşüktür. Bunun sebebi hem alevler tarafından üretilen enerjinin büyük bir kısmının ısıtılan kabın yanlarından kaçması, hem de önce kabın sonra da içerisindeki yiyeceğin ısıtılma mecburiyetidir. İndüksiyonlu ocaklarda ısı verimliliği %84 gibi son derece yüksek bir oranda iken, gazlı ocaklarda %39.9 oranındadır. Elektrikli radyan ocaklarda ise ısı üretim verimliliği oranı %71 ‘dir.

Tüketim kıyaslamasına bakıldığında ise karşımıza şu tablo çıkmaktadır: Orta boy bir ocak gözü tam kapasite ile yanarken bir saat boyunca 9000 BTU ısı üretmekte. Aynı miktarda ısıyı indüksiyon bir ocak gözünde 1.25 kW elektrik harcayarak elde edebilmektesiniz. Bu değeri güncel elektrik birim fiyatı ile çarparak maliyetini kolayca hesaplayabilirsiniz.

İndüksiyonlu Ocak Nedir? Nasıl Çalışır?

Klasik ev gereçlerinin elektrik tüketim değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İndüksiyonlu ocakların şüphesiz en büyük faydası, sağlanan zaman tasarrufudur.1 litresuyun kaynama süresi, indüksiyonlu bir ocak ile yaklaşık yarıya düşmektedir.

Bununla beraber evinizdeki klasik ocağı, indüksiyonlu bir ocakla değiştirmeye karar verdiğinizde şunu unutmamalısınız: İndüksiyonlu ocaklar her tencere veya tava ile çalışmazlar. Sadece indüksiyon özellikli özel kaplarla kullanılabilirler. Bunun anlamı da evinizde daha önce kullanmakta olduğunuz tüm kapların (demlik ve cezveler de dahil) yenilenmesi gerekeceğidir.

Kaynakça:
http://theinductionsite.com/how-induction-works.shtml

Yazar:Besim Ersan

16 Yorumlar
 1. gig diyor

  indüksiyonlu ocak hiç kullanışlı değil

 2. İsmail diyor

  Ben 9 yıldır kullanıyorum.çok memnunum.kullanmaya alıştığınız da tüpe verdiğiniz paralara acıyacaksın.bu arada markada önemli.

 3. Masal diyor

  Hic begenmedim dibi tutuyor herseyin kati olan sutu ne kadar karistirsanda dibine yapisiyor her tavayi tencereyi kabul etmiyor agir ve duz taban olacak

  1. Masal diyor

   Birde sadece tava ve tencerenin sadece orta kismina isi veriyor her yere yaymiyor heryeri ayni orantida pismiyor hep karustiracaksin basinda bekleyecen cok sacma bir tasarim

 4. akasya diyor

  İndüksiyonlu ocak hakkında verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim.

 5. Ayla özbek diyor

  Süt kaynatırken dibi tutuyor..ısı az da olsa çokta olsa aynı şeyi yapıyor..ne yapmalıyım..

  1. Şahin K. diyor

   Sütü karıştır.

  2. Mesut diyor

   Benmari usulünü deneyin. İç içe iki kap. Arada su.

  3. koray diyor

   pişirmeyin :) kesin çözüm!

 6. Burcu diyor

  Şuan yeni markalar da çıkıyor Miele markasında tencere seçme derdi yok die duydum ama doğru mu bilmiyorum illa ona uygun tencere mi almak zorundayız

  1. Beyda enerji diyor

   Sistem aynı çalışmkta marka yeterli değil

 7. serdar diyor

  en önemli şeyi en son yazmışsınız. başta olsa sonuna kadar okmazdım :) güzel seo :)

 8. erdem diyor

  İndiksiyonlu ocaklar hakkında gayet anlaşılır bilgi vermişsin. Evler için gayet kullanışlı. teşekkürler.

 9. Kemal diyor

  Ben induktionlu ocaga sahibim, yemek pisirmeye basladiktan belli birsure sonra ocak kendisini kapatiyor, acikmiyor.fisini cektikten 20san. Sonra aciliyor ama yine calismiyor. Cok cabuk isiniyor fan calisiyor ama sogutamiyor. Me yapmam lazim sorun nedir? Cevap yazarsaniz cok sevinirim tesekurler

  1. Mehmet Kaya diyor

   Kapandığından emin misiniz? Tencereyi vrga kabı kaldırırsanız sönebilir.

 10. Fatih diyor

  İndüksiyonlu ocak hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , geleceğin pişiricileri..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku