Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğal Güzelliklerin Diğer Adı; Köyceğiz

1 410

Köyceğiz, zengin doğal güzellikleri ile nadide beldelerimizden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin de tercih ettiği yerlerden biri olan Köyceğiz, Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nin birleştiği yerde bulunmaktadır. Köyceğiz Gölü’nün kuzeyinde bulunan ilçe, adını da bu gölden almıştır. 1.758 km2 yüzölçümü olan ilçe, M.Ö. 300’lü yıllardan beri önemli yerleşim yerlerinden biridir.

6521_koycegiz_doga

İlk olarak Lelegler ve Karlar tarafından kurulmuş ve kullanılmış olan bu yere, daha sonra İskender tarafından el konulmuştur. O yıllarda önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Menteşe oğulları 1291 yılında, bölgeyi Bizanslılardan almıştır. Şuan merkez nüfusu ile birlikte nüfusu 34.000 olan ilçenin, 4 merkezi ve 26 tane mahallesi vardır.

İlçenin Geçim Kaynakları

İlçe nüfusunun yarısından fazlası köylerde yaşamaktadır. Köyde yaşayan halk geçimini tarım ve hayvancılığın yanı sıra, ormancılık ve turizm ile karşılamaktadır. Yinede en büyük geçim kaynağı tarımdır. Birçok ürün yetiştirilebilen bölgede, polikültür tarım yapılmaktadır. Ayrıca bölgede yapılan gezginci arıcılık, kefal balığı ve alabalık üretimi de, geçim kaynaklarının bir kısmını oluşturmaktadır.

6521_koycegiz

İlçede Eğitim

Köyceğizde okur, yazarlık %99 olup, 27 ilkokul ve 9 adet ortaöğretim kurumu vardır. Muğla üniversitesine bağlı olarak kurulan, Köyceğiz Meslek Yüksek Okulu, kısa bir süre içerisinde, meyvecilik ve seracılık bölümleri ile eğitim vermeye başlayacaktır. Halk eğitim merkezlerinde ise İngilizce, bilgisayar, çeşitli el sanatları kursları da verilmektedir.

Köyceğizin Tarihi Ve Turistik Yerleri

Sağlık turizmi açısından önemli yerlerden biri olan, Sultaniye kaplıcaları, ilçenin Sultaniye köyünde bulunmaktadır. Kullanımı milattan önceki yıllara dayanan Sultaniye kaplıcaları, Roma döneminde 400 kişi kapasiteli bir hastaneymiş ve buraya ölüm giremez denilen bir yermiş. Ölemez dağı ismini bu söylemden almış. Çandır köyünde bulunan çamur banyoları ve Yayla köyü, gökçe ovada safari turizmi. Ekincik plajı ve nadide güzellikteki koyu, aynı zamanda su kayağı, su sörfü ve yüzmek için uygun yerlerdendir.

6521_koycegiz_nerede (1)

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz gölü görülmeye değer yerlerden biridir. 54km2 olan yüz ölçümü ile yılın 8 ayında su kayağı yapılan gölün derinliği, 15m ile 150m arasında değişmektedir. Göl önü alüvyonlarla kaplanmış bir körfezden oluşmuştur. Denizden 8m yüksek olan göl, Dalyan boğazından denize dökülür.

Kaynakça:
http://www.koycegiz.bel.tr

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Selin diyor

    Köyceğize yakın bir alanda yaşıyorum ve güzel biryer kışları sakin olsa bile yazları mutlaka yuvarlakçayı ziyaret etmenizi öneriyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku