Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dekorasyon Ve İncelikleri

0 214

Evimiz; kalemiz,sarayımız… Sığındığımız yuvanın saray rahatlığında olması ise bizim elimizde. Sadece nasıl kuracağımızı, neyi, nereye, nasıl koyacağımızı bilelim yeter.

Dekorasyon denince çoğumuzun aklına büyük evler, geniş mekanlar, pahalı aksesuarlar ee tabi birde bu aksesuarları yerli yerine koyacak bir dekorasyon tasarımcısı gelir. Oysa hiçte öyle büyüttüğümüz kadar pahalı ya da zor değildir. En küçük mekanların bile dekore edilmeye ihtiyacı vardır ki geniş bir görünüm kazanıp, kullanım alanları açılabilsin. Peki nasıl dekore edeceğiz kullandığımız mekanı? Nasıl daha şık mekanlar elde edebiliriz? Öncelikli olarak bilmemiz gerekenleri ve bu soruların cevaplarını sıralayalım:

6109_dekorasyon-fikirleri

Eşya alırken sadece görselliği düşünmemek gerekir. Aldığımız objeyi nerde, nasıl kullanacağımızı ve ondan beklediğimiz işlevselliği hesaba katmalıyız. Örneğin beyaz koltuk gördük ve beğendik. Evimize şıklık katacak eminiz ama küçük bir çocuğumuz varsa o şıklık çok kısa sürebilir.

Mutfaklar ıvır zıvırın en çok olduğu mekanlardır. Bu nedenle depolama ve raf alanlarını iyi kullanmalıyız. Mutfak gereçlerini yerleştirirken az veya sık kullandıklarımızı belirleyip ona göre yerleştirmekte fayda var.

Kepçe, kahve fincanı ya da kupalar.. tezgahta yeterli yeriniz varsa farklı şekillerde dizerek dekoratif bir görünüm sağlayabilirsiniz. Örneğin her zaman el altında durması gereken tahta kaşık ve kepçeleri ocağın yanında sevimli bir kutuya dizebilirsiniz.

Mutfağınız küçükse, ahşap yerine cam gereçler kullanarak derinlik hissi verebilirsiniz. Mutfağınızın boya veya dekorasyonunda açık renk tercih etmekle dar alanları geniş gibi gösterebilirsiniz.

Mutfak tezgahına ray sistemiyle açılıp kapanabilen bir masa ekleyerek yemek masası ya da çalışma masası olarak kullanabilirsiniz. Aynı şekilde salon veya oturma odalarında da bu tür masalar tercih ederek kullanım alanlarınızda tasarruf sağlamış olursunuz.

Mutfaklarınızda alandan tasarruf etmek için iç içe geçen tabureler, altı sandık olarak kullanılabilen sandalyeler tercih edebilirsiniz.

6109_2012_yeni_trend_amerikan_luks_mutfak_dekorasyon_modelleri

Yatak odalarında baza kullanarak depolama alanları oluşturabilirsiniz. Gerek yatak odasında gerek koridorlarda şık bir dekorasyon öğesi olarak sandık kullanabilir, örtü, nevresim, yorgan gibi eşyalarınızı depolayabilirsiniz.

Dekorasyon konusunda işimizi kolaylaştıracak ipuçlarından sonra şimdi biraz da nasıl yapabileceğinizi anlatalım:

Öncelikle sizi mutlu eden renk ve aksesuarları belirleyin. Pempe,yeşil, kırmızı,mor… Hangisi sizin renginiz? Hangi renk size huzur verip daha iyi hissettirir düşünün bakalım. Seçim yaptıktan sonra bu rengin farklı tonlarını da mutlaka kullanın.

Mekanlardaki renk dağılımının basit bir formülünü de vereyim size. 60 + 30 + 10. Yani ana renk mekanın % 60’ında olmalı, dikkat çeken rengin oranı % 30 ve ikisi arasındaki bağlantıyı kıracak olan rengin oranı da % 10 olmalı.

Birbirini tamamlayan canlı renkleri yemek odası veya mutfaklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mavi – turuncu, kırmızı – yeşil gibi.

Saksı, biblo, vazo, aydınlatma gibi aksesuarlarda siyah kullanarak mekandaki diğer renklere vurguyu artırabilirsiniz.

6109_2012-salon-dekorasyon-trendleri-1

Önce koltuk ve halı rengini, sonra bunlara uyan perde ve duvar rengini belirleyin. Duvarlarınızın, mobilyanın, halının rengi birbirine uyumlu olmalı ve kullanacağınız ışık da dekorasyonu tamamlamalıdır.

Evinize aksesuarlar şıklık katacaktır elbette ama her şeyde olduğu gibi dekorasyonda da fazlalık göz yorar ve evinizin kullanım alanlarını daraltır. Mümkün olduğu kadar az eşya alın. Mekandaki boşluk ferahlık hissi verecektir.

Tavandan sarkan ve göz alan ışık kaynakları yerine ampulü göstermeyen abajur veya lambader tercih ederseniz, odanıza daha yumuşak ve sıcak bir hava hakim olacaktır. Ayrıca, aydınlatma düzeyini ayarlayacağınız sistemler hem tasarruflu hem de dekoratif bir seçim olacaktır.

Sade renkli koltuklara renkli ve desenli yastıklarla canlılık katın. Televizyonların konduğu duvara duvar kağıdı kullanmakta sade duvarınıza canlılık katacaktır. Kötü görünen dolap kapaklarınızı da duvar kağıdı ile renklendirebilirsiniz.

Salonunuz uygunsa bir çiçek köşesi oluşturabilirsiniz. Yeriniz varsa yanına koyacağınız iki koltuk ve bir sehpayla kahve köşesi de elde edebilirsiniz.

Tüm bu unsurlara yakından bakarsak evinizde kullandığınız renkler,kişiliğinize ve ruh halinize ait özellikler, hangi kültürel değerlere sahip olduğunuz ve bir evden beklentileriniz evinizin dekorasyonunu belirliyor. Bütün bunların yan yana gelerek ortaya çıkardığı ev de sizi yansıtıyor. Örneğin işlevsel, pratik mobilyalar kullanıyorsanız sizin şıklıktan çok pratikliğe önem verdiğiniz, oymalı bir büfeyi salona koyduysanız modern değil klasik bir tarza sahip olduğunuz düşüncesine ulaşmak pek de zor değil.

Artık bu bilgilerle evinizin dekorasyonunu siz yapabilir ve mekanınıza şıklık, rahatlık katabilirsiniz. Çevrenizden alacağınız beğeni her şeye değerdir, öyle değil mi?

Yazar:Sündüz Uslu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.