Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Serena Williams Kimdir?

0 301

Serena_williams_3176783kSerena Jameka Williams, 26 Eylül 1981 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine bağlı, Saginaw şehrinde dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin yetiştirmiş olduğu gelmiş geçmiş en iyi tenisçisi olarak lanse edilen Serena Williams’ın kariyeri başarılarla doludur. Kadınlar tenisinin 1 numaralı raketi olan Williams, kendisine, Martina Navratilova’yı örnek aldığını deklare etmiştir. Kariyeri boyunca birçok turnuvada final oynayan ya da kazanan Williams’ın kendisi gibi profesyonel olarak tenisçi olan bir de kardeşi vardır. Kardeşi Venus Williams da oldukça başarılı bir tenisçidir.

Williams, Martina Navratilova, Stefi Graff, Margaret Court, Martina Hingis, Monica Seles, Maria Sharapova gibi isimlerle birlikte kadınlar tenis tarihinin en iyi isimleri olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca kadınlarda, en çok kazanan sporcu olma özelliğine de sahip olan Serna Williams, yaklaşık olarak 68 milyon dolar gibi bir meblağı, kazandığı ve mücadele ettiği ulusal ve uluslararası turnuvalar neticesinde cebine koymayı başarmıştır. 1.75 boyunda olan, Serena Williams henüz 14 yaşında iken profesyonel olarak bu alanda da en genç profesyonel olan bayan sporcu olma özelliğine de sahiptir. Sağ elini kullanmasına karşın solakların performansından daha iyi bir performans sergileyen Serena Williams bu bakımdan da ciddi bir şekilde ilgi çekmiştir. 1995 yılında profesyonel olan Williams ilk kez 2002 yılında dünya bir numarasına yükselmiş ve 2015 yılı itibariyle de bu alandaki konumunu korumayı sürdürmüştür.

Serena Williams Kimdir?

”Kortların Kraliçesi” olarak adlandırılan, Serena Williams, 19 kez tek bayanlarda 13 kez de çiftlerde iki kez de karışık çiftlerde Grand Slam turnuvası kazanarak ciddi bir başarının altına imza atmayı başarmıştır. Teklerde kazandığı 19 Grand Slam ile, dünyada gelmiş geçmiş en başarılı 4. bayan sporcu unvanına kavuşmuştur. Eğer 6 Grand Slam daha kazanırsa ilk sıraya yerleşme şansı yakalayacaktır. Williams ayrıca, 2012 yılında İngiltere’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmıştır. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’nin genel toplamda olimpiyat birincisi olmasına katkıda bulunmuştur.

Williams, teklerde Avustralya Açık’ta toplamda, 6 kez birinci olmuştur. Fransa Açık’ta ise, 2 kez mutlu sona ulaşan Williams, Amerika Açık’ta 6 ve Wimbledon da ise 5 kez şampiyonluk sevinci yaşayarak Amerika Birleşik Devletleri tenis tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı sporcusu olmuştur. Kariyerinde galibiyet yüzdesi, 86.76 olan Williams, bu alanda da dünya 5. olmuştur. En iyi derece ise %98’lik bir yüzdeye sahip olan Martina Navratilova’ya aittir. Çiftlerde mücadele etmeyi bırakan Williams şu an dünya sıralamasında 128. sırada yer almaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.