Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğalgaz Güvenliği Nasıl Sağlanmalıdır?

0 373

Gazetelerin 3. sayfa haberleri arasında doğalgaz faciaları yer alırken bazılarımız doğalgaz kullanmaya korkar olduk. Ancak korkunun ecele faydası yok. Alınabilecek önlemler, yapılması gereken denetim ve kontroller bu korkunun önüne geçecektir.
Denetimsizlik ve ucuz malzeme kullanımı ile hayatların kaybolması acıyı daha da arttırıyor. Ama doğalgaz ile hayata devam edeceğimize göre biz de konut içerisinde güvenli doğalgaz kullanımı ile ilgili uzmanların uyarılarına yer vermek istedik.

Güvenli Bir Şekilde Doğalgaz Kullanabilmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bina içerisinde doğalgaz güvenliği için;
•Bina içerisinde merdiven boşluğuna doğalgaz dedektörü ve deprem Doğalgaz Güvenliği Nasıl Sağlanmalıdır?dedektörü konulmalı.

•Bina girişine dedektörler tehlike algıladığında otomatik olarak doğalgazı kesmesi için selenoid vana konulmalı.
•Merdiven elektrik otomatları dedektörlere bağlanarak tehlike anında otomatların devre dışı bırakılması gerekmektedir.
Konut içerisinde doğalgaz güvenliği için;
•Isınma amaçlı doğalgaz kullanımında Hermetik cihazlar tercih edilmelidir.
•Bacalı doğalgaz cihazlarında baca sensörünün muhakkak kullanılması gerekmektedir.
•Havalandırma menfezleri düzenli olarak temizlenmeli ve üstü kapatılmamalıdır.
•Her yıl düzenli olarak doğalgaz cihazlarının bakımı yaptırılmalı, bacalı cihazların da bacası temizlettirilmelidir.
Doğalgaz güvenliği konusunda en önemli husus doğalgaz ve karbon monoksit dedektörlerinin devre de olması ve acil durumda gazı otomatik olarak kesebilmesi için selenoid vanaya bağlanması gerekmektedir. Bir başka dikkat etmeniz gereken husus ise gaz kokusu fark ettiğiniz an hiçbir şekilde elektrik düğmesine basmadan konut içerisine doğalgaz girişini kesmeli ve ortamı havalandırmalısınız. Ardından hemen 187 doğalgaz acil hattını arayarak yardım isteyiniz.
Unutmayın! Gaz hafifliğinden dolayı yukarıda sıkışacaktır ve elektrik düğmesine bastığınız an da kıvılcım oluşturarak doğalgaz patlaması meydana gelecektir.

Yazar: Nalan Kaya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku