Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadınlar İçin Örgü Bir Terapi Midir ?

0 440

Kadınlar İçin Örgü Bir Terapi Midir ?Yaşam güzelliklerle dolu olsa da kimi zaman da sıkıntılı ve streslidir. Bu sıkıntılarla başa çıkmak için herkesin farklı yöntemleri vardır. Özellikle kış aylarında imdada örgü yetişebilir. Soğuk kış günlerinde sıcacık evlerde rengarenk iplerle yapılan örgüler çok rahatlatıcıdır. Sıkıntıları kafaya takmak yerine meşguliyetler bulmak gerekir. Tüm sıkıntılar sağlığı olumsuz etkiler. Bu anlamda örgü hem ucuz bir terapi hem de sonunda zevkle giyilebilecek hırkalar, atkılar, şapkalar, kazaklar demektir. Genellikle kadınlar örgü örer ama örgü ören erkekler de vardır. Tabii örgü örmeyi zor modellerle sıkıntılı bir hale getirmemek lazım. Artık internet ortamında o kadar çok çeşit model vardır ki kolaylıkla birçok modelde örgü örülebilir.
Anadolu geleneğinde örgünün her zaman yeri olmuştur. Hatırda kalan genellikle evin anneanne ya da babaannesinin yakın gözlükleriyle ördüğü kazaklardır. Ama artık günümüzde her yaşta insan çeşit çeşit örgüler örmektedir.
Günümüzde yoğun bir yaşam temposu vardır. İşten eve, evden işe, çocukların bakımı, yemek diyen bir ev kadını bu süreçte kendiyle baş başa kaldığında günün sıkıntılarını düşünmek yerine bir terapi yöntemi olan örgüsünü eline alabilir.
Örgü bir terapi olduğu kadar ortaya çıkan eserler kişiyi daha mutlu kılar. Ördükçe daha çok örmek ister. Sevdiklerine, tanıdıklarına örer ve beğenildikçe daha da farklı modeller örer. Bir gecede biten şapkalar, atkılar olur bazen.

Kadınlar İçin Örgü Bir Terapi Midir ?Tüm yaşam telaşı içinde insanlar kendilerine özel vakitler ayırmalıdır. Bu vakitlerle de en çok mutlu olacakları ya da olabilecekleri hobiler seçmelidir. İşte örgü de güzel ve zevkli bir hobidir. Stresten uzak durmak isteyenler mutlaka bu hobiyi denemelidir. Böylelikle belki yeni doğan bir bebeğe güzel bir hediye, bir arkadaşa güzel bir sürpriz yapılmış olur.
Anadolu’nun en güzel el sanatlarından olan örgü kimi kadının para kazanmasını da sağlar. El emeği göz nuru örgüler satılır böylece ev ekonomisine katkı sağlanmış olur. Günümüzde internet ortamında yapılan satışlar sayesinde de bir çok insan bu yolla para kazanabilmektedir. Evde yapılabilecek bir ek gelir kaynağı olmuştur. Çalışmak zorunda olan fakat dışarda çalışamayanlar da evde oturarak örgü yapmak suretiyle rahatlıkla para kazanabilir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku